През пролетта се увеличават не само температурите, но и концентрацията на полени във въздуха – фактор, който може да предизвика сериозни алергични реакции не само при хората, но и при домашните любимци. Международната организация за защита на животните ЧЕТИРИ ЛАПИ обръща внимание, че кучетата и котките също могат да страдат от сенна хрема, проявяваща се под формата на дихателни затруднения, зачестено чесане, кожни раздразнения и други симптоми.

Алергичната реакция се причинява от свръхчувствителност на имунната система към полени от дървета, треви и билки – най-честите алергени през пролетно-летния сезон.

Най-често засегнатите части от тялото при кучетата са лапите, особено зоната между пръстите, муцуната, ушите, областта на очите, слабините, подмишниците, крайниците и корема. Подобни зони могат да бъдат чувствителни и при котките, макар че при тях симптомите често са по-трудно разпознаваеми.

Характерни признаци за алергия към полени при кучетата включват: зачестено чесане или търкане на ушите, очите и муцунката; интензивно облизване на лапите; зачервена и влажна кожа; прекомерна загуба на козина; неприятна миризма от ушите; сълзящи очи; копривна треска (кожен обрив) и обратно кихане (вдишване на въздух рязко през носа).

При котките симптоматиката е сходна и се изразява в сърбеж по кожата, водещ до прекалено чесане или облизване на козината; често кихане, придружено от течащ нос; сълзящи и зачервени очи; ушни инфекции и проблеми с дишането.

Ако забележите един или повече от тези симптоми, е важно да се консултирате с ветеринарен лекар, който може да постави точна диагноза и да препоръча подходящо лечение. Наред с това, ЧЕТИРИ ЛАПИ съветва

какво можете да предприемете,

за да облекчите състоянието на животното и да ограничите контакта му с алергените.

  • На първо място, регулирайте времето за разходка на открито. Следете нивото на полени чрез онлайн прогнози или мобилни приложения. Концентрацията им е най-висока сутрин и в ранния следобед, затова е най-добре разходките да се извършват рано сутрин или привечер. При силно повишени нива на полени е препоръчително животните да останат в затворено помещение.
  • Възползвайте се от дъжда. Лекият дъжд отмива полените от въздуха и други повърхности, което намалява тяхната концентрация. Именно тогава е най-подходящия момент да разходите кучето си или пускане на котката навън.
  • Разхождайте кучето си на повод. Това не само гарантира безопасност, но и намалява възможността кучето да се търкаля в тревни площи и да събира цветен прашец в козината си.
  • Също така, избягвайте места с висока трева. При разходка, избирайте маршрути далеч от цъфтящи треви, които могат да провокират алергична реакция у домашния ви любимец.
  • Изградете навик да почиствате козината като я сресвате с четка или измивате внимателно след всяка разходка на открито. По този начин премахвате полепналите частици алергени от тялото и лапите.
  • Поддържайте мястото за спане чисто, като периодично перете кошници, одеяла и постелки, които служат за легло на домашния ви любимец.
  • Опитвайте се да сменяте дрехите си и дори взимайте душ, след като сте били навън, тъй като полените и други алергени могат да полепнат и по вашето облекло и съответно да бъдат внесени в дома.
  • Бягството в планински райони с по-малко цъфтящи растения или близо до морското крайбрежие също е препоръчително за домашни любимци с алергии. Там въздухът обикновено съдържа значително по-ниски нива на полени през цялата година, което намалява риска от алергични реакции.
  • Не на последно място, инвестирайте в защита на дома си от цветния прашец като монтирайте мрежи против полени на прозорците и вратите към терасата, които намаляват влизането на дребните частици отвън. Ако искате да подсигурите още по-сигурна защита в дома си, можете да закупите и пречиствател за въздух с HEPA филтър (високоефективен въздушен филтър), тъй като той отстранява и най-фините частици прах и полени в дома ви.