От 10-ина години това е проблем в Сърбия, въпрос на време е да стане и у нас. Какви решения предлагат специалистите от Байер КропСайанс за ограничаването му

 

Съществува сериозна заплаха за растениевъдното производство. Специалистите са наясно за това от години. Проблемът е, че мнозина все още не го приемат сериозно. А е изключително важно да се предприемат действия преди нещата да се влошат. Защото когато се използват хербицид с еднакъв механизъм на действие, и то година след година, а и редуването на културите е сведено до минимум, то ние просто пренебрегваме проблема. Колкото по-дълго го игнорираме, толкова по-сериозен става той. И е съвсем реално да дойде момент, когато няма да може да направим нищо освен да гледаме как той завладява цели полета, а културата не може да се развива и да оцелява. Тази заплаха се нарича резистентност - „чудовище", което се намира в нашите царевични полета, скрито сред плевелите, които растат между нашите култури. Още по-лошо е, че

тези плевели предават своята резистентност

към хербициди на бъдещите поколения

плевели. Опасната резистентност към ключови плевели се разпространява с все по-сериозни последици за земеделието като цяло. И тъй като ефективните хербициди намаляват, фермерите ще се сблъскат със значителни финансови загуби. Особено ако в бъдеще няма да има наличен хербицид с нов механизъм на действие.

Знаете, че Байер КропСайанс е с водещи позиции в царевицата - технологии, генетика, растителна защита и най-доброто ноу-хау, което може да се предложи в съвременното земеделие, каза Жечо Мурзов, търговски директор, по време на форум, организиран от компанията, който събра земеделци от цялата страна. За съжаление, днес сме изправени пред много сериозно предизвикателство, а именно как да се справим с устойчивостта на плевелите в царевичните полета, което вече е факт в някои части на България. Затова решихме да почерпим опит от колегите ни в Сърбия, където системата работи няколко години. Друго направление, с което компанията ни се е заела, е физиологията на царевицата и как тя реагира при стресови фактори, като целта ни е да намерим начини, с които да ѝ повлияем, за да бъдат те ограничени. Царевицата е сред водещите култури в страната ни, въпреки че през последните няколко години пред отглеждането ѝ имаше редица предизвикателства. Ние в Байер КропСайанс може да предложим добри решения. А и успешните земеделци би трябвало да са силно заинтересовани

да намерят правилния подход при

производството ѝ, за да е рентабилно

и тя отново да върне полагащите ѝ се позиции като царицата на културите.

Решихме да организираме тази среща на старта на тази важна пролетна кампания, която със сигурност никак не е лесна през последните години, каза Милен Мильов, мениджър ключови проекти, дистрибутори и маркетинг (Централна Северна и Западна България). Когато коментирах с много от земеделците този въпрос, те ми казваха: „Ние този проблем го нямаме". Разбира се, хубаво е, че го нямате, но трябва да бъдете подготвени, ако нещо подобно започне да се случва по вашите полета. Защо и как? И да се подготвим как да работим от днес нататък, за да преодолеем и

да се предпазим от създаването

на резистентност,

тъй като този проблемът е наличен не само в Сърбия, но и в Румъния, Унгария.

Проблемът с резистентността на плевелите при царевица е изключително сериозен и не бива да се подценява. Последиците, казват специалистите, може да са разрушителни, тъй като, когато не може повече да контролираме резистентните плевели, те все по-силно ще се конкурират с културата, което води до постоянен спад в добивите и рентабилността ѝ.

Затова е важно да реагираме веднага, превантивно, а не да чакаме да стане проблем и при нас, казва още Милен Мильов. Можем да вземем мерки, за да спрем този процес. С нашите знания и опит в земеделието, а и с интегрираната програма за управление на вредителите на Байер, която е комбинация от индивидуални решения за борба с плевелите. Благодарение на най-добри практики за управление, най-съвременни научни открития, може ефективно да се борим с резистентността. А най-доброто оръжие с резистентността на плевелите е разнообразието и именно в това е бъдещето.

