Няколко основни правила
Създаването на перфектната морава не е лесно. Трябва да знаете как да косите тревата в началото и в края на сезона и колко често, по кое време на деня, каква височина да оставите и т.н.
Ако не се вземат предвид тези препоръки, тревата може да стане кафява или напълно да изсъхне, ще се появи мъх, болести могат да засегнат моравата - с една дума, ще възникнат проблеми, които биха могли да бъдат избегнати.
Правило 1. Кога да косите тревата за първи път
Красотата и дълголетието на вашата морава зависи от вниманието, което й отделяте. И тук грижите са особено важни през първите години след засаждането - премахване на плевели, поливане, торене и косене.
Кога да косите тревата за първи път след засаждането, самата тя ще ви каже. Ако височината е достигнала 8-10 см, време е да вземете косачката. В този момент обаче е важно да не се прекалява, тъй като при първото подстригване експертите препоръчват да се премахнат не повече от 1,5 см, т.е. отрежете само върховете на стръкчетата. В резултат на тази процедура тревата започва да става по-гъста и по-буйна, а кореновата система на растенията укрепва. След работа не забравяйте да премахнете окосената трева и да полеете моравата.
По-нататъшното косене зависи от вида на тревата, която имате. Въпреки това, през първите 2 години, докато все още не е напълно оформена, височината трябва да бъде с 1-2 см по-висока от очакваната.
В бъдеще започнете първото косене през пролетта, когато тревата достигне височина най-малко 8 см. Това обикновено се случва по-близо до средата на май.
Правило 2. Как да се подготвим
за косене на тревата
Косенето на тревата трябва да е предшествано от подготвителен етап:
1. Разходете се по моравата и отстранете всички предмети, които могат да затруднят работата: играчки, мебели, градински скулптури и др.
2. За да избегнете нараняване, дръжте района чист от малки отпадъци, клони и камъни. Не забравяйте, че остриетата на косачката, въртящи се с висока скорост, превръщат всеки клон или камъче в оръжие, което може да доведе до сериозни последствия.
3. Отстранете плевелите на ръка или, ако има голям брой, използвайте хербициди.
4. Изчеткайте повърхността на моравата с гребло или твърда метла. Тази процедура определено трябва да се извърши преди първата прическа за сезона и преди последната, в навечерието на зимата. По време на разресването сухата трева и мъхът се отстраняват. Благодарение на това се подобрява аерацията и тревата започва да расте по-добре.
5. Проверете работните инструменти, наточете ножовете на косачката, ако е необходимо.
6. Използвайте ножици за трева, за да подстрижете тревата на труднодостъпни места: близо до цветни лехи, дървета, бордюри, огради и др. Ножиците също ще ви помогнат да изчистите ръбовете на моравата.
Правило 3. Какво да правим с окосената трева
Първият въпрос, който възниква след косене е дали да премахнете окосената трева? Няма ясен отговор на това. Дали да оставите тревата или да я премахнете зависи от ситуацията.
В сухо и горещо лято е по-добре да не отстранявате тревата след косене. Тя ще действа като мулч, ще задържа влагата в почвата и ще я предпазва от прегряване. Слоят мулч ще помогне на моравата да устои по-лесно на неблагоприятните климатични условия.
Но при нормално лято, особено при дъждовно време, се препоръчва незабавно да се събере тревата след косене. В противен случай ще предотврати изпарението, което ще доведе до образуването на мъх и ще допринесе за появата на мухъл.
Правило 4. Колко често да косите
Честотата на подстригване зависи от много фактори:
- сортове трева;
- време на годината;
- метеорологични условия;
- климатична зона;
- почвено плодородие;
- местоположение на обекта и др.
Препоръчва се следната честота на косене:
- през пролетта, в периода на активен растеж, тревата се коси често - 1-2 пъти седмично;
- през лятото честотата се намалява до веднъж на всеки 1-2 седмици;
- през есента, когато растежът на тревата се забавя, веднъж на всеки 2 седмици е достатъчно.
Ако в периода между косенето тревата успее да достигне височина над 10 см, тогава трябва да се коси по-често. Въпреки това, с тази процедура не трябва да се злоупотребява, тъй като премахването на върховете твърде често травмира растенията: те изпитват стрес, губят голямо количество влага и изразходват енергия за възстановяване. Трябва да започнете да косите едва когато тревата е с 1,5-2 см по-дълга от дължината, необходима за този тип морава.
Правило 5. На каква височина да косите
Височината на тревата зависи от вида на моравата, която имате:
- Класическата предна морава, която служи за украса на открити площи на територията, трябва да има височина 1-2 см. Въпреки това, в нашите географски ширини тревата с тази дължина бързо ще изсъхне и ще стане жилава. Поради тази причина за тези тревни площи се препоръчва тревата да се оставя с височина 3-4 см.
