Топлината и храната са това, което привлича плъховете в кочината. Гризачите се размножават бързо и за да се предотврати излизането на ситуацията извън контрол, е необходимо да се предприемат действия веднага щом неканените гости се появят в кочината. Предлагаме ви няколко ефективни начина да се отървете от гризачите.
Защо плъховете се появяват в кочината?
С настъпването на студеното време започва есенната миграция на гризачите. Те търсят уютно, топло място, където да прекарат зимата, да се размножават и да хранят потомството си.
Кочината привлича гризачи поради постоянната наличност на храна, както и топлината, генерирана от големи животни. Така че, ако кочината граничи с плевня, в която се съхраняват зърнени запаси, очаквайте сиви „гости".
Пенопластът, който се използва за изолация на стени и тавани, е особено харесван от плъхове и мишки. Те издълбават дупки в него и създават уютна бърлога за своето потомство. Дори в изолацията от минерална вата мишките успяват да направят гнезда.
Сметища, както и препълнените контейнери за боклук са постоянното местообитание на гризачите. С настъпването на зимата умните животни ще потърсят топло помещение и ще отидат да изследват мазета, къщи и хамбари, където се отглеждат домашни животни.
Признаци, че гризачите са вътре
Ако кочината се поддържа чиста и оборът е добре осветен, не е трудно да забележите появата на гризачи. Пресните дупки на пода са ясен знак, че кочината е населена от неканени наематели. Малките дупки показват активност на мишката, докато по-големите дупки показват, че плъховете са превзели хамбара.
Наличието на гризачи в плевнята е още по-лесно за откриване. Пробитите торби, от които се изсипва зърно, са ясен знак, че дребни крадци са се заселили. Специфичната миризма на мишка също не оставя съмнение за тяхното присъствие. Ако преодолеете отвращението си и погледнете по-отблизо екскрементите на гризачите, по техния размер можете да определите кой работи в плевнята: мишки или плъхове.
Мишевидните гризачи водят таен начин на живот. Те се ориентират добре в тъмното, така че често ходят на лов през нощта. Ако собственикът подозира, че в кочината има „сиви крадци", можете да видите това със собствените си очи, ако внезапно включите светлината в плевнята посред нощ. Животните ще се разпръснат от страх. Капан с инфрачервено осветление, монтиран в обора, също ще ви помогне да разберете какво се случва в кочината през нощта.
Внимание! Ако броят на вредителите е значителен, плъховете стават нагли и вече не се крият.
Ръждясване зад облицовката на стените и на тавана, специфичен скърцащ звук - тези звуци се чуват както денем, така и нощем.
Какви са опасностите от гризачите?
Появата на допълнителни „усти" в кочината засяга предимно портфейла на собственика. Мишките и плъховете не само ядат зърно и фураж от торбите, но и крадат храна от хранилките и влачат храна в дупките си като резерви. Въпросът обаче е не само в прекомерната консумация на фураж, но и във факта, че прасенцата не получават достатъчно храна.
Важно! С екскрементите на плъхове и мишки се разпространяват опасни инфекциозни и вирусни заболявания: бяс, тиф, туларемия, хепатит и др. Гризачите също провокират заразяването на домашните животни с паразити.
Взимайте мерки: Големите плъхове могат да нападнат малки прасенца. В напреднали случаи глутница плъхове може да ухапе прасе до смърт. Дори малки рани от ухапванията им могат да причинят развитието на инфекциозни заболявания при свинете.
Когато в плевнята има не само прасенца, но и зайци и домашни птици, плъховете не ограничават диетата си до храната за животните. Те крадат яйца от гнездата на кокошки-носачки, убиват пилета и зайци.
Многобройните дупки в стените и пода влошават топлоизолацията на помещението. Прасетата, с техния инстинкт за копаене, „поправят" подовете, повредени от гризачите, което ги прави напълно неизползваеми. Подовете с пукнатини и дупки стават опасни. Прасето попада с копита в дупка, което често причинява счупване на крайниците, поради което животното трябва да бъде изпратено за клане преждевременно.
Как да се справите с плъхове в кочината
- Защита на помещенията: Дори на етапа на изграждане на кочина, собственикът трябва да се погрижи как да го направи недостъпен за гризачи. Има много начини да предпазите дома си от плъховете и мишките, но всички те идват с допълнителни разходи.
- Бетонна плоча като основа надеждно ще защити кочината от проникване на вредители отдолу.
- Слой от камъчета или експандирана глина с дебелина 10-15 см също ще защити конструкцията не по-лошо от бетона.
- Подът от дървени траверси, импрегнирани с креозот, е непреодолима бариера, такъв под ще издържи десетилетия.
- Инсталирането на фина мрежа под пода, както и по периметъра на сградата и заровена в почвата, надеждно защитава кочината от проникване на гризачи. Най-голяма здравина и издръжливост има изцяло метална експандирана метална мрежа с дебелина 0,5 мм. Не се деформира по време на употреба, издръжливият метал е твърде жилав за животни, а малката клетка не позволява дори на малки мишки да преминат.
