При загиване до 20-25% от главните пъпки на зимните очи трябва да се реже нормално

Резитбите при установено вече измръзване на лозите се налага винаги да се проведат през пролетта.

Те обаче трябва конкретно да зависят от установения процент на измръзналите очи и тогава да се установи с какъв процент ще се коригира възприетото им натоварване.

При загиване на до 20-25% от главните пъпки на зимните очи на лозите и асмите трябва да се извърши нормална резитба.

При измръзване на по-висок процент от пъпките, за да се получи нормална реколта, се налага да се направи компенсираща резитба

При нея броят на оставените очи е редно да се увеличи пропорционално на повредените.

Ако при формировките с къса резитба - чашовидна, двустранен средностъблен кордон и кордон Роая, стопаните не могат да компенсират само с чепове, тогава трябва да оставят и стрелки или плодни прьчки.

При формировките със смесени резитби, които са с чепове и плодни пръчки, трябва да се оставят завишен брой чепове за формиране на бъдещите плодни звена.

Броят на плодните пръчки също е редно да се увеличи - като се подбират добре узрели, средно дебели и дори по-тънки пръчки, както може да се изберат и запазени колтуци. По колтуците има запазени повече здрави пъпки, отколкото върху дебелите, с широка сърцевина пръчки.

След изключително силни температури - под минус 27-28°С както и след продължителни студове надземните органи на лозата може да загинат напълно.

В подобни случаи наред с едногодишните пръчки трябва де се изрязват и кордоните - заедно с рамената по тях. Стъблата обаче се запазват, защото по тях може да покарат лакомци.

Най-добре е да се изчака напъпването, когато се виждат живите пъпки.

Когато дойде време за филизене, ще трябва да се запазят два по-силни и с добро разположение летораста и с тях да започне възстановяването на лозата.

Следващите операции на зелено и на зряло да се правят като при създаването на средностъблени и високостъблени формировки.

Преди резитба, която ще коригира измръзвания по пръчките на лозите или асмите, е по-добре да се набележат частите, които ще подлежат на съкращаване и тогава да се премахват
Преди резитба, която ще коригира измръзвания по пръчките на лозите или асмите, е по-добре да се набележат частите, които ще подлежат на съкращаване и тогава да се премахват