Опитните стопани знаят, че където има птица, има и птичи тор, а където има тор, има и мухи. Едното не може да съществува без другото. Ако има малко мухи, самите пилета могат да се справят с тях, като получат допълнителен протеин в диетата си. Но напливът от досадни насекоми може да се превърне в сериозен проблем както за домашните птици, така и за стопаните.
При високи температури мухите
са особено активни
Неслучайно те намират всички условия за размножаване в кокошарника, който обикновено е в двора и стои отворен:
- в кокошарника е топло;
- има достатъчно влага под слоя постелка;
- винаги има отпадъци от храна на разположение.
На по-късен етап - през август, а понякога и по-рано, мухите подивяват от горещината и започват да хапят. Те причиняват по-малко дискомфорт на пилетата, отколкото на добитъка, но ненужното безпокойство води до
намаляване на производството
на яйца при носачките
Кокошките често не са ограничени до едно помещение: от кокошарника или купчината тор те „летят" из двора, пълзят по маси и первази, дори кацат върху храна и почистени зеленчуци. И така по краката на мухите се носят не само частици от изпражнения и яйца от хелминти, но и много бактерии и патогенни гъбички. Това са големи макро паразити, възрастните форми на които обикновено могат да се видят с просто око. Много от тях са чревни червеи, които се предават от почвата и заразяват чревния тракт (например глисти и тении).
Затова трябва да се прилага химия
за защита на кокошарника
Борбата с мухите стана много по-лесна през последните години благодарение на широката гама химически продукти за борба с вредителите. Условно могат да бъдат разделени на 3 групи според начина на използване:
- аерозолни спрейове;
- водоразтворими или течни препарати за нанасяне с четка или спрей;
- сухи гранули за подреждане.
Пръскането с аерозоли
Но за да се започне, трябва пълно изолиране на птиците при обработката на помещението, както и от проветряване за 30-60 минути, през които пилетата не трябва да влизат в кокошарника, което е доста трудно да се постигне. Тъй като кокошарникът е оставен с отворени врати през лятото, след известно време насекомите ще се върнат, което ще провали лечението.
Нанасяне с четка и спрей
Пръскането или четкането на воден разтвор с инсектицид дава дълготраен ефект. По правило препаратите съдържат някакъв вид атрактант, може да бъде захар или аналог на полов феромон на насекоми. По един или друг начин, мухите кацат върху третираните повърхности и след известно време умират от контакт с отровата.
Внимание! Стопаните, които все още не са използвали химическо третиране в своите кокошарници, се тревожат дали пилетата им няма да бъдат отровени, ако кълват мъртва муха. Според многобройни прегледи на стопани, които използват подобни лекарства от няколко години, смъртни случаи на птици не са се случвали.
Познаването на състава на лекарството позволява по-рационално използване на средствата в борбата срещу насекомите. Така някои собственици на частни стопанства успешно използват активната съставка тиаметоксам за борба с мухите. Отровата се разрежда в съотношение 1 пакетче (4 г) на 1 литър вода, към разтвора се добавя захар или мед и се напръсква върху повърхности или се нанася с четка.
Внимание! Препоръчително е стопаните да търсят ветеринарен лекар за съвет какъв препарат да използват в борбата с мухите и други насекоми.
Много репеленти срещу мухи за кокошарници се основават на пиретроиди.
Инсектицидите на базата на пиретроиди
имат универсално предназначение и се използват и за
- борба с мравки;
- хлебарки;
- дървеници.
Недостатъкът на пиретроидите е резистентността, която много видове насекоми вече са развили към активното вещество. Затова за по-голяма ефективност се препоръчва редуване на третиране с инсектициди от различни химични групи: неоникотиноиди и пиретроиди.
Суха подготовка за оформление
Инсектицидите на основата на метомил (химически клас карбамати) се предлагат под формата на гранули. Те се поставят на малки порции върху субстрати на места, недостъпни за домашни птици и добитък. Половите феромони привличат насекоми към гранулите - след контакт с отровата те умират.
Метомилът остава ефективен 2-3 месеца
Необходимо е примамките да се поставят там, където не са изложени на пряка слънчева светлина, тъй като при излагане на ултравиолетова светлина метомилът отделя токсични изпарения.
Как да избегнете появата
на мухи в кокошарника
0 Поддържането на вашия кокошарник чист ще помогне значително да намалите броя на вредните насекоми. Тук трябва да разберете, че мухите избират влажни места, за да поставят ларвите си. За да предотвратите превръщането на слоя птичи изпражнения в място за размножаване, е необходимо да почиствате кокошарника редовно, ежедневно или през ден.
0 За дезинфекция на помещения, където се отглеждат добитък и птици, се използва продукт с минерална основа, съдържаща бентонит, зеолит и каолин, които абсорбират излишната влага и абсорбират миризмата на амоняк. Активният хлор в състава ефективно дезинфекцира помещението от бактерии и гъбички, а етеричните масла действат като репеленти. Така се убиват ларвите на мухите и се отблъскват възрастните мухи и веднъж седмично се поръсва пода. Безопасен е за животни и птици и след изхвърляне се използва като органичен тор.
За какво да следите!
0 Водните източници в близост до стопански постройки също привличат насекомите. Ако имате избор, не трябва да строите кокошарник до поток. По-добре е да държите големи контейнери с вода за напояване далеч от стопански постройки.
0 Купчината тор винаги привлича насекоми, така че трябва да се постави възможно най-далеч от помещенията, където се отглеждат добитък и птици, и възможно най-далеч от къщата. В идеалния случай мястото, където се натрупва тор, трябва да бъде херметически затворено.
0 Има много растения със силна миризма, които насекомите не харесват: пиретрум, пелин, мента, босилек, невен - има смисъл да ги засадите в непосредствена близост до кокошарника и птиците. Това ще помогне за намаляване на броя на мухите в района, където се отглеждат домашни птици.



Коментари