Изборът на междинна култура да е особено внимателен
Доста стопани се ориентират към практиката в междуредията на новозасадените лози да се засаждат някои междинни култури. Който е решил да прави това трябва да знае, че изборът на тези култури все пак трябва да се направи много внимателно, защото не всичко си подхожда с лозите и може да се комбинира с тях.
Съветът на специалисти агрономи е, че в доста от случаите това начинание може да се окаже до известна степен неподходящо за лозовата култура.
Особено вредни могат да се окажат такива растения, които развиват голяма надземна маса. Често те стигат до там, че засенчват младите лози или пък освобождават късно мястото и се осуетяват някои обработки.
Допустимо може да бъде при по-широките междуредия да бъдат засадени някои зеленчуци – подходящи за случая най-много са лук, неувивен фасул и др., които се прибират рано и не образуват голяма надземна маса.
Внимание!
Каква е съвместимостта на лозата
с различни растения и кои са добрите й съседи
Много стопани предпочитат да засяват, засаждат и отглеждат зеленчуци и цветя по пътеките, образувани между лозите, някои от тях са подходящи, други – не.
Има и такива, които засаждат лозите си до овощни дървета, просто, защото няма другаде къде, но това не е добър избор, защото лозата в повечето случаи ще бъде засенчена.
Градинарите трябва да знаят кои култури са съвместими с лозата и нейния плод - гроздето.
Този въпрос е внимателно проучван от някои аграрни специалисти. В публикациите си те поставят фокуса върху полезността на съседите. Предупреждават и това, че за гроздето има и растения - вредители.
Тях е по-добре да не ги засаждате близо, тъй като могат силно да инхибират растежа на лозовите растения.
Експертите твърдят обаче, че има растения, които могат да бъдат от полза, ако са в близост до лозите.
Такива растения, които се смятат за полезни за
лозите са киселец, моркови, грах, репички, цвекло, пъпеш, репички, ягоди, краставици, копър, неувивен боб, лук.
Растенията, за които се смята, че са неутрални за лозите са череша, круша, слива, ябълка, чесън, тиква, маруля, градинска тученица, пъпеш.
Растенията, считани за леко вредни за гроздето са магданоз, патладжан, картофи, лют червен пипер, целина, цариградско грозде.
А сред тези видове, които се смятат като повече вредни, отколкото полезни са някои предпочитани от градинарите билкови растения. Такива са глухарче, пелин, житна трева, живовляк, бял равнец, коприва.
От цветята такива са невен, клематис, метличина.
Не са за избиране като съседи и хрян, царевица,
домати, слънчоглед, маруля.
Близостта на ореха е посочвана за особено опасна. Той, освен всичко друго, прави много здрава сянка, на която лозите няма да издържат.
Овошките също са като вид пречка за лозите. Ако
засадите лози в проекцията на короната на овощни дървета, храстите на лозата ще бъдат силно засенчени, както при ореха, и добивът на грозде ще падне рязко.
Що се отнася до храстите от касис и рози, при тях се отчита, че имат плитка коренова система и честото им поливане предизвиква нежелания растеж на повърхностните – росни корени на лозите.
Коментари