Отглеждането на бройлери става все по-популярна дейност. Ако постигнете високи нива на продуктивност, този бизнес може да бъде много печеливш или да служи като добър допълнителен доход за семейството. А ако искате да поддържате непрекъснато производство, е необходимо да се грижите за бройлерите от ранна възраст. Точно тогава обаче те са особено податливи на болести и трябва да вземете спешни мерки при първите симптоми.
Болести при възрастните
Пилетата-бройлери се отглеждат за яйца и месо. Популярността им се дължи на високите им темпове на растеж и висока продуктивност. Още на възраст от месец и половина пилето достига тегло до 2 кг, а на четвъртия месец птиците се колят. Но както всеки жив организъм, бройлерите са податливи на болести.
Основните причини са:
- лошо хранене;
- наследствени заболявания;
- нарушения при условията на отглеждане.
За да се разпознаят и диагностицират заболяванията навреме, е необходимо да се познава всяко от тях „наглед", защото случаите са различни и подходът към лечението също.
Кокцидиозата
Това инфекциозно заболяване се причинява от разпространението на кокцидийни инфекции. При пилетата кокцидиозата възниква, когато е засегнат един от 11 вида протозои.
Внимание! Стопаните трябва да знаят, че бацилите се развиват активно във влажно и топло време.
Кокцидиите навлизат в тялото на бройлерите чрез вода, мокра постелка, храна и бързо се разпространяват. Засягайки тялото на птиците, кокцидиите атакуват нервната система, храносмилателните органи и червата.
Да се има предвид! През първите дни на заболяването бройлерите нямат изразени симптоми, но след няколко дни по-късно болестта се проявява:
- бройлерите губят апетит;
- появява се диария;
- птиците стават летаргични и апатични;
- перата се характеризират с настръхване;
- кожата е бледа или синя.
Стопанинът ще забележи, че
болната птица е неактивна,
тя не контактува с други птици, седи с увиснали крила. Резултатът е след 4 дни - бройлерът умира.
Затова е важно: Необходимо е периодично да се инспектират пилетата бройлери, за да се забележат признаците на кокцидиозата - в повечето случаи тя има характер на мор - при възрастните индивиди настъпва 100% смъртност на цялото стадо и болестта се предава много бързо.
Заболяването се лекува с химикали
кокципродин, байкокс, мадикокс, кокцисан, кокцидин и други, но изборът е на ветеринарния лекар. Болната птица се изолира, дава й се вода, а с храната се добавят лекарства в пропорциите, които също се определят от ветеринарния лекар. Помещението се дезинфекцира, проветрява, а поилките, хранилките и постелките се сменят.
Колибацилоза
Причинителят на колибацилозата е E. coli, която се намира в изпражненията на бройлерите. Заразените изпражнения могат да попаднат в храната или водата и да предадат болестта на птиците (смъртността при масова инфекция е 30%). Изпражненията с инфекции попадат върху черупката на яйцето, откъдето проникват в ембриона, който също се ражда болен.
Първите признаци са:
- течни изпражнения;
- депресивно и потиснато поведение на бройлерите;
- честа диария;
- посиняване на човката.
Внимание! Заболяването най-често засяга млади птици. Диагнозата се основава на клинични прояви и патологични изследвания. Причината за заболяването са нарушения на ветеринарно-медицинските и зоотехническите стандарти, санитарните условия. Лечението се провежда само в ранен етап с помощта на антибиотици, базирани на най-новите открития в областта на заболяването: лексофлон, енронит, синтомицин, фуразолидон и други.
Когато всички птици са заразени,
се колят, а телата им се унищожават
Младите животни, които успеят да преодолеят болестта, са с бавен растеж и конвулсии.
Внимание! Месото на заразените птици не се консумира.
Птичи грип
Инфекциозно заболяване, което се пренася от 15 вида вирусни щама, най-разпространеният от които е H5N1.
Внимание! Вирусите се пренасят от диви птици (най-често патици), които имат имунитет към болестта.
Това заболяване може да приеме формата на пандемия от птичи грип – случват се 2-3 пъти на 100 години. Симптомите на заболяването са следните:
- главата на птицата е наведена надолу и очите ѝ са затворени;
- бездействие и летаргия на пилетата;
- загуба на апетит и жажда;
- повишена телесна температура до 43-44 °C;
- разрошени пера;
- диария;
- хиперемични лигавици на очите;
залепване на носните отвори.
Заболяването се характеризира с увреждане на дихателните пътища и стомашно-чревния тракт.
Инкубационният период е от 20 часа до 2 дни.
Скоростта на разпространение на болеста в стадото е бърза. Фатален изход настъпва в 10-100% от случаите на инфекция, в зависимост от формата. Леките форми се характеризират с общо неразположение, загуба на апетит и влошаване на перата.
Внимание! Това е едно от малкото зоонозни заболявания, което
може да се предава
от птици и животни на хора
62% от случаите на инфекция с птичи грип при хора са били фатални.
Затова, ако забележите симптоми на заболяването, непременно трябва да информирате местния си ветеринарен лекар, а ако усетите треска след контакт с патици, незабавно се свържете с лекар. В медицинския свят няма ефективни лекарства за птичи грип, така че той не може да се лекува. Месото на болните птици е негодно за консумация, така че такива пилета се колят, а труповете се изгарят.


Коментари