5 проверени решения
На пръв поглед цветният жълт, а по-късно и бял „килим" от глухарчета на вилата изглежда трогателно. Можете да си изплетете венец от тях, да направите салата или зелен тор, а малко по-късно, както в детството, да се надпреварвате да издухвате „прическата" на преобразилите се цветя. Но всичко това се компенсира от едно обстоятелство: глухарчето е опасен плевел.
У нас расте предимно обикновеното глухарче, известно още като полско, фармацевтично или лечебно глухарче. Това растение се отличава с доста голямо и мощно коренище, което бързо развива нови издънки.
От края на пролетта до около средата на лятото, глухарчето разпръсква своите почти безтегловни семена на близко и далече, лесно носени от вятъра на дълги разстояния. За да спрете това самозасяване всяка година, трябва да положите много усилия - в противен случай „килимът" от глухарчета постепенно ще завладее целия ви двор.
За 100% ефект е по-добре да се комбинират някои или всички методи за борба с плевелите, за които ще ви разкажем.
Механично премахване
Ако тези плевели са се появили в двора ви, но броят им все още не е толкова голям, че да се налагат драстични мерки, опитайте да ги изкорените, като използвате копачка, лопатка или друг подобен инструмент.
Сред инструментите, препоръчани от хората с извънградски къщи, са универсалните вили за премахване на корени, машини за премахване на плевели със зъби от неръждаема стомана или белове.
В зависимост от структурата на работната част на инструмента, те или изкопават плевела под корена от няколко страни и го издърпват, или потапят инструмента под кореновата шийка и изваждат растението с вила. В началния етап на поникване на глухарчето този метод работи добре.
Ако нямате такива инструменти на разположение, можете да използвате обикновена лопата. Подкопайте около растението, като вкарате инструмента до дълбочината на лопатата, след което внимателно отстранете глухарчето заедно с корена и буцата пръст. Разклатете колкото е възможно повече пръст обратно в образувалата се дупка.
0 Косене
Хората с вили се възхищават на красотата на цветята и пропускат момента - глухарчетата започнаха активно да се разпространяват в двора и на полето. За да предотвратите това, започнете да косите, докато са жълти, преди да се превърнат в своите посестрими. Всеки подходящ инструмент за косене ще свърши работа за това. Нюансът е, че ще трябва да косите поне два пъти седмично и почти до корен, така че растението да няма време да се адаптира и бързо да пусне нови издънки.
След няколко седмици растежът на плевелите трябва да спре. Вярно е, че цялата окосена част трябва незабавно да бъде отстранена от мястото, където расте плевелът, и това се отнася особено за цветните стъбла. Тях можете, например, да ги добавите към зеления тор. След като се накиснат, изнесете използваните глухарчета от района и ги изхвърлете.
0 Дълбоко копаене на почвата
Почвата на двора трябва да се прекопава всяка година. Ако семената от глухарче систематично ви „нападат" от съседните дворове, добре е да правите това два пъти годишно и на дълбочина една лопата. Първият път, когато почвата трябва да се обърне, е през пролетта, след като се е затоплила. Докато копаете, събирайте на ръка и отстранявайте или изгаряйте всички корени на плевелите.
Степента на готовност на почвата за копаене може лесно да се провери. Изкопайте малка буца от дълбочина 10 см, стиснете почвата в дланта си и я хвърлете на земята от височина 1 м. Ако почвата се е разпръснала на малки бучки, започнете работа, а ако бучката остане непокътната, ще трябва да изчакате още малко.
Ако е необходимо, през есента се извършва повторно прекопаване на почвата, след прибиране на къснозреещите култури и всички растителни остатъци. В зависимост от метеорологичните условия, е по-добре това да се направи преди края на октомври - началото на ноември, преди настъпването на продължителни есенни дъждове и студено време.
Ако прекопавате почвата два пъти годишно, през есента е препоръчително да не обръщате слоевете, а да ги размествате, за да запазите колкото е възможно повече полезна микрофлора. Можете да опитате да използвате минимална обработка на почвата или дори no-till. Същността им е, че земята не се оре дълбоко или горният слой просто се повдига с лопата, отделяйки го от земята, и след това се връща обратно, без да се обръща.
0 Третиране с хербициди
Ако глухарчетата не са навсякъде в двора, не е необходимо да се използват химически средства за борба с тях. В края на краищата, за да бъде един от тези препарати ефективен, ще трябва щателно да го приложите върху всеки плевел, но в същото време да действате много внимателно, за да не навредите на културните растения, които растат наблизо.
Ако е необходимо да се използват хербициди, третирайте надземната част на глухарчетата с тях, за предпочитане във фазата на приосновните листа (преди цъфтежа). Ако инструкциите за препарата предполагат използването му на по-късна дата, първо окосете глухарчетата преди да узреят семената им, отстранете всичко окосено от площта и третирайте съгласно схемата.
0 Мулчиране или засяване на почвата
Друг изход от ситуацията е да се изолира почвата от семената на глухарчето. И колкото по-плътно е покритието, толкова по-малък е шансът бял „пух", долитащ от съседните дворове, да проникне в почвата и да покълне там.
Градината може да се спаси чрез мулчиране със сено или слама, прясно окосена трева без семенен материал, агрофибър и др. А на „незаетата" територия трябва гъсто да сеете тревна смеска или детелина, без да оставяте шанс за глухарчетата.
През есента, след прибиране на реколтата, мулчът трябва да се отстрани от почвата, за да се предотврати зимуването на вредителите в растителните остатъци. И ще трябва периодично да презасявате тревата, ако е необходимо, за да не се образуват „плешиви" участъци.
* * *
Сред „народните" методи за борба с глухарчетата в различни източници често можете да намерите съвети като „залейте плевелите с вряла вода", „изгорете с оцет" и „поръсете обилно със сол". Подобни действия обаче могат да причинят повече щети на земята, отколкото полза. Врялата вода и оцетът унищожават не само нормалната микрофлора на почвата, но и полезните живи организми в нея (например червеи, които разрохкват почвата). Добавянето на сол има отрицателно въздействие върху качеството на почвата. Ето защо е по-добре да не се следват подобни съвети. Ако редовно повтаряте ефективните мерки за контрол и превенция, които изброихме, със сигурност ще се избавите от проблеми с плевелите за дълго време и в същото време няма да навредите на никого.
Коментари