Греблата работят в оптимален контакт със земната повърхност, осигуряват фуражи с висока хранителна стойност
Прибирането на сеното е процедура, в която се включват различни машини – косачки, сеносъбирачки, сенообръщачки, сламопреси, балировачки и помощно оборудване - те съставляват т. нар. „зелена линия" за събиране на фуражи.
Фермерите добре знаят, че чрез сенообръщачите се ускорява процессът на съхнене на сеното, равномерно изложено на слънчева светлина и циркулиращ въздух. Тези неотменни условия намаляват риска от плесен и гниене и подобряват качеството и съхраняват аромата му. Съвременните сенообръщачи се състоят от метални рами с прикачени на тях ротори с иглови палци (зъбци), които разпръскват и обръщат направените откоси.
Някои модели са оборудвани с хидравлични системи за регулиране на височината и ъгъла на въртене на „иглите", което позволява по-голяма гъвкавост и ефективност при работа. В зависимост от размера и конструкцията си, сенообръщачите могат да обработват от няколко десетки до няколко стотици квадратни метра сено на час.
Те са особено полезни за тези,
които живеят във влажни зони,
тъй като им позволява да запазят сеното читаво и скоростно да го балират. Ето защо тези инвентари не бива да се подминават при използването на „зелената линия". Още повече, че те могат да разпръскват и други растителни материали, като слама или силаж.
От културите, масата и влагата, както и възможностите за обслужване и поддръжка на техниката зависи кой от двата основни типа сеносъбирачи ще подхожда повече на стопанството – с работни органи тип „слънца" или роторни. Първите са с по-проста конструкция, което ги прави икономични откъм техническа поддръжка, докато роторните събирачи осъществяват минимален досег на работните пружини със земната повърхност, което прави събирането много по-цялостно, без да остава материал за допълнително прибиране на ръка.
Немският производител на прикачна техника Pöttinger разполага със широка гама „зелена линия" машини за прибиране и съхранение на фураж. Моделът TOP VT 12540 C е компактен четирироторен сеносъбирач, който може да се използва безопасно на наклони, без да се компрометира производителността. Маневреният модел вече се предлага и с опционалната система за комфортно управление Profiline, която предлага редица полезни функции и режими на работа.
Директният режим улеснява повдигането на всеки ротор поотделно с едно докосване на екрана. Възможността за бързо и удобно управление на отделните ротори е много полезна, особено когато има препятствия на полето. Режимът за клиновидни валци улеснява гребането на клиновидни полета. Когато предният ротор се повдига или спуска, съответният заден ротор го следва, веднага щом достигне същата точка. Лелият и десният предни ротори могат да се управляват независимо един от друг.
Височината на гребане може да се регулира
електрохидравлично от кабината на трактора
като опция. Това важи за всички четири ротора едновременно или поотделно. В зависимост от монтираните опции за оборудване, системата за подпомагащи колела MULTITAST се регулира автоматично с шасито на ротора.
Сеносъбирачът TOP VT с комфортната система за управление Profiline са стандартно оборудвани с контрол на секциите. С помощта на тази система и съответното оборудване на трактора, отделните роторни единици могат да се повдигат и спускат автоматично в края на полето, в зависимост от GPS позицията.
При завиване контролът на припокриването автоматично придвижва предния ротор от вътрешната страна на завоя навътре. По този начин се осигурява
достатъчно припокриване с
задния ротор по всяко време.
При продължаване на движението направо предният ротор се придвижва автоматично навън. Системата за автоматично облекчаване на теглото оптимизира налягането, което предните роторни единици упражняват върху почвата. Степента на облекчаване на теглото се регулира автоматично в зависимост от работната ширина.
С просто натискане на един бутон преминавате от работен режим в транспортен, така че машината автоматично да прибере работната ширина, да сгъне роторите и да ги фиксира надеждно на място.
Четирироторният сеносъбирач TOP VT 12540 C отпразнува своя дебют през 2024 г. С шасито си с четири или пет колела и подпомагащото колело MULTITAST, той се движи перфектно по всяка неравност на терена. Предните роторни единици са с хидравлично облекчаване на теглото, а задните единици са с механично окачване. Работната ширина на TOP VT 12540 C може да се регулира хидравлично между 10 и 12,50 м.
Серията сеносъбирачи TOP VT се доставят стандартно с преселективна система Basicline, която се управлява с помощта на два двойнодействащи клапани и терминал BASIC CONTROL. Опционалната система за комфортно управление Profiline изисква трактор с сензор за натоварване или хидравлична система Power Beyond. Със системата Profiline греблата се управляват удобно чрез ISOBUS тракторния терминал или друг терминал за управление, като CCI 1200, EXPERT 75 или POWER CONTROL. Независимо от избраните опции за оборудване, четирироторнният сеносъбирач Pöttinger TOP VT 12540 C е символ на максимална производителност и маневреност.
Качествените събирачи произвеждат чист фураж, като внасят по-малко камъни, прахови частици и други видове замърсяване, както и поддържат равномерни нива на влага. У нас, на пазара на аграрна техника има не малко надеждни марки. Една от тях е вече споменатата Enorossi, чиято „зелена линия" е с доказана ефективност във всеки етап от производството на фуражи, с широкото си портфолио, включително сеносъбирането.
