Времето на появата на пилетата от инкубатори на различните видове домашни птици варира:

  • пуйките и патиците имат инкубационен период от 27–28 дни;
  • гъските мътят 28–30 дни;
  • мускусните патици - 32–34 дни.

За да бъде възвръщаемостта висока, е необходимо да се спазват периодите на съхранение: при температура от +8 - 12 °C патешките яйца са подходящи за инкубация 7-10 дни; гъшите яйца - до 15 дни, и мускусни патешки яйца - за 15–20 дни.

Важен момент: когато се излюпват пилета, водолюбивите птици трябва да имат възможност да плуват във вода. Факт е, че ембрионът на яйцето на патиците и гъските произвежда много топлина поради високото съдържание на мазнини в яйцето. Мокрото оперение на кокошката след къпане нормализира този температурен дисбаланс.

За излюпване на пилета се избират чисти яйца, които не са замърсени с изпражнения, но могат да се използват измити, въпреки че това няма най-добър ефект върху инкубационните качества. Затова се използва 1-1,5% разтвор на водороден прекис.

Няколко съвета:

• Яйцето се взема от възрастна птица - яйценосни породи над 8 месеца, месодайни и декоративни породи над 10 месеца. Най-добрите млади птици са от кокошки на две години и по-големи;

• Не използвайте яйца с израстъци, увиснали или деформирани черупки. Твърде големи или малки поради несъразмерност яйца също не са подходящи;

• При събиране и съхраняване на яйца за люпене важи следното правило: прясно снесено яйце се хваща с два пръста за острите и тъпи краища. Факт е, че горната част на яйцето е покрита с черупков филм с капчици мазнина, наречен кутикула. Прилепва плътно около черупката и служи като бариера срещу микробите;

• Черупката става крехка към края на инкубацията и по нея може да се появи пукнатина. Ако целостта на подкожушната мембрана не е нарушена и не се виждат следи от кръв, вземете канцеларска лента и внимателно я залепете, като предварително сте обработили увредената зона с водороден прекис. Когато някои от яйцата се излюпят, внимателно отстранете лентата.

Отглеждането на новоизлюпени пилета е трудна задача

Всичко трябва да е точно като в аптека, така че не можете без дневник за наблюдение. Той определя основните правила и ви напомня за какво да внимавате. Въз основа на записи и наблюдения грешките могат да бъдат избегнати.

Целият процес на инкубация на пилешки яйца отнема средно 20-22 дни. Условно той се разделя на 4 важни периода: от 1 до 7 дни, от 8 до 14 дни, от 15 до 18 дни и от 19 до 21 дни.

След излюпването пилетата се нуждаят от топлина: самите те все още не могат да регулират телесната си температура. Затова трябва в стаята с излюпените птици да поддържате около 22 ° топлина на нивото на пода.

1-2 дни преди излюпването 1-2 дни преди излюпването яйцата започват да се кълват - пилетата се излюпват, а температурата се повишава до +38 °C.

От 14-ия ден на инкубация яйцата се охлаждат два пъти дневно по едно и също време (в 8 и 20 часа). Охлаждането е комбинирано: първо напръскайте с вода от спрей бутилка, след това охладете с въздух. При охлаждането вентилаторът се изключва. При охлаждане с въздух – се включва. Охладете за 20–30 минути. За овлажняване се използва и леко розов разтвор на калиев перманганат.

След илюпването пилетата се нуждаят от топлина: самите те все още не могат да регулират телесната си температура. В стаята трябва да поддържате около 22 °С топлина на нивото на пода, където вече имате малко стадо от птици.

Ако пилетата растат сами, нивото на температурата се променя с напредването на възрастта, като се брои по седмици:

1. +32°С;

2. +29°С;

3. +27°С;

4. +24°С;

5. +21°С;

6. +18°С.

За отопление се използват инфрачервени нагреватели и лампи. Ако има малко пилета, ще бъде достатъчна мощна лампа с нажежаема жичка. Инфрачервените лампи и лампите с нажежаема жичка трябва да бъдат защитени, за да се избегне контакт на водата с тях. Освен това създайте сенчест ъгъл за почивка на пилетата.

Случва се излюпените пилета да са твърде слаби -
не могат да се изправят, краката им се раздалечават. Това се случва при вродена дислокация на ставите или мускулна атрофия.
Вземете пилето и го обърнете по гръб, след което внимателно завържете краката с дебел конец, така че да са „на ширината на раменете" (по-добре е да направите това с помощник). Хранете пилето-бебе от пипета или спринцовка със смес от суров жълтък и мляко в равни части. Обикновено след 3-5 дни „вързаните" пилета, като станат по-силни, започват да се изправят и да се движат. Отстранете превръзката, когато пилетата са здраво стъпили на краката си.

Хранене: Веднага след като малките пилета започнат да се движат след раждането, трябва да ги нахраните. През първите десет дни честотата е до 5-6 пъти на ден. От 1-месечна възраст - 3 пъти. Диетата на бебетата се състои от твърдо сварени яйца (ситно натрошени), просо, натрошени и пресяти овесени ядки, както и кисело мляко и извара.

Внимание! Прясното млякото е противопоказно за пилетата: не се усвоява, причинявайки храносмилателни разстройства.
За малкото стадо от различни птици винаги трябва да имате плитък съд с чиста вода. За профилактика на пилетата (на възраст от 1 седмица до 1,5 месеца) се дава поилка с бледорозов разтвор на калиев перманганат за чревни разстройства 2 пъти седмично в продължение на 30 минути.

Пилетата се нуждаят от рибено масло за предотвратяване

на рахит и други заболявания на костите

Добавя се към зърнената каша веднъж на 3 дни (пилета, патета и гъски: 0,5–1,0 милилитра). Това е общо тонизиращо средство и допълнителен източник на витамини А, D и Е, бром, йод, полиненаситени мастни киселини (Омега-3, Омега-6 и други), органични серни и фосфорни съединения.

След 2-3 дни пригответе нарязани зеленчуци
от пресни стръкове люцерна, детелина и коприва като витаминна добавка. Много полезни са настърганите моркови, тиква, трапезно и кръмно цвекло. За да осигурите на пилетата протеин, добавете месен бульон и други малки месни остатъци към храната. Винаги съхранявайте смес от едър, чист пясък и фин чакъл (1-2 мл) в отделна хранилка.

За пилета, патета и гъсета има фуражна добавка,
която се използва от 5-дневна възраст. Съдържа 14 витамина, 7 микроелемента, 2 аминокиселини и мултиензимен комплекс. Помага за отглеждането на големи и здрави птици. Така загубата на пилета намалява 2–3 пъти, честотата на заболяванията намалява 5–6 пъти, растежът на пилетата се ускорява с 20–25%, а производството на яйца впоследствие се увеличава с 15%. Дажбата е от 1 г на 10 пилета (1,5 г за пилета бройлери), 4 г за патета и гъски. Започвайки от 15 дни, пропорциите се увеличават.