Инициативата на Байер се основава на

най-добри практики в управлението на плевели,

разнообразие в методите на култивиране, разнообразие в сеитбооборота, разнообразие в използването на хибриди. От компанията наричат този троен подход най-добри практики, а от земеделците зависи да ги прилагат в стопанствата си. А ето и някои практични препоръки, които дават специалистите на компанията:

0 Разнообразие в методите на култивиране. Обмислете механичен контрол на плевелите, използвайте здрави, конкурентни и сертифицирани семена, изберете подходящо време на засяване и прилагайте висока плътност на засяване.

0 Сеитбооборот на културите. Полета, засети с една и съща култура последователно няколко години, насърчават растежа и разпространението на резистентността на плевелите. Затова, за да се държат под контрол, практикувайте разнообразие в сеитбооборота, защото редуването на различни култури е утвърден и ефективен метод за управление на резистентността на плевелите.

0 Разнообразие в използването на хербициди. Тук експертизата на Байер може наистина да помогне. Важно е да знаете дали даден хербицид има само един или няколко механизма на действие, тъй като има много продукти с един и същ механизъм. Само смяната на текущия продукт може да не помогне. Може да се наложи да промените изцяло механизма на действие, или

да комбинирате няколко механизма,

насочени към ключовите плевели

Но за да постигнете най-добри резултати, възможно е да се наложи да комбинирате сеитбооборота с хербициди с различни механизми на действие в едно приложение за период от няколко сезона. Но това не е всичко – може да промените програмата на пръскане, като изберете подходящо приложение – например такова, което комбинира три механизма на действие, или почвено приложение преди появата на плевелите, което е последвано от вегетационно третиране след правата на плевелите. Всъщност има много начини за забавянето и разпространението на резистентността, но не може да пренебрегнете проблема и да се надявате, че той ще изчезне.

Резистентността на плевелите в царевица е проблем в Сърбия повече от 10 години. Екипът на Байер в страната е провел множество опити, за да установи не само причините, но и да търси решения за справянето с този сериозен проблем.

Важно е да разберем какво значи резистентност, тъй като има много информация в тази насока, но част от нея е коректна, друга - не, казва Никола Радович, агроном, от екипа на Байер Сърбия. Първо, фермерите трябва да разберат за проблема, за да знаят откъде произтича. И плевелите или използваните хербициди са резистентни. В много случаи коментарът им е, че ще сменят продукта, тъй като са го ползвали, но не работи, и не е това, което са очаквали от него.

Резистентността произтича от плевелите,

не е свързана с херибицида

- той е със същата формулация и активно вещество, но нещо се случва с плевелът и той става устойчивост. Това е проблем, който е в развитие, не се случва да се появи изведнъж.

Резистентността е постоянна, веднъж вече добита тя съществува и не се променя до края на жизнения цикъл на растението, и нещо повече – предава се на следващото поколение. Всъщност това не е краят на проблема, съществува и кръстосана резистентност, което значи, че едно растение може да бъде устойчиво на различни механизми на действие, а не само на една група. Проблемът е налице - добивът пада, а разходите за производство се увеличават. И всъщност развитието на резистентността в едно поле е подпомагано от нас хората чрез третиранията, които правим, и ако в почвата има нови семена, които да заразят и да я разпространят.

Винаги има едно растение в популацията, което заради еволюцията

придобива устойчивост към определен

продукт, например сулфонилуреи,

разясняват специалистите. И на следващата година, като решите да сложите същата култура и да използвате същия механизъм на действие, то съответно семената на това растение са жизнени, оцеляват и се размножават отново. И ако това продължи няколко години – популацията се разширява.

Какво се случва в самото растение? Какъв е механизмът, за да придобие то резистентност?

Има основно два случая. В първият, когато растението е генетично предразположено към изграждане на резистентност, става въпрос за генетична промяна – мутация, В случая завишаването на дозите на хербицида не работи, дори да се отиде на максимална. При втория случай метаболизмът на растението преработва активното вещество на хербицида и може до известна степен да преодолеете този процес с увеличение на дозата, но това не е устойчиво и не е решение.

И тъй като през последните 30 г.

