Спазвайте го и няма да загубите реколта

Задават се усилните периоди за опазване на лозята от икономически важните болести и неприятели, и земеделските стопани започват да търсят активно информация и взаимно да се съветват с какви препарати ще пръскат и в кои етапи от развитието на растенията.

Ще се постараем в продължение на няколко броя да обясним в кои периоди какво ще може да се зареди в селскостопанската дворна аптечка или какво ще може да се ползва от продуктите, които вече са купени и са налице.

Но преди това е добре да разясним за всички, които се занимават с хоби градинарство и лозарство какво е необходимо да запомнят.

Ясно е, че вредители и болести има през всеки сезон, появяват се при различни температурни диапазони, или иначе казано - целогодишно. Което изисква да е налице и подготовка за действие през цялата вегетация от развитието на културите.

За да защитите лозето си от вредители, най-важно е да създадете свой собствен календар за пръскането с препарати, който да включва основните етапи от развитието, когато заплахите от заразяване и нападение са и най-големи и трябва да се вземат бързи мерки.

Формирането на такъв календар за третиране и спазването му е в основата на най-правилната грижа за лозята срещу зарази. То се извършва по схема, защото по този начин се постига и най-важното, чрез което имунната система на растенията може да бъде засилена и те да бъдат направени максимално устойчиви към вредите от външните фактори.

Успоредно с пръсканията, много важна агротехническа грижа е и обработването преди настъпването на времето, когато лозята ще цъфтят и ще се готвят да дават плодове.

Зелени резитби

В комбинация с растителната защита с препарати, трябва да се извършват навреме и зелените резитби, при които се прави филизене и отстраняване частично на излишните леторасли. Защото именно през това време, на тези резитби, лозите често са най-изложени на рискове от заразяване с вирусни и гъбични инфекции и имат необходимост от опазване.

Когато плодовете започват да нарастват пък, се появяват и немалко вредители – опасни насекоми, които се хранят със соковете от гроздето и увреждат трайно реколтата. Едни от най-опасните от тях са гроздовите молци.

Кога се прави първото пръскане

В календара за обработване на лозовите насаждения първото пръскане се явява някъде през май месец, но вече би могло да стане и по-рано – през април, ако се имат предвид климатичните изменения, непостоянното време и други обстоятелства.

Причина за това е фактът, че при затопляне на времето и повишаване на температурите спорите на гъбите, които зимуват в почвата, се активизират и в комбинация с влажността, която е характерна за пролетното време, започват по-бързо да се развиват и да нападат младите растения.

Всеки лозар и всеки собственик на асма в двора знае, че маната е сред най-опасните болести, която поразява реколтата от грозде и нанася може би едни от най-големите щети. Маната атакува листата на първо място, като по тях се появяват жълто-кафяви петна, които трябва да се уловят. По самите петна има плесенови налепи, които с разрастването на болестта стават лесно забележими.

Първото пръскане по календар се извършва през месец май, но при констатирани налични условия за развиване и разширяване на заразата и покълване на спорите на гъбата, може да се предприеме и в края на април.

Следете за такива условия, те са: влажност по-висока от 70%, продължителни валежи и температура над 10-13 градуса.

Може ли да се говори за пръскане

на лозята по месеци?

Най-оптимално за качествено предпазване на лозето чрез растителна защита е да се създаде календар, който да изглежда приблизително така:

  •  Зимните месеци са сравнително спокойното време, в което лозарите могат да направят една по-дълга почивка по време на ниските температури.

През зимата паразитите са намерили своя подслон в кората, под кората, в пъпките, както и в почвата и изчакват времето да се затопли, за да могат да се активизират;

  •  Март месец от календара е периодът, който е най-подходящ за резитба и за почвена обработка. Тогава могат да се използват и течни торове за подхранване;
  •  Календарът предвижда през месец април – в средата или в края му, както и в началото на следващия месец май да се извърши първата обработка с растителнозащитни препарати срещу плевели и различни видове паразити.

В този етап подхранването може да бъде както листно, така и кореново, чрез внасяне на торове.

При установяване на нападения от гъсеници и пеперуди, може да се предвиди третиране, което обикновено е двукратно и се прави през 10-12 дни, като е добре да се сменят препаратите.

  •  Следващата засилена активност в календара се предвижда да бъде в края на месец май или през юни, когато е и първата лятна зелена резитба. Това ще е началото на превенцията срещу брашнеста мана и гниене.

Тогава може да се наложи да се пръска и с инсектицид, и с фунгицид, както може да се направи и третиране и с бордолезов разтвор 1%.

  •  Юли е месецът, който винаги се отбелязва в лозарския календар като рисков и доста опасен – става дума за опасност както от плевели, така и от гъбни и вирусни инфекции.

Брашнестата мана през този летен юлски период достига своя пик, което почти винаги налага прилагане на фунгицид със съдържание на сяра от рода на Ардент 50СК, Бампер 25ЕК, Динали.

  •  Календарът през август също е доста активен и налага пръскане срещу мана, сиво гниене, гроздови молци, както и срещу осите, които нападат активно зреещите в различна степен лози.

В този период най-често стопаните ползват Децис 2.5 ЕК 0.04% и Вазтак Нов 0.013 % с интервал на пръсканията през 7 или 10 дни.

Пръскането на лозето може да се извършва и с машини, в зависимост от площта на насажденията. Може да се избере това да се направи както под ниско, така и под високо налягане.

По време на цъфтежа

Третирането трябва да се извършва като прецъфтежно или следцъфтежно. По време на самия цъфтеж то не се препоръчва, въпреки че брашнестата мана например именно тогава атакува най-силно - през предцъфтежния период, което изисква навременна намеса от страна на лозаря.

А през същото това време започват активното си и неблагоприятно действие и акарите, и молците.

След градушка или дъжд

Периодът, който е съпътстван от усилен растеж и в който става нарастването на плодовете при лозата съвпада с повишаване на влажността, което обикновено се случва напоследък и изненадващо, поради климатичните промени.

В комбинация с високите температури влагата става доста опасна. В такива периоди често се развиват болестите мана и сиво гниене, които бързо атакуват зелените части, а вследствие на това реколтата може дори и да загине. Тук възниква необходимостта от пръскане с препарати за защита и опазване на гроздето след градушка и дъжд.

През септември след гроздобера, в месеците октомври до ноември лозята трябва вече да се подготвят за зимния период чрез торене и пръскане.

Тогава може да се използва и бордолезов разтвор 2% като добре се опръска листната маса. Може да се използва и някакъв вид течен тор за засилване на устойчивостта през студените месеци.

Важно е да се знае по месеци и периоди какво трябва да се прави
Важно е да се знае по месеци и периоди какво трябва да се прави
Заредете препаратите, които ще използвате това лято
Заредете препаратите, които ще използвате това лято
След градушка се изисква едно пръскане за опазване
След градушка се изисква едно пръскане за опазване
Някое от пръсканията след градушка би могло да се замени с бордолезов разтвор
Някое от пръсканията след градушка би могло да се замени с бордолезов разтвор