В Румъния са засегнати над 210 000 животни, в Гърция - 12 000
Лилия АЛЕКСАНДРОВА,
Деляна КЪРКЕЛАНОВА
Овцевъдите и козевъдите в цялата страна са изправени пред ново предизвикателство. Огнища на чума по дребните преживни животни, първо в Румъния, а след това и в Гърция, вдигнаха на крак властите и у нас. Към настоящия момент са констатирани 37 огнища на заболяването в Румъния, от които 34 са в района на Тулча, 2 до Констанца и 1 до Тимиш (Западна Румъния, близо до границата със Сърбия). По данни на румънските власти, в тези райони засегнатите дребни преживни животни са над 218 000. В Гърция общият брой на огнищата е 23, от които 21 са в района на Тесалия, 1 в Пелопонес на юг и 1 до Атика. В тези райони засегнатите дребни преживни животни са над 12 600. Все още няма регистрирани огнища на болестта в България, но гръцките власти разследват версия за разпространение на болестта чрез превоз на животни през наша територия. Заболяването се разпространява много бързо, няма лечение и смъртността е до 90% от засегнатите животни.
Заради усложнената епизоотична обстановка в Румъния и Гърция зам.-министърът на земеделието и храните Деян Стратев събра на спешна среща директорите на отговорните институции. Той апелира както към животновъдите, така и към регистрираните ветеринарни лекари, да подходят отговорно към ситуацията и при съмнения за заболяло животно незабавно да сигнализират на съответните Областни дирекции по безопасност на храните.
„От всички нас зависи дали заболяването ще влезе и в България и дали ще успеем да се справим, така че да не бъдат засегнати и животните, и стопанствата у нас", посочи той.
„Най-доброто, което може да се направи в момента е, да няма никакво движение на животни към никакви обекти, без значение регламентирано или не. Това важи особено за внос на животни от Гърция и Румъния", каза пред „Български фермер" д-р Емил Киров, председател на Областната колегия на Български ветеринарен съюз (БВС) в Благоевград. Той поясни: „Единственото действие, което може да се предприеме след установяването на заболяването, е унищожаване на цялото стадо, така че не е желателно да се стига въобще до това."
По неговите думи сега не бива да се купуват животни или да се продават, тъй като не се знае какъв човек ще влезе във фермата и дали е носител на заразата. „Няма ваксина, заболяемостта е много висока, смъртността също. Няма много варианти как да се реагира при заразени животни. В тази ситуация е необходимо фермерите да следят актуалната информация, която се публикува на интернет страниците на държавните институции. Български ветеринарен съюз също информира стопаните по своите канали и организира срещи с местни фермери", отбеляза д-р Киров.
На 1-ви август Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ) издаде официална заповед, с която забранява провеждането на пазари, изложби или други събирания на дребни преживни животни (ДПЖ) в страната. Придвижването на овце и кози за клане трябва да се осъществява само след извършен клиничен преглед, за който се съставя контролен лист и копие от него трябва да придружава пътния лист. Придвижване на животни за доотглеждане е допустимо само след извършен клиничен преглед, за който се съставя Контролен лист, и извършени лабораторни изследвания за наличието на вируса с отрицателен резултат. Копие от контролния лист трябва да придружава пътния лист.
Още за чумата по дребните преживни животни и интервю с д-р Даниел Денев, началник отдел "Здравеопазване на животните" в БАБХ четете в новия брой на в. "Български фермер" от 5-11 август
Коментари