не се създават нови групи активи вещества,

трябва да сме внимателни

с това, което имаме и как го използваме, обръщат внимание специалистите.

В Сърбия първите случаи са докладвани 2013-14 г., като засега имаме три резистентни вида плевели – щир, амброзия, балур, казва Никола Радович. В едно поле може да имате изсъхнали растения, но и живи и зелени, които вече да са устойчиви. Това е първата индикация, че може да се е появила резистентност. Когато стартирахме разработването на метод за борба с плевелите през 2018 г. имахме 150 хил. ха с констатирани резистентни плевели. Сега, 7 години по-късно, проблемът е нараснал до 250-300 хил. ха. Една от причините е, че в Сърбия царевицата се отглежда като монокултура до 7 г., дори и до 10 се стига. Къде виждаме причините в разрастването на проблема? Една от причините е, че земеделците не следват препоръките ни. Ето монокултурното отглеждане на царевицата е водещият проблем. Но също така се използват хербициди с еднакъв механизъм на действие много години поред. Освен това приложението им не винаги е правилно, не са съобразени с периода и с климатичните условия, а това рефлектира. Тъй като Сърбия не е в ЕС, то регулациите при използване на пестициди не са тежки и широко се прилагат генерични продукти. А всъщност

качеството на продуктите е много

важно за контролиране на този процес

Защо балурът е голям проблем? Има повече от един вид, размножава се със семена и ризоми - коренища. Изследвания на силно заразени полета показват, че коренищата там могат да достигнат до 10 тона на ха. Друг проблем са броя на семената - те са десетки хиляди, може да достигнат до 70 хил. на растение. При силно развитие на плевела, можа да отнеме до 90% от добива от царевица.

За да търсят решение на този сериозен проблем, в Сърбия са направили тестово поле, на което да се изпробват методи за борба. Вече имат мрежа от такива полета, които обменят опит, за да се търси най-подходяща стратегия за борба.

Мисля, че сме постигнали добри резултати за тези години, така че имаме препоръки за справяне с проблема, подчертава Никола Радович.

Кои са стъпките от програмата?

Да се контролират ризомите/коренищата и растенията, които биха се развили от тях. Може да се прави с ротация на културите, като препоръка е да включат зимни житни видове, което ще даде най-малко до две ползи. Първата, чисто физически ще се блокира развитието на коренищата на балура и втората - след житните може да се използва Раундъп® в стърнището. След това трябва да се мисли за семената на балура, които са в почвата. Ако не смените модела на работа за борба с житните плевели в царевица, няма да постигнете резултат по отношение на семената, подчертават специалистите.

В порфолиото на Байер са включени продукти като Мерлин® Флекс, Аденго®, Капрено®, Лаудис®, които могат да се справят с резистентен балур. И не на последно място са техническите методи, като обработка на междуредията и т.н.

Тази стратегия позволява не само да се изчистят полетата, но и да се получат големи ползи за добива. Опитите показват, че разликата между чистите полета и тези, които не се контролират, става все по-голяма.

Ние сме единствената компания, която може да покаже такива резултати на база тествани полета, казват специалистите от Байер. Искаме да подобрим нашата програма и затова създадохме карта, за да покажем зоните с резистентен балур. В Сърбия има
120 локации.

Какво осигуряват опитите и препоръки към земеделците?

След като се потвърди от лабораторията, че в полето има резистентен балур,

земеделецът получава препоръки - ротация,

продукти за растителна защита и периода на

приложението им

Трябва да се знае, че не във всички локации се потвърждава резистентност. Но е важно да се обръща внимание на основния симптом. Моментът, в който един хербицид с един начин на действие спира да контролира един плевел, който преди това е бил контролиран от същия този хербицид. И тогава разходите се вдигат, а приходите от добив намаляват.

Бел. ред.: Каква е ситуацията в България, какви действия предприема Байер, четете в някои от следващите броеве на вестника.

Земеделски производители се запознаха с проблема резистентност на хербициди при царевица
Земеделски производители се запознаха с проблема резистентност на хербициди при царевица
Милен Мильов
Милен Мильов
Никола Радович
Никола Радович