Успешната кариера забавя болестите

Колкото по-добро образование имате толкова по-малка е вероятността да страдате от хронично заболяване, но количеството на парите, които печелите, играе по-голяма роля в това дали едно заболяване ще прогресира или не, са любопитните резултати от ново проучване.

Според американските учени, провели изследването, “вместо да се опитваме само да убеждаваме хората, че трябва да спазват различни диети, за да намалят теглото си и така да подобрят здравето си, можем да направим далеч повече, като създадем условия за по-високата им образованост и успех в кариерата”.

Повечето проучвания върху социал-икономическия статус и връзката му със здравето, разглеждат социалното положение и здравословното състояние като две отделни измерения, подчертават авторите на изследването.

За да установят каква е връзката между двете, те са обобщили данни за над 8000 души - както за нивото на тяхното образование и за позицията, до която са достигнали в професията си, така и за тяхното здраве - всичко това за периода от 1986 до 2001 г.

Здравословното състояние е било измервано не като цялостна величина, а в отделни негови компоненти: наличието или липсата на хронични заболявания и степента на тяхното прогресиране.

“Резултатите недвусмислено показват, че доброто образование, а още повече постигнатият успех в професията, значително отлагат във времето появата на хронични заболявания и забавят тяхното развитие след това”, коментират учените за изданието of Journal of Health and Social Behavior. Те са открили и една важна разлика между двата фактора - степента на образованост е без значение, когато става дума за влошаването на здравето на по-късна възраст, докато успехът в кариерата и спечелените от това пари до края на живота остават значими за по-късната поява на хронични заболявания и тяхното по-бавно развитие след това.

Резултатите от изследването не могат да се определят като изненадващи, но потвърждават колко важни за здравето са доброто образование и успешната кариера. Бедността несъмнено има отрицателно въздействие заради липсата на възможност за здравословно хранене, добро здравно обслужване, както и заради постоянното високо ниво на стреса, съпровождащ всекидневието.

Да, това са неща, които сякаш всеки знае, но практиката показва, че и отделният човек и обществото рядко ги вземат предвид и не правят нищо, за да ги превърнат във водещи фактори за изборите, които правим.