Тъжна картина са измръзналите лозя и е трудна преценката как да се реже, но ако не дай Боже е налице почти пълно загиване на главните пъпки и значително повреждане на едногодишните пръчки, то тогава е необходимо да се извърши резитба само на чепове

Чак след като се установи степента на повредите, които са нанесени от ниските зимни температури, ще трябва да се помисли и как да се действа при резитбата.

Преди да се хване ножицата за рязане на лози и асми, е най-добре да се вземат първо теоритично мерки, които да осигурят компенсиращо натоварване на лозите. То трябва да е съобразено с резултатите от потенциалните повреди и родовитостта на пъпките.

Когато са налице данни, получени в лаборатории за прогнозиране на добивите, тогава разбира се резултатите ще бъдат по-точни.

В останалите случаи стопаните могат да се ориентират по проба, която правят сами в домашни условия.

Вариантите на резитбата са няколко

При загиване на повече от 70% от главните пъпки и на 40 до 50% от резервните, индивидуалното натоварване на всяка лоза ще трябва да се завиши с процента на загиналите главни пъпки.

Когато са загинали над 70% и до 95% от главните пъпки, а от резервните-60-70%, тогава ще трябва да се оставят всички нормално развити пръчки на лозата.

В такъв случай най-напред се осигурява необходимият брой чепове - 4-5 за сорта Болгар и 8-10 за другите десертни и винени сортове, при стъблено отглежданите лози.

В зависимост от дължината всички останали пръчки би трябвало да се съкратят на 10-14 до 16 очи.

При наличие на добре узрели колтуци, те би трябвало да се оставят от стопанина като резерв, за да се прецени дали ще могат да послужат като продължител на плодните пръчки или за стрелки и чепове с по 2 очи.

Когато са загинали над 95% от главните пъпки и са запазени сравнително малък процент от заместващите, а и са налице значителни повреди по ликото и дървесината, тогава е необходимо да се проведе резитба за възстановяване.

Прибягва се до оставяне на завишен брой - 10 до 12 чепове с по едно две очи.

Ако не дай Боже е налице 100% загиване на главните пъпки и значително повреждане на едногодишните пръчки, то тогава е необходимо да се извърши резитба само на чепове.

Това трябва да стане преди началото на сокодвижението на лозите, за да се предотврати изтичането на сок по време на плача.

По този начин лозарите създават условия за по-равномерното развитие на ъгловите, черните очи и спящите пъпки, които са по-студоустойчиви.

Когато има измръзване на кордони и стъбла на лозата, тогава е редно да се изчака да се развият спящите пъпки в основата на главината.

След покарването им се прави едно филизене и се оставят два най-силни летораста, които се привързват за сухото стъбло, което вече се използва само за подпорно колче.

На следващата година стъблата се премахват и резитбата за формиране продължава.