Родната трапеза може да остане без най-вкусния салатен сорт домати “Идеал”, който е много подходящ за шопска салата и без “Куртовската капия”, с която се прави прочутата лютеница, съобщи БНТ. Големият внос на семена наложи изготвянето на дълъг списък с родни сортове, които вече не са популярни, но са важни за селското стопанство. Идеята е през следващия програмен период отглеждането им да бъде стимулирано, като се субсидира с евросредства. Хората продължават да търсят най-вече българската стока. За съжаление, обаче, много производители се спират на семена от чужбина.

Като Илия Станев. Той не крие, че неговите картофи са от холандско семе. В сравнение с българските получава пет пъти по-голям добив. Според него просто нямаме добра селекция. Няма ги старите сортове като санте, агрия.

Институтът по зеленчукови култури „Марица“ е един от пазителите на изчезващите стари български сортове. Оттам изключват възможността наши научни работници от агросектора да са отворили пазарни ниши за чужди търговски фирми.

Според проф. Стойка Машева не е правилно едно такова тълкуване, защото чуждите сортове се наложиха с високите си добиви и с по-добрата съхраняемост. От 5 години тенденцията е за връщане на старите сортове, но и за използването им в разработването на нови.

България е уникална със своята генетична плазма в зеленчукопроизвоството и овощарството и може би това е една от причините да се отделят средства, за да се запази тази генетична плазма.

От институт „Марица” успокояват, че няма сортове, които да се изчезнали безвъзвратно, тъй като селекционерите имат задачата да поддържат генната банка. Използването на наши семена пък няма основание да повиши цената на стоката, тъй като те са в пъти по-евтини от вносните хибриди.