Да се разработят мерки за стимулиране на регистрираните стопанства тип "заден двор", в които се отглеждат свине в 20-километровата зона около индустриалните ферми, реши Централният епизотичен съвет на заседание в Министерския съвет. В него участваха вицепремиерът Томислав Дончев, министрите Владислав Горанов, Румен Порожанов и Емил Караниколов, директор на Българската агенция за безопасност на храните д-р Дамян Илиев, представители на МВР, министерствата на околната среда и водите, транспорта, здравеопазването и отбраната. Поканени да присъстват бяха и представителите на свиневъдните асоциации д-р Румен Караманов и Димитър Димитров.

За стимулирането на регистрираните стопани имаме визия, но все още се правят разчети. Конкретният размер ще бъде ясен следващата сутрин, заяви след заседанието министърът на земеделието, храните и горите Румен Порожанов. Не могат да се стимулират незаконни животни.

Хората трябва да си заколят прасетата. Ако погледнем законът за нерегистрираните, той е строг и ще наложи санкции без компенсация, обясни директорът на Българската агенция за безопасност на храните д-р Дамян Илиев.

Министър Порожанов запозна членовете на Централния епизотичен съвет с предприетите мерки. Африканската чума по свинете в село Тутраканци, Варненско, е потвърдено от референтната лаборатория в Мадрид. Заболяването не е опасно за хората, но води до огромни икономически загуби. В българските промишлени свинеферми се отглеждат над 400 000 животни на три оборота годишно или общо около 1,2 млн. прасета. Разпространението на африканската чума по свинете в съседна Румъния вече обхваща 1000 огнища,  евтаназирани са 300 000 животни. От вчера заболяването е установено и в Южна Белгия.

Обезпокоeни сме от заболяването, има риск от огромни икономически загуби. Трябва да засилим мерките за биосигурност, заяви д-р Румен Караманов от Асоциацията на свиневъдите. Браншът подкрепя да се правят масирани проверки навсякъде - и в домашните ферми, и в индустриалните, като за нарушителите да се налагат санкции.