Изборът е ваш
Решили сте да обградите двора си с ограда от растения? Това е чудесно - особено ако градината ви е достатъчно просторна. В такъв случай един добре поддържан жив плет ще бъде прекрасна природна рамка на пространството в двора.
Живият плет представлява редица от един или няколко вида растения, чиято цел е да осигури уют и уединение във вашата градина или пък да послужи като бордюр, подчертаващ формата на акцент или композиция, които заслужават внимание.
В зависимост от това дали искате да се скриете от погледите на минувачи и съседи или имате нужда от обединяващ елемент в двора си, можете да изберете между голям брой видове храсти и дървета, различаващи се по размери, листна маса, цъфтеж и устойчивост.
За да получите максимален ефект обаче, изберете подходящ жив плет. А за да направите това, се запознайте с основните видове.
Видовете жив плет се разделят, според височината, оформянето и типа растителност.
Височината е определяща

Нисък жив плет - достига до 1 метър височина и се използва най-вече с декоративна цел, за украсяване на бордюри, подчертаване на алеи, обособяване на пространството, около малки декоративни елементи.
Поддръжката на ниския жив плет е сравнително лесна, а за създаването му често се използват чемшир, кисел трън, ливадник, дафиново дърво, берберис и други.

Среден жив плет - достига до 2 метра височина и се използва не само за декорация, а и като стандартна ограда.
Предимството е, че към декоративната се добавя и частична преградна функция.
За засаждане на среден жив плет се използват източна туя, западна туя, лъжекипарис, лигуструм и др.

Висок жив плет - достига над 2 метра височина и се използва за създаване на повече завет в дворното пространство. За създаване на такъв тип жив плет се ползват глог, клен, топола, елха, туя и други.
За изграждане на висок жив плет са подходящи и катерливи растения, като бръшлян, вистерия или текома.
В случая, първо трябва да изградите опора и конструкция от дърво, по която растителността да се покатери.
Оформяте по ваш вкус

Свободно растящ жив плет - оставя се да расте свободно, с идеята да образува ефектно цъфтящи храсти. За запазване на красив зелен декор, се орязват само клонки, които са избуяли прекалено или не пасват на общата линия на короната.

Оформен жив плет - поддържа се старателно, с идеята да се създаде и запази строга геометрична форма. Използват се храсти и дървета, с характерно и обилно облистване, които понасят добре редовната резитба и се сгъстяват все повече.

За да достигнете до оптималното решение, трябва да помислите и за начина на облистване и цъфтене на живия плет. Някои видове растителност се облистват обилно, а след резитба процесът на облистване се засилва. Други пък, остават по-редки и с по-скромен цъфтеж.
В ТЪРСЕНЕ НА ВИЗИЯ

Цъфтящ жив плет - пираканта, потентила, лавандула, спирея, японска дюля, котонеастър, хибискус
Листнодекоративен жив плет - лигуструм, лавровишня, чашкодрян, аукуба, козя върба, бамбук, чемшир
Вечнозелен жив плет - пираканта, лавровишня, чашкодрян, туя, лъжекипарис, тис, чемшир
Бодлив жив плет - пираканта, кисел трън и други.
ГРАДИНАРЯТ СЪВЕТВА

Всеки, дори да няма никакво понятие от градинарство, може да отгледа разкошен и гъст жив плет, ако се придържа към няколко прости и лесни за изпълнение правила.
В градинските центрове растенията /вземаме за пример "Птичето грозде"/, се предлагат в контейнери или на гол корен.
Ако растенията са в контейнери /пластмасови саксийки или полиетиленови торбички/, те могат да се засаждат по всяко време на годината.
Ако обаче са на гол корен, което излиза значително по-евтино, те се садят рано напролет, преди да е настъпила вегетацията.
Растенията се засаждат двуредно в тръгълна схема по 5 - 10 на линеен метър. Първо се изкопава траншея, дълбока около 20-25 см и широка около 35-40 см. Нареждат в нея и се заравят, като почвата около корените се отъпква грижливо и се полива обилно.

След като всички растения са вече посадени, се подрязва към 1/4 от височината им, когато са облистени, за да могат да се прихванат по-лесно. Накрая се наторяват с комбиниран тор NPK (азот, фосфор и калий).
Честото подрязване на живия плет, особено през летните месеци, е задължително условие, за да стане той хубав и гъст. Честотата на подрязването зависи от скоростта, с която живият плет расте.
Важно е да не се забравя, че колкото по-често се подрязва той, толкова по-гъст ще стане след време.
Лигустромът е ефектен само от пролетта до есента - през зимата листата му окапват.

Ако търсим целогодишен ефект от желания жив плет, трябва да изберем иглолистни растения. Много красив например, макар и доста по-скъп, е живият плет от туя. При него се садят по 2-3 растения на линеен метър. Могат да се използват различни видове, но най-добър ефект дава Thuja occidentalis "Smaragd", тя е гъста и конусовидна. Ако искаме много висок жив плет (над 3 метра), може да използваме и Thuja occidentalis "Columnaris".
Коментари