Генетичното модифициране на хора може да стане факт до две години, след като частна биотехнологична компания обяви плановете си да започне първите тестове на революционен нов метод, пише The Telegraph.

Базираната в САЩ Editas Medicine, посочва, че възнамерява да бъде първата лаборатория в света, която ще коригира ДНК на пациенти, страдащи от генетично заболяване - в случая вродена амавроза на Лебер, причиняваща слепота.

Заболяването нарушава нормалното функциониране на ретината - чувствителния към светлина пласт от клетки на дъното на окото. Болестта се проявява при раждането или в първите месеци от живота и води до пълно ослепяване. Рядката наследствена болест се причинява от дефект в гена, който регулира производството на изключително важен за зрението протеин.

Учените от Editas Medicine обаче смятат, че могат да поправят мутиралата ДНК, използвайки новата технология Crispr. Изпълнителният директор на компанията Катрин Босли заявява, че се надява да започне тестове на технологията върху слепи пациенти през 2017 година. Това би бил първият случай на прилагане на метода върху хора. В момента генетичното модифициране е забранено в САЩ, което означава, че фирмата трябва да получи специално разрешение от регулаторните органи.