Домашното куче може да мрази нещата, които правите, а вие дори да не го осъзнавате. Това, което ги дразни, е различно от това, което дразни хората.
Като цяло кучетата не обичат прегръдките, това че не им се позволява да се шмугват някъде, липсата на рутина и др. Дори и най-спокойното куче ще намрази някои от нещата, които ние, хората, правим, ако ги толерира, то е само защото ви обича или не иска да бъде доминиращо.
Да, някои неща са неизбежни, като посещенията при ветеринар или подстригване на козината, и няма две напълно еднакви кучета. Това, което едно куче мрази, на друго може да му харесва. Въпреки това има начини, по които можем да се опитаме да се отнасяме по-разбиращо и внимателно към нашите кучета.
1. Прегръщане
Много е сладко да гледаме снимки на хора, които прегръщат кучета, но реалността не е толкова удобна. Много кучета не се радват на прегръдки, особено от непознати. Поставянето на ръцете ви около врата или тялото може да се възприеме като заплаха. Повечето кучета понасят нежни прегръдки от доверени хора, но това не означава, че те действително им харесват.
По-добрата алтернатива е да го галите по гърба и по гърдите (особено ако не познавате добре кучето). Разбира се, някои наистина обичат да бъдат прегръщани. Трябва да познавате кучето си и да разбирате неговите граници. Обърнете внимание на езика на тялото му, за да разберете как се чувства, когато го прегръщате. Ако се навежда, отвръща очи, прозява се, облизва устни, има притеснен поглед или показва други жестове, вероятно се чувства неудобно.
2. Лично пространство
Подобно на прегръдките, кучетата обикновено не обичат, когато хората се изправят пред тях. Помислете как бихте се почувствали вие. Избягвайте да слагате ръце в лицето на кучето, да се издигате над него и да се втурвате към него. Това е особено важно, ако кучето не ви познава добре и е плашливо.
Ако като собственик трябва да побутнете кучето за негово добро (например почистване на ушите или зъбите), действайте бавно, нежно и го възнаграждавайте с лакомства и/или похвали. Ако кучето ви показва жестове на успокоение, проявява признаци на страх или се държи агресивно, отдръпнете се! Винаги е по-добре да бъдете внимателни и да предотвратите ухапване.
3. Не позволявате да изследва околната среда
Кучетата обичат да се разхождат не само заради упражненията. Разходката на открито дава възможност да опознае света. Вашето куче изследва околността предимно чрез надушване на миризми, а след това и с другите си сетива (докато повечето хора изследват света първо чрез зрението). Не е добре кучето да се разхожда набързо, без да му се даде възможност да спре и да помирише (и маркира) дадено място.
Ако се замислите, това е все едно някой да ви влачи за ръка през любимия ви магазин, без да ви позволи да спрете и да разгледате нещо. Ако това се случва постоянно, би било доста разочароващо, нали? Затова следващия път, когато разхождате кучето си, му дайте достатъчно време да изследва заобикалящата го среда.
4. Липса на рутина и правила
Кучето ви може да не изглежда така, но то се нуждае от правила. Ако се държи безобразно, вероятно причината е, че не сте го научили на правила. Обучението е важна част от осигуряването на структура в живота му. Рутината е важна, защото четириногото има вътрешен часовник. Опитайте се да го храните по едно и също време всеки ден. Ако е възможно, въведете и рутинни упражнения.
След няколко дни на структурирани правила и рутина вероятно ще забележите, че любимецът е по-щастлив. Рутината и правилата правят кучешкия свят по-предсказуем и могат да повишат увереността на животното.
5. Викове и строги наказания
Никой не обича да му крещят или да го наказват сурово. Кучетата може да не разбират думите, които казваме, но усещат емоциите ви, когато го правите. Ако имате чувствително или страхливо куче, може да се окаже, че викането и суровото наказание го разстройват или плашат. Страхът не е равен на уважение и няма да укрепите връзката си с тези методи.
Дори ако кучето ви е сдържано или свръхщастливо, вероятно ще откриете, че викането и суровото наказание не помагат в дългосрочен план, защото то се десенсибилизира (което означава, че то така или иначе прави това, което иска, а вие просто продължавате да повтаряте).
Положителното подсилване обикновено е най-ефективният вид обучение. За да коригирате нежеланото поведение, можете да опитате да пренасочите кучето си към предпочитаното поведение, вместо да му крещите или да го удряте. Обучението на кучето на „пусни го" или „остави го" е чудесен начин да спрете кучето си да яде или дъвче нещо, което не трябва. Можете да го научите на „ела" или „гледай ме", за да привлечете вниманието му, когато прави нещо нередно. Не забравяйте да го възнаграждавате, когато се подчинява. Кучетата са по-склонни да ви слушат, когато отправяте молба, а не неконкретното „не" или „спри".
