При мастит при кравите се предприема комплексна терапия, насочена главно към възстановяване на нормалното физиологично състояние както на млечната жлеза, така и на организма на животното като цяло.
Най-добре е да отделите маститната крава от стадото.
Трябва да се елиминират и факторите, водещи до мастит: недостатъци при машинното доене, нехигиенично доилно оборудване и др. Боксът за лежане трябва да е чист, сух и с мека постеля.
Важна мярка е диетичната терапия. За да се намали производството на мляко, от дажбата на млечната крава трябва да се намали количеството на концентрираните фуражи, които да се заменят със сено.
В случай на силен оток на вимето консумацията на вода трябва да бъде ограничена. Желателно е кравата да се храни 5 пъти дневно и да се пои с вода с температура 25 градуса. По този начин се улеснява сърдечната дейност и следователно притокът на кръв към млечната жлеза, което стимулира по-бързата резорбция на отока.
Но специалистите напомнят, че при лечение на болните крави със сулфонамидни медикамченти, не се препоръчва ограничаване на водопоя.
Кравите с установен мастит се доят само ръчно.
Коментари