Обикновено кучетата лаят, за да изразят как се чувстват, да съобщят важна информация или да привлекат вниманието към нещо, което смятат за тревожно. Лаят е жизненоважен

израз в общуването на четириногите,
в допълнение към лицевото изражение, езика на тялото и други вокализации. Често прекомерният лай става досаден, но от гледна точка на кучето е наложителен, за да предаде на стопанина си важна информация. Затова то не трябва да бъде наказвано, а да бъде отучено с полезни техники. Също важна част от решаването на проблема е да се знае причината.

Кучето лае, за да предупреди за нещо в околната среда, кагато някой се приближава до вратата или преминава близо до оградата на двора. Лае, когато иска да играе, когато му е скучно или е тревожно. Лае за поздрав, когато се страхува или когато иска да излезе навън/да влезе вътре.

Може лаят да показва вълнение,
по време на разходка, преди хранене или возене с кола. Някои кучета лаят, за да изразят несигурност, когато срещнат нещо ново или когато искат внимание. Кучетата също могат да лаят на нещо, което могат да видят, помиришат или чуят, но вие не можете да усетите. Когато живеете с куче, можете да се научите да разпознавате какво означава различният му лай и как по-добре да задоволявате нуждите му.

Кучетата са експерти в разчитането на човешките отговори и могат да коригират звуковете си, за да предадат специфична информация на хората за собствените си желания и емоционални състояния. И хората са се научили да разбират тези словесни сигнали от кучетата - в проучвания, при които стопани са слушали записи на кучета, които лаят в различни ситуации, те са успели да определят правилно моментното емоционално състояние на четириногите.

Проучванията на кучета и диви видове като вълци и лисици показват, че кучетата не само са склонни да вокализират повече, когато са около хора, но също така са развили уникални форми на вербална комуникация. Лаят на кучето е уникален в зависимост от породата и индивидуалността му. Породи като шар-пей, чау-чау и басенджи са склонни да лаят по-малко от другите кучета, докато хрътките имат много разпознаваем лай, отличителен за тяхната порода.

Кога лаят е проблем?

Въпреки че кучетата са уникално адаптирани да живеят с хора и са разработили стратегии за ефективно „разговаряне" с тях, понякога тези методи на комуникация не са ефективни. Често кучето се опитва да ви каже нещо, но съобщението не се предава правилно или не се разбира от отсрещната страна. В тези случаи лаят на кучетата може да бъде етикетиран като „прекомерен" или „ненужен", докато всъщност от гледна точка на кучето той е доста необходим.

Например, ако куче, оставено само в двора цял ден, лае непрекъснато, това може да е знак, че то е отегчено и самотно и ситуацията трябва да се промени, за да се подобри благосъстоянието му.

Други причини за постоянен лай включват страх, търсене на внимание, безпокойство, молба за помощ, болка, отговор на стимули от околната среда, когнитивна дисфункция. Ако кучето е имало промяна в поведението и лае повече от обикновено, в необичайни моменти и в неподходящи ситуации или звукът се е променил, тогава първо го заведете на ветеринар, за да изключите всички основни медицински причини. Ако няма основни физически причини, можете също да говорите с ветеринаря, за начини за справяне с лаенето.

Как да откажете любимеца от лаенето?

Никога не трябва да се опитвате да „спрете" лаенето на кучето, защото това е ключова част от способността му да общува. Ако на кучето не е позволено да лае, това води до разочарование и компрометира щастието и благополучието му. По-скоро, ако лаят причинява проблем, било то за вас, други членове на семейството или съседи, следвайте тези стъпки, за да се опитате да помогнете на четириногото си да лае по-малко в определени ситуации:

0 Разберете какво предизвиква лаенето. Когато доставчик дойде на вратата или когато кучето остане само? Водете дневник за часовете от деня и обстоятелствата, които карат кучето ви да лае.

0 След като разберете какво предизвиква лаенето, можете да работите върху замяната му с друго поведение. Ако лаят е свързан с входната врата, научете кучето си да отиде другаде и да седне за лакомство, когато на вратата се звъни. Ако вашето куче не е мотивирано от храна, забавна играчка също може да послужи като награда.

0 Ако кучето ви лае за внимание, опитайте да подсилите други поведения, като например да ви докосне с нос, побутне с лапа или със зрителен контакт да поиска внимание, вместо с лай. Винаги давайте награди и го хвалете за поведението, което искате.

0 Не оставяйте кучето си без надзор навън за дълги периоди от време. Ако лае поради самота, вижте дали можете да промените графика си, за да прекарвате повече време у дома и да проучите дневни грижи за кучета, срещи за игра и опции за гледане вкъщи, така че да не е само толкова дълго.

0 Уверете се, че четириногото получава много упражнения и забавни дейности, за да го поддържате физически и умствено ангажирано. Има много страхотни хранителни пъзели и играчки, които могат да бъдат добър начин да го занимавате, когато не сте вкъщи.

0 Никога не използвайте наказание, удряне, викане или хвърляне на предмети, електронни уреди или яки за врата против лай. Тези техники използват наказание, за да създадат отрицателна връзка между нежеланото поведение и неприятната или болезнена реакция от ваша страна. Има много проблеми с тези техники, включително създаване на страх и евентуално агресия у кучето и подкопаване на връзката между вас. Резултатът е, че любимецът няма да ви има доверие. Често тези техники всъщност не разрешават проблема, тъй като кучето се научава да избягва поведението във ваше присъствие, но всъщност не се научава какво да прави вместо това.

Лаенето от страх или безпокойство, включително тревожност от раздяла, може да изисква лечение от ветеринар за справяне с основния проблем. Може да бъде много полезно

да работите с професионален треньор,
ако се борите да промените поведението на лаещото куче, но се уверете, че се използват само положително подсилване и методи за обучение без сила. Никога не използвайте треньор, който наказва кучето или му причинява болка, или предизвиква у него страх.