6. Обличане
Освен ако кучето ви постепенно не е привикнало, или още като пале, с това да носи облекло, има голяма вероятност да мрази да бъде обличано. Много кучета понасят тоалети или костюми, но повечето не им се радват. Опознайте кучето си, преди да го насилвате да се облече като зайче за Хелоуин, например.
Някои кучета нямат нищо против обикновени елементи от облеклото като ризи, но не понасят да носят неща на главата или краката си. Колко важно е все пак да обличате кучето си? Ако кучето ви се нуждае от защита от студа, започнете с малки, леки елементи и ги свързвайте с лакомства или други награди. Преминете към пуловери, якета и ботуши. Наблюдавайте езика на тялото на кучето си, за да определите кога му е достатъчно.
7. Силни миризми
Ако все още не знаете, обонянието на кучето е от 10 000 до 100 000 пъти по-чувствително от вашето. Като цяло кучетата обичат да възприемат всички видове аромати и миризми. Силните аромати и химикали обаче могат да притеснят кучетата и дори да раздразнят носа им.
По принцип е най-добре да избягвате да пръскате кучето си директно с каквото и да било. Ако кучето ви се нуждае от прилагане на медицински спрей, избягвайте лицето му (още по-добре е да напръскате лекарството върху кърпа и да го приложите по този начин). Когато използвате собствени продукти (парфюм, лак за коса, освежители за въздух, почистващи препарати и т.н.), правете това далеч от кучето си и се уверете, че продуктът не е токсичен.
8. Оставяте го само
Кучетата са социални същества, които обикновено мразят да остават сами. Някои се успокояват от присъствието на друго куче, но други искат само човешко общуване. В екстремни случаи някои кучета действително се страхуват да останат сами и изпитват тревожност от раздяла.
Проблемът е, че повечето собственици на домашни любимци трябва да работят, за да плащат за цялата тази изискана кучешка храна. Освен това трябва да имат собствен живот, да изпълняват поръчки, да си вземат ваканции и т.н. Разбира се, кучето ви не разбира всичко това. И така, какво е решението?
Прекарвайте възможно най-много време с кучето си, когато сте вкъщи. Отделете време, за да се свържете с кучето си. Създайте ежедневен режим, осигуряващ много упражнения и умствена стимулация. Ако пътувате често, намерете доверен гледач на домашни любимци, с когото кучето ви се чувства добре. Ако пътувате постоянно, помислете дали е справедливо изобщо да имате куче (или какъвто и да е домашен любимец).
9. Ситуации извън зоната им на комфорт
Повечето от нас са се сблъсквали с този сценарий: кучето ви „натиска спирачките" и отказва да отиде някъде или да направи нещо. Може би това е ваната за къпане. Често това е ветеринарният лекар. Понякога това е колата или дори определена улица. Може дори да е определен човек или животно, които кучето ви иска да избегне. В повечето случаи кучето ви отказва, защото има страх или фобия.
Когато принуждавате кучето си да се намира в плашеща за него ситуация, вие го държите в състояние на стрес. Всъщност това е техника, наречена залитане, която не винаги работи (и може да причини повече вреда, отколкото полза). По-добрият метод е да улесните кучето си в ситуацията. Дръжте го на безопасно разстояние и го възнаграждавайте за това, че е останало спокойно. Постепенно увеличавайте излагането на кучето на фактора, който причинява страх и го възнаграждавайте за липса на реакция. Ако това е ветеринарният лекар, от когото то се страхува, можете да предприемете стъпки, за да накарате кучето си да обикне ветеринарния лекар. Ако фобията е сериозна, може да се наложи да потърсите помощ от треньор или поведенчески специалист.
10. Тъгата ви
Животът има своите възходи и падения. Не може да се очаква щастие през цялото време. Въпреки това кучето може да усети емоциите ви поради близката връзка, която споделяте. Ако преминавате през период на депресия, стрес или скръб, това със сигурност ще се отрази на любимеца. Някои кучета ще съвпаднат с вашите емоции, като станат тъжни или дори болни. Други ще се отегчат или разочароват и ще „избухнат", защото не получават достатъчно внимание, упражнения или стимулация.
Направете всичко възможно да поддържате някаква рутина и да прекарвате време с кучето си. Кучетата могат да предложат чудесна емоционална подкрепа. Има причина да са толкова добри в терапията с помощта на животни! Излезте на разходка с кучето си и може би дори ще се почувствате по-добре.


Коментари