Моделите с обръчи RP и RT с обикновена линейна рама имат възможност за регулиране на ширината на откоса със система за един откос (формиране на един откос) или система за двойно преминаване в полето (формиране на два откоса един до друг), тези с V-образна рама със централно съединение и хидравлична система, тези с V рама със задно съединение пък са с механична система. Стандартният обръч на RP и RT е с диаметър 145 см и диаметър на зъбите 6,9 мм. Такива са размерите и при модела CADDY от серията с V-рама. Другите модели от тази серия (BATRAKE, MAXIMUS, EASY RAKE и EASY RAKE SUPERSTAR) са със стандартен обръч с диаметър 150 см и диаметър на зъбите от 7,5 мм.
Максималната работна ширина (при модела EASY RAKE SUPER STAR) е 12,10 метра, като EasyRake 22ST е с 22 работни органа, което намалява значително времето на събиране. Задвижването на работните органи става при контакт със земната повърхност, като натискът на слънцата спрямо земята може да се регулира, също и позицията на валовете спрямо земята -
всяко гребло има собствена система
за регулиране за лесно
справяне с неравни терени.
ABS дискът улеснява процеса на разтоварване на фуража от обръчите, като предотвратява залепването по тях и помага да не се разпръсне продуктът при ветровити условия. Колелата Rubberflex са проектирани за тежки инвентари, имат къси зъбци и здрава структура. С тях е възможно да се увеличи работната скорост на моделите MAXIMUS, EASY RAKE и EASY RAKE SUPERSTAR. Машините за сеносъбиране от гамата са подходящи за трактори с мощност над 25 к.с. и са отличен помощник в работата със сухо сено, с нива на влажност под 30%.
Сеносъбирачите на компанията Kverneland Group са едни от най-лесните за поддръжка. Това се дължи на здравината на компонентите им и затворения дизайн, който осигурява постоянно смазване на системата. Правилната фина настройка на височината на ротора и ширината на откоса към конкретните условия за всички модели от гамата се извършва интуитивно. Друго улеснение, което съпътства тази марка, е съвместимостта на моделите 95130С и 97150С с ISOBUS и съответните софтуери IsoMatch Tellus PRO или Tellus GO+.
Възможността да се постигне голяма работна ширина, но при това да се спазват ограниченията за транспортна височина, отдавна е предизвикателство за конструкторите на сеносъбирачи, но някои производители като Kverneland предлагат умни решения за преодоляване на проблема. Такива решения включват телескопични повдигащи рамена, които след сгъване за транспорт позволяват роторите да се спускат, и паралелни конструкции на повдигащи рамена, каквито се срещат и в сеносъбирачите на MF/Fendt при които роторите се движат навътре/надолу, когато рамената на ротора се повдигат за транспорт.
Kverneland е поставил акцент и върху понижаването на машината върху задните колела на сеносъбирача. Това означава, че машината с два ротора 9590C Hydro, която има работна ширина до девет метра, не се налага да сваля рамената си и все пак остава под четири метра височина, когато е сгъната за транспортиране. Подобно на повечето сеносъбирачи на пазара, 9590C използва централно шаси. Отпред, въртяща се предна част, монтирана на долните рамена на трактора, осигурява ъгъл на завъртане от 80 градуса. Тя е свързана с задните колела на сеносъбирача, което позволява управление на задните колела и впечатляващо тесни завои на края на нивата.
За повдигането на ротора и по-доброто следване на релефа на терена се грижат повдигащи рамена с диамантено изрязан профил. Това позволява на рамената да се въртят и огъват напред и назад, докато роторите преминават през възвишения и вдлъбнатини в терена.
За да се намали времето за сервизно обслужване,
9590C използва роторни глави
с маслено охлаждане,
които не се нуждаят от поддръжка. В допълнение, друга характеристика е закалената камера за сухо въртене. Рамената на зъбите също са закрепени в главата с болтове, така че ако се сблъскате с дърво, рамената на зъбите могат да бъдат заменени, без да се налага да разглобявате корпуса на роторната глава.
Проектиран с оглед на ограниченията за транспортиране, 9590C заобикаля ограниченията за височина, като се понижава хидравлично с 400 мм чрез цилиндри на задните колела на машината. В комбинация със задните колела, рамената на трактора също могат да се понижат, за да се намали общата транспортна височина на греблото до под 4 м. Важно е, че това може да се направи, без да е необходимо да се демонтират рамената на зъбите. Други предимства на тази функция включват по-нисък център на тежестта при транспортиране, което на теория трябва да направи машината по-стабилна на пътя. Като цяло, това е функция, която определено помага, когато се налага бързо преместване от поле на поле по време на натоварени периоди, като спестява време за престой. След това, когато дойде време да се върне мошината в работно положение, цялото шаси се повдига обратно, което също осигурява голям просвет под гредата.
Моделът 9590C разполага с два ротора с диаметър 3,85 м, с по 14 зъбни рамена на ротор. Работната ширина може да се регулира хидравлично от 8 м до 9 м, а ширината на валяка - от 1,2 м до 2,2 м, пропорционално на работната ширина. Версията „Hydro" разполага с ръчно регулиране на работната височина на ротора. Има и версия „Pro" на машината с електрическо регулиране.
Рамената на зъбите също се движат назад за по-бързо повдигане на зъбите, което според фирмата помага особено при лепкави, захарни култури. Те са проектирани и така, че да осигуряват по-голям клирънс над валяка, когато роторите са повдигнати. Въпреки това, както установихме, разстоянието на роторите все още може да бъде по-голямо, тъй като те имат тенденция да закачат върховете на големи валци, особено когато работят при най-тясната ширина на греблото.




Коментари