Как да създадете живописна градина, която не изисква големи инвестиции и сложни грижи? Опитайте се да овладеете градината в естествен стил!
Какво означава "природна градина"?
Името на модната тенденция в ландшафтния дизайн се ражда от две английски думи - природа и градина. Ако използвате формулировката "естествена градина", "еко стил", "градина в естествен стил", няма да сбъркате.
Идеята е да се създаде пространство, максимално близко до дивата природа, без оформени храсти, сложни декоративни композиции и изкуствени материали. Но това не е идиличен пейзаж, както в английския пейзажен стил, а истинско парче пустиня, което може да се намери на поляна, в гора или в горичка.
Naturgarden - истинско кътче от дивата природа
Naturgarden се нарича още Удолфийски стил, на името на своя изобретател, холандския ландшафтен дизайнер Питър Удолф. През 2000 г., заедно с Арни Мейнард, той получава първа награда на най-престижното изложение за градинско изкуство в Челси. С техния проект "Вдъхновение от природата" стартира нова вълна в ландшафтния дизайн.
Интересно: Обикновеният трън стана централен обект на печелившата композиция на Удолф.
Дизайнерът продължава идеите на ирландеца Уилям Робинсън, автор на популярните в Англия през втората половина на 19 век "диви" вилни градини. Нидерландецът им добавя още повече свобода и естественост, като на първо място поставя естествената форма и структура, а на второ – цвета. Благодарение на него стилът naturgarden стана невероятно популярен в САЩ и Европа.
Характеристика
Екостилът в ландшафтния дизайн включва неформални естествени насаждения, спокойна палитра, гладки граници, минималистичен декор и естествени материали. Неговите задачи:
. пресъздава усещането за дивота и спонтанност;
. поддържа местната екосистема;
. формира собствена представа за красотата на природата през призмата на добрия дизайн.
Не се допуска:
. декоративно оформяне на растенията;
. умишлено прави линии;
. изобилие от предмети, създадени от хора;
. изкуствени материали;
. синтетични торове;
. химикали за растителна защита.
Naturgarden не е просто стил, а специално изкуство, начин на мислене, който ви позволява да живеете в хармония със себе си и природата. Основното тук е да се сведе до минимум навлизането в естествената среда и да се запази естествеността на околния пейзаж. Характеристиките на такава градина включват:
. естествени материали;
. естественост на форми, текстури и нюанси;
. комбинации от градински цветя с диви растения и камъни;
. тревни площи с гладки естествени форми;
. изобилие от растения, които привличат насекоми и птици в градината;
. тревни площи с полска трева или мавритански поляни;
. неравни, прекъсващи пътеки с небрежна повърхност;
. водоеми, имитиращи истински езера и реки;
. горски дървета и храсти.
СЪВЕТ: изобщо не е необходимо да се прилагат всички принципи на стила, достатъчно е да се придържате към няколко от тях, така че градината да придобие естествен, запомнящ се вид.
Предимствата
- Гъвкавост: подходящ за обекти с всякакъв размер, форма и терен.
- Екологичност: използват се само естествени материали и органични торове.
- Рентабилност: не изисква големи инвестиции за закупуване на елитни сортове или декоративни материали.
- Лесна грижа: растенията не трябва да се режат, плевят, торят и поливат често.
- Естетика: Истински кът от дивата природа в хармония с флората и фауната.
Минусите
- Трудност да се намери баланс между хармонията и хаоса на естествения пейзаж.
- Липсата на комфорта на модерните градини с мека мебел, високи лехи, гладки пътеки и др.,
- Необходимост от внимателен подбор на растения-компаньони за тяхното хармонично развитие.
- Самозасяване на диви растения в близките райони, което може да не угоди на съседите.
Структурата на градината naturgarden
Първата стъпка е да изберете пейзаж от дивата природа, който ще бъде в основата на градинската композиция: планинска морава, горска поляна или речен бряг. За да направите това, проучете характеристиките на местната екосистема, разходете се извън града или прегледайте националния атлас.
На плана на обекта подчертайте необходимите функционални зони и оставете естествени острови между тях. Важно е да се запази естественият релеф в градината, съставът на почвата и поне част от дивите растения.
- Засадете растения на слоеве: например дървета - първи слой, храсти - втори, високите треви и цветята - трети.
- Маркирайте краищата на композицията с няколко вечнозелени храста и засадете останалите растения в естествен ред.
- Избягвайте строги прави линии, сложни комбинации и декор.
- Вземете предвид елементите на най-близкия пейзаж (дървета на съседи, поле, планина, горичка), така че насажденията на обекта да допълват околната среда.
- За ритъм и променливост използвайте принципа на повторение: разпределете еднакви видове трайни насаждения и билки (5-6 вида) равномерно върху цялата площ.
Направете границите на цветните лехи и тревните площи размазани и гладки,
- Оставете растенията да се размножават сами, създавайки лек естествен хаос.
Интересно: Удолф особено обича да повтаря в композициите ливадна салвия, хост Halcyon, астра и лайка.
Насажденията
Основният принцип на естествените градини са матричните насаждения. Около 70% от площта е заета от основните структурни видове (многогодишни треви, ливадни цветя) и 30% от допълнителните (луковични, цъфтящи едногодишни, вечнозелени). Повтарящите се растения трябва да имат различна индивидуалност и декоративен ефект през целия сезон.