Сезонна профилактика
Миграцията на гризачите е сезонна. Голямото „преселване и превземане" на помещения е на границата на есента и зимата. Ако сега недопуснете гризачи в обора и кочината, няма да се налага да „воювате" с тях по-късно. Във всеки случай ще бъде много по-лесно да унищожите един или два индивида, отколкото на по-късен етап да се биете с орда от добре охранени гризачи.
Ще ви е от полза да знаете: Мишевидните гризачи имат 3 основни страха: котки, змии и огън.
Котките са капан за мишки, както и някои породи кучета (териери, дакели, питбули) - могат напълно да решат проблема с гризачите. А някои стопани успяват да опитомят пор и да използват ловния му инстинкт в борбата с плъховете.
Змийски кожи: В регионите, където има змии, популярен начин за защита срещу мишки и плъхове е поставянето на змийски кожи на уединени места около периметъра на помещението. Миризмата на змия предизвиква у гризачите същия панически страх като присъствието на котка.
Опърлена вълна: Ако е невъзможно да се включат животни в дератизация, остава само да се изплашат плъховете с огън. Всички животни се страхуват от огъня. Това не означава, че трябва да правите огън или да изгорите кочината до основи. Миризмата на горяща вълна кара животните да избягат, без да поглеждат назад.
Стопанинът може да изгори на огън заешка кожа или овча вълна. Ако такива стоки не са налични, стари филцови ботуши, вълнен чорап или ръкавица ще свършат работа - важното е, че са изработени от естествена вълна или овча кожа. Такива „примамки със знак минус" защитават кочината добре от нахлуването на неканени гости.
Силна миризма: Плъховете имат остро обоняние, веществата със силна миризма са неприятни за тях: керосин, креозот, катран от брезова кора и др. Парцали, напоени с тези вещества, се пълнят в дупки и всякакви пукнатини около периметъра на кочината. Това може да стане както отвън, така и отвътре, но е необходимо да се вземе предвид любопитството на прасенцата. Миризливите парцали не трябва да са в обсега на животните.
Ароматните растения с тръпчива миризма осигуряват защитен ефект, но той е краткотраен. Миризмата на пелин, вратига, клони от бъз и черен корен не се харесва на мишките, но миризмата на ароматни растения изчезва доста бързо, така че не трябва да разчитате напълно на тяхната защита.
Дървесна пепел: Дървесната пепел се използва като превантивна мярка на закрито. Пепелта се изсипва в дупки, а също така се разпръсква под пода и на тавана. Алкалите в пепелта дразнят кожата на лапите на гризачите. Освен това тези чисти животни не обичат, когато нещо се залепи по лапите и козината им.
Репей: Достъпен начин за прогонване на гризачи от свинарник или обор е използването на топчета от репей, които се натъпкват в пукнатини и дупки. Влакната от репей се придържат към кожата под козината, убождат, причинявайки дискомфорт на гризачите и желание да се отърват от тях възможно най-бързо. Както в случая с пепелта, репейът не може да се счита за 100% лекарство, такива методи се използват като допълнителни.
Механични капани: Опитите за улавяне на плъхове в различни видове капани невинаги завършват с успех. Гризачите са умни животни, които могат да вземат предвид своя опит. Дори ако успеете да примамите един индивид в хитър капан, това не означава, че цялото стадо ще го последва.
Обикновен механичен капан за мишки с пружинен механизъм няма да е подходящ за улавяне на плъх. Тук се нуждаете от по-сериозен капан със стегната пружина. Почистването на задействан капан от животински труп е доста неприятна задача, а инсталирането на капан за плъхове е сложен и травматичен процес.
Различните видове живи капани са хуманен начин за улавяне на гризач, но какво да правите с него след това? Веднъж пуснат в природата, плъхът вероятно ще се върне.
Когато поставяте домашни капани, трябва да вземете предвид, че плъхът е много по-голям от мишка.
Внимание! Това е пъргаво животно, способно да скача на разстояние 80-100 см. Плъховете могат да плуват и могат да останат във вода до 3 дни.
Обикновено за поставяне на капани се използват метални или пластмасови варели с обем 100-200 литра, които се пълнят с вода до една трета. Над бурето се поставя напречна греда с апетитна примамка, която се преобръща под тежестта на гризача и животното пада във водата.
Като напречна греда се използва и пластмасова бутилка, монтирана на щифт, за да може свободно да се върти около оста си. Повърхността на бутилката се намазва с растително масло. В опит да се доближи до стръвта, плъхът стъпва върху нестабилна повърхност, подхлъзва се и пада във водата.
Отровни примамки: Химическата борба с плъхове е най-ефективният начин да се отървете от гризачите в свинарника. Смъртта на гризачите настъпва в рамките на 4-7 дни след приема на отровата. В първите дни след изяждането на стръвта гризачите не се чувстват зле, така че ядат отровата с апетит без страх.

Коментари