Къде може да грешим
Всеки хоби фермер, както и професионалистите, са наясно колко е важно разтворът, с който пръска да е качествен и пресен, за да има полза по отношение на желания предпазен и лечебен ефект при лозата.
Разбира се, на първо място е най-важно да се разполага с качествена пръскачка и съответните дюзи за добро опръскване. Обемите на пръскачките са различни, в зависимост от тяхното предназначение и всеки стопанин ги избира сам, според предпочитанията и възможностите си. Когато се избира нова машина е добре да се попита специалист, колега или съсед, какъв да бъде видът й, а ако може и да се изпробва предварително.
На второ място решаващо значение има правилното приготвяне на разтворите.
Знаете, че при преобладаващата част от препаратите за растителна защита, предназначени за масовия пазар и малките градини,
разходната норма обикновено е
посочена на опаковката в проценти
Те показват съотношението между препарата и количеството на водата, в което той се разтваря.
Това често затруднява стопаните и води до допускането на грешки, защото според вида на препарата – течност, прахообразно или гранулирано сухо вещество, необходимото количество за разтвора трябва да се пресметне. Решаването на тази аритметическа задача често става грешно.
За улеснение на всеки, на когото се налага да приготвя разтвор за растителна защита, публикуваме табличка, по която стопаните да се ориентират лесно.
Как се определя количеството препарат в 10 литра вода, когато разтворът ви е предписан в проценти:
- При 0,05% се слагат 5 г или мл в 10 л вода;
- При 0,015% - 1,5 г или мл в 10 л вода;
- При 0,075% - 7,5 г или мл в 10 л вода;
- При 0,15% - 15 г или мл в 10 л вода;
- При 0,1% - 10 г или мл в 10 л вода;
- При 0,2% - 20 г или мл в 10 л вода;
- При 1% - 100 г или мл в 10 л вода;
- При 2% - 200 г или мл в 10 л вода.
Когато процентите са ви трудни, то ползвайте тези посочени указания.
Със спринцовка от аптеката
За точното измерване на количеството течни препарати, от които ще приготвяте вашия разтвор, могат да бъдат използвани мерителни чашки или спринцовки, купени от аптеката. Има ги в изобилие, предлагат се и за медикаменти, и за детски препарати.
За течните препарати спринцовката за еднократна употреба е много удобен измерител.
А за прахообразните химически препарати пък отлична работа би могла да ви свърши и електронна везна за домакински цели. По магазините се предлагат вече и най-различни дигитални везни, които въобще не са скъпи. Те се изплащат, защото пръсканията, които ще правите в двора през годината ще бъдат немалко на брой.
Последователността на смесване е важна
При работа с течни препарати редът на смесването е важен и трябва да се спазва, което често стопаните не правят.
Правила:
В резервоара на пръскачката първоначално се налива около половината от определеното количество вода. След това се добавя отмереното количество препарат. И на трето място се излива останалото количество вода.
За някои течни препарати се препоръчва първоначално да бъдат разбъркани с вода в отделен съд и след това да се изсипят в пръскачката. Така се постига отлична смесимост.
Но при всички случаи е важно пръскачката да се разклаща енергично няколко пъти с цел пълното хомогенизиране на работния разтвор.
Прахообразните препарати задължително трябва да се разтварят предварително в малко количество вода - до образуване на рядка, хомогенна каша, без да има бучки в нея. Тази каша след това се изсипва на тънка струйка в напълнената с половината вода пръскачка, а след това се долива и останалата вода.
В този случай се прави още по-енергично разклащане, за да се получи добро разбъркване.
Какви препарати ползваме
Препаратите за растителна защита, които ползваме, за да пръскаме, имат различни наименования по видове, които е добре да научим.
Срещу болестите се използват фунгициди, срещу насекомите – инсектициди, срещу акарите – акарициди, срещу плевелите - хербициди.
С изключение на хербицидите, при останалите 3 вида за приготвяне на разтвора количеството препарат се посочва най-често в проценти.
При хербицидите препоръчаните стойности по правило са дадени за декар площ, което произтича от характера на обработката.
Когато препаратите се използват за малко на брой растения, тогава е добре да се търсят за покупка най-малките разфасовки, които съдържат по няколко грама или милилитра препарат. На тях е написано и в колко вода трябва да се разтворят.
Казус:
В практиката е възприето, че за обработване на декар площ са потребни 50–60 л разтвор, т.е. около 4–5 гръбни пръскачки с вместимост по 10-12 литра.
Ако предписаната доза на препарата е 40 г/дка, да знаете, че това е количеството, което трябва да се разтвори в тези 50–60 л вода.
Въпрос – отговор:
Когато трябва да се комбинират препарати за растителна защита с листни торове, разтворът от препаратите се добавя последен в пръскачката.
Не забравяйте:
Разтворите трябва да се използват веднага след приготвянето им. След завършване на работа пръскачката трябва да се измива веднага.
Коментари