СЪВЕТ: за да добавите естествен чар към градината, засадете непретенциозни лиани в близост до огради и дървета (орлови нокти, девиче грозде, ирландски бръшлян).
Избор на растения
В природната градина е много важно да се създадат комфортни условия за естественото развитие на растенията. Затова те трябва да са: от местната екосистема, самозасяващи се, непретенциозни, неинвазивни прости, неблагородни сортове, полезни за околната флора и фауна (привличат пчели, пеперуди, птици в градината).
Съвет: Засейте семената на любимите си диви растения, събрани в местната гора или поляна.
Видове
- Дървета: бреза, клен, дъб, ябълкови дървета, смърч, бор, леска, планинска пепел, череша.
- Цветя, билки и храсти: лайка, метличина, ехинацея, астилбе, ирис, рудбекия, жълт кантарион, бодил, незабравка, невен, мак, космея, вратига, напръстник, лупина, иглика, теменужка, маргаритка, острица, просо, зайча опашка, власатка, мискантус, райграс, градински чай, мащерка, татарски орлови нокти, спирея, берберис, хортензия, форзиция, бъз, дива роза и други.
СЪВЕТ: Засадете по-официалните, благородни растения близо до къщата, а местните растения в централната част и по краищата на градината.
Състав на цветните лехи
Една от любимите техники на Удолф е гъстото засаждане на билки заедно с цъфтящи многогодишни растения. Той разработва своя собствена класификация на растенията според формата на съцветия и височина, като им дава имена: маргаритки, топки, воали и др. Представители със съцветие лайка носят основния цветен товар.
Високите "уши" определят вертикалата, "чадърите" - хоризонталата, а "четките" ги обединяват гладко. Съцветия "топки" и "копчета" служат като структурни акценти, извисяващи се над растителната маса. Растенията с опушени воали допълват композицията.
Съвет: Използвайте високите дървета като органични сенници и защитете сенколюбивите растения.
Друга особеност на цветните лехи на Удолф е целогодишната декоративност. Дори през есента и зимата градината се украсява със сушени царевични класове, шушулки от мак или шипка и храстови плодове.
Палитрата
Водещите нюанси ще бъдат тези, които преобладават в гората, на горската морава или в полето. Палитрата ecogarden е мека и естествена, по-близо до пастелната. Ако има контрастни комбинации, те са само тези, които се срещат в дивата природа.
За декорация на дома, мебели и градински сгради изберете светло бежови, светлокафяви, сламени нюанси.
Светлите петна на сградите хармонично ще отразяват белите стволове на брезите и успешно ще подчертаят тъмните корони на иглолистните дървета. Ярките цветове са добре дошли в сенчестите зони. Може да се наблегне на отделно засадени дървета, цъфтящи храсти и група трайни насаждения, които контрастират на моравата и сградите.
Градинските елементи
. Пътеки. Изработени са от естествени камъни, дървен мулч, покрити са с чим, пясък или камъчета. Опитайте се да се придържате към меки граници и плавни неравни маршрути, точно като в истинска гора.
. Дива поляна. Помага да се скрият проблемните зони на обект с дерета, пустеещи земи и хълмове. Засадете я произволно с диви трайни насаждения или направете мавританска поляна.
. Морава. Тя не е в светлината на прожекторите. Може да разрежда високи групи трайни насаждения и храсти, като същевременно поддържа плавен преход.
. Мебели. Предпочитат се предмети с прости форми, без украси и винаги изработени от естествени материали (дърво, ракита или ратан). Изберете мебели, които са по-гъвкави, леки и по-лесни за преместване.
Съвет: Вместо пейки и статуи в градината, използвайте леко обработено дърво, плоски камъни, нарязани дървета или пънове.
Атрибути на екодизайна
Те ще бъдат в унисон с естествената атмосфера: каменно огнище, малка колибка (за съхраняване на инструменти), ограда от клонки, навес или хамак от естествена тъкан, хранилки за птици, домашно изработени композиции от стари пънове, коренища и камъни.
Naturgarden се характеризира с малко езерце (в идеалния случай естествено) със заоблени граници, заобиколено от растения, камъни и трева. Ако е възможно, поставете риба в него и направете един от бреговете леко наклонен, така че да е удобно птици и животни да пият вода.
СЪВЕТ: Леко възвишение или могила отстрани на езерото ще подчертае естествения вид на мястото.
Използвайте градински лампи с минималистичен дизайн, скрито осветление, домашни фенери от рециклирани материали.
Грижата
Не е трудно да се грижите за естествената градина, но не трябва да я оставяте напълно без надзор:
. през пролетта и есента подхранвайте почвата с органични торове, хумус;
. засейте нови растения в началото на сезона, ако е необходимо;
. съсредоточете се върху ароматни растения, които привличат опрашващи насекоми;
. отглеждайте дървета и храсти, богати на цветове и плодове, за да хранят птици и малки животни, които също участват в размножаването на растенията;
. своевременно се отървете от стари и болни клони на дървета и храсти;
. заобиколете големите растения с естествен мулч (борови иглички, нарязана кора и листа), за да предпазите от плевели, да подхраните почвата и да запазите влагата в нея.
Важно: Новите растения може да се нуждаят от допълнително поливане през първата година от засаждането.
СЪВЕТ: Устоявайте на желанието да почистите всеки ъгъл на градината и оставете някои пространства да се развихрят, както е в природата.








Коментари