- Пейзажната морава - един от най-често срещаните видове тревни площи - се коси на височина 4-7 cм.
- Функционалната тревна площ (използва се за детски игри, пикник, почивка и т.н.) има същата височина - 4-7 cм.
- Спортната трева се използва за спортни игри, така че съдържа трева, която е устойчива на утъпкване. Височината на тревата на такава морава е 3-4 см.
По време на сухи периоди, за да се предотврати изсъхването на тревата, височината на моравата се увеличава с няколко сантиметра.
Правило 6. По кое време на деня е най-добре да косите?
Изберете облачен и сух ден за работа. В такива условия тревата по-лесно ще преживее стреса и ще се възстанови по-бързо.
Най-добре е да косите сутрин или вечер. В топлите часове на деня ще ви бъде по-трудно да работите и процедурата няма да е от полза за тревата: подрязаните краища бързо ще започнат да съхнат и да пожълтяват.
Препоръчително е да косите в спокоен ден. Много е трудно да косите трева, която „се вълнува" от вятъра. По-добре да я косите, когато е изправена.
Правило 7. Възможно ли е да косите след дъжд?
Този въпрос тревожи много виладжии. Отговорът тук е ясен - не трябва да правите това. Има няколко причини за това:
- Мократа трева полепва по косачката, затруднява движението на острието и дори може да причини повреда на машината. Освен това, ще трябва постоянно да я почиствате от полепнала растителност и това значително забавя работата.
- Влагата по тревата затъпява остриетата. В резултат на това, вместо равно подстригване получавате сдъвкани ръбове и моравата придобива неподреден вид. Мокрите растения често се изтръгват от земята, оставяйки плешиви петна по моравата, които ще трябва да бъдат засети отново.
- Косенето на мокра трева е опасно. Лесно е да се подхлъзнете, а това при работеща косачка може да доведе до непредвидими последици и да завърши катастрофално.
- Ако имате електрически уреди, то рязането по време или веднага след дъжд е строго забранено, защото при такова време има голяма вероятност от токов удар.
Правило 8. Как да косите правилно
За да може моравата да ви радва в продължение на много години, трябва да се придържате към определени правила при всяко косене:
1. Тревата трябва да се коси само с остър инструмент. В противен случай няма да можете да получите равномерни краища - те ще са набръчкани, което ще придаде на моравата неподдържан вид. Използването на тъп инструмент ще доведе до сухи връхчета.
2. Всеки път, когато режете, променяйте посоката на движение на косачката: режете по тревата, след това напречно. Това ще ви помогне да постигнете равна площ.
3. Не можете да отстраните повече от 1/3 от височината на тревата с едно косене, в противен случай ще бъде трудно да се възстанови. Ако пропуснете времето и тревата е израснала, косете на няколко етапа, като всеки път премахвате не повече от една трета от височината.
Правило 9. По-добрият инструмент за косене
Списъкът с устройства, които се използват за косене на тревата, е доста голям. Кое да предпочетете? Това зависи от много фактори:
- размер на моравата;
- финансови възможности;
- здравословно състояние и др.
Нека изброим основните устройства и техните предимства:
1. Тример – подходящ за работа в райони с труден терен; може да премахне тревата дори на труднодостъпни места и е на ниска цена. Въпреки това е почти невъзможно с тример да се постигне идеална морава, където всички стръкове трева са с еднаква височина.
2. Косачка за трева – лесна за използване; не изисква голяма физическа сила; Подходяща за създаване на „покривна морава".
3. Райдер или мини-трактор - идеален за работа на големи площи; способен да отстранява не само къса, но и жилава, обрасла трева.
Правило 10. Кога да е последното косене?
Как да подготвим моравата си за зимата? Списъкът с предзимните дейности, необходими при грижата за моравата, включва и косене. Ако тревата се остави висока през зимата, тя ще полегне и през пролетта ще попречи на растежа на младата растителност. Заради плътното покритие, рискът от заболявания се увеличава.
Последният път, когато косите тревата през есента, зависи от температурата на въздуха. Ако есента е ранна и студена, това се прави в края на септември. Ако температурата не падне под 10°C и тревата продължава да расте, последното косене се отлага за по-късна дата - приблизително средата на октомври.
Работата трябва да се извършва в топъл, безветрен ден. Ако отрязаните краища са малки, след рязане окосената трева не е необходимо да се отстранява: през зимата тя ще предпази почвата от замръзване. Височината на тревата за зимата се оставя с 1-2 см по-висока от установената за този тип морава.









Коментари