Това е един от най-ангажираните месеци за градинаря. Навън е по-топло, а работата в градината - по-приятна. Веднага след като почвата отпусне, прекопайте градината, почистете от евентуални, преживели зимата плевели и наторете. Най-добре използвайте органична тор.

Март е идеалният месец да бъдат засадени повечето видове за озеленяване. Колкото по-рано засадите растението, толкова по-бързо ще се развие то. Времето през март обаче често е много променливо. Внезапните студове могат да се окажат сериозен проблем за растенията, които сте засадили в началото на месеца и са чувствителни на студ - бегонии и т.н.

Някои градинари понякога избързват с неща, които спокойно могат, и даже е препоръчително, да изчакат края на пролетта (април - май). Такава задача е например наторяването на тревата. В началото на растежа тя използва хранителните вещества, натрупани през есента (тогава торенето е задължително). Пришпорването и може да има за резултат образуването на слаба коренова система.

Други неотложни грижи

Луковиците на каладиумът се развиват в по-топла почва. Изчакайте със засаждането им докато температурата навън стане поне 20 градуса, иначе те може да загният.

Зимзеленът (Vinca) е цъфтящо през лятото и много подходящо за лехи растение, което също обича топлото време.

Изчакайте до май - юни, иначе можете да навлечете на растението гъбички.

Март е идеалното време да захванете едногодишни във висящи кошници и кашпи - петунии, бегонии, импатиенс (циганче).

Започнете редовно да косите моравата, за да нямате сериозни проблеми с плевелите през лятото. Ако сте пропуснали да напръскате против плевели през февруари, направете го задължително сега.

Сега е моментът да окастрите вечнозелените видове и цъфтящите през лятото храсти. Форзицията, азалията, дюлята и хортензията цъфтят през пролетта и могат да бъдат окастряни, едва когато цъфтежът е свършил.

Многогодишните храсти и цветя, които са презимували увити в защитни покрития да се освободят, за да могат да се радват на слънцето. А пък ние да се радваме на тях. Трябва да орежем старите изсъхнали клончета, да разкопаем около тях и да ги подхраним.

Когато прецъфтят жълтият и кичестият нарцис, не бързайте да отстранявате или да заривате листата им. Нека те пожълтеят от само себе си. Новите луковици, които се формират в този момент, се нуждаят от тях, за да образуват по - едри и красиви цветове следващата година.