Обмислете внимателно и действайте - стъпка по стъпка

Зимата е времето за проектиране на градинското пространство. Имате възможност да разработите и обмислите предварително концепцията за подобряване на парцела. Това ще помогне да се ускори и опрости ландшафтния проект, когато дойде време за неговото изпълнение.

Преди да започнете е необходимо да нарисувате скица на района, където се планират работите по благоустрояването.

Ако мястото е с голяма площ, ще бъде полезно при проектирането да използвате общия му план за мащабиране. По правило собствениците на обекта разполагат с кадастрални документи, показващи посоката на север. Но все пак се препоръчва да измерите парцела, преди да започнете проектирането. Посоката на север се задава, за да се определят най-сенчестите места, които ще трябва да се вземат предвид при разпределението на растенията върху обекта.

Помислете възможно най-подробно за местоположението на всички функционални сгради на вашия парцел - на района за комфортна почивка, на мястото за паркиране и др.. Обозначете къде ще са дърветата, цветната и зеленчуковата градина. Озеленяването и планирането за подобряване на градината ще бъдат изключително индивидуални. Необходимо е да се вземат предвид характеристиките на съществуващия двор и вкусовите предпочитания на собственика. Финансовият фактор също е важен, тъй като добре обмисленият и изпълнен ландшафтен дизайн неизменно ще изисква финансови инвестиции.

Начертайте повече скици, не бързайте - това ще ви даде възможност да направите избор и да съберете мислите си.

Трябва да решите каква работа ще може да бъде извършена без провал и от какво можете да се откажете.

Определете стила и основната идея

Първата стъпка е разбирането на вашите собствени желания и възможности (финансови, трудови и климатични). Не забравяйте да проверите дали предвидените материали и растения са подходящи за вашия район. Интернетът, книжарниците и разсадниците предлагат огромна гама от информация и каталози, които могат да помогнат в процеса на избор на растения за вашата градина.

Използвайте тези ресурси, за да изследвате пейзажи и стилове, за да намерите това, което отговаря на вашия вкус и нужди. Правете копия, съхранявайте изрезки от снимки и идеи, които може да искате да приложите в собствената си градина.

Струва си да отбележите кои характеристики на градинския парцел ви харесват най-много - класически или ултрамодерни, кои растения са по-привлекателни за вас - буйни и ярко цъфтящи или с декоративна зеленина. Харесвате ли градина тип пейзаж или със симетрични техники за планиране?

Изберете типа оформление

След това си струва да изберете вида на оформлението на бъдещата градина. Ако харесвате по-строги линии, тогава можете да изберете кръгъл, диагонален или правоъгълен тип оформление на градината.

Въз основа на това ще имате възможност да се ориентирате по тези линии при оформяне на цветни лехи, детски площадки, градински пътеки и др.

Диагоналното планиране с неправилна форма изглежда много добре в доста голяма градина. Ако няма значителна площ, тогава е по-добре да използвате колкото се може повече плавни линии - по този начин визуално ще я увеличите.

Полезни съвети

Предлагаме ви и няколко полезни препоръки от професионалисти в ландшафтния дизайн, които ще ви позволят лесно да благоустроите вашата градина.

* Избягвайте излишъци в дизайна и декорацията. Изобилието от архитектурни форми, различни външни мебели и насаждения ще създадат атмосфера на безпокойство и дискомфорт на обекта.

* Ако използвате вилата си само по време на празници и през уикендите, тогава трябва да изберете растения и зелени площи, които не изискват постоянна грижа.

* Добре е да определите основата на целия дизайн на територията на задния двор и впоследствие той да се проектира на цялата територия.

* Можете да отделите зоната за отдих от градината с помощта на цветна стена или жив плет.

* Най-лесният начин е красиво да озелените територията на задния двор, като изравните мястото и направите изумрудена морава.

* Можете да придадете завършен вид на обекта, като поставите пътеки от камък или други естествени материали.

* Ще е необходимо да се погрижите за декоративното и функционално осветление. Ще трябва да похарчите пари за различни оригинални фенери и лампи, които ще осигурят комфорта при използване на задния двор през нощта.

* Не трябва безразсъдно да копирате дизайна от лъскави списания или снимки от интернет. Такова озеленяване често се извършва от професионални дизайнери, а много градинари и ландшафтни специалисти ще трябва работят за поддържане на външния вид на обекта.

1. Слънце и сянка 

След като сте решили ландшафтния стил и основната идея, можете да пристъпите към създаване на концептуален план за проекта.

Първо определете кардиналните точки във вашия чертеж. Това е много важно, тъй като всяко растение има свои собствени изисквания. Ако вашият двор е с южно изложение, това означава, че през лятото през повечето време ще бъде слънчево. В този случай трябва да се уверите, че растенията, които искате да поставите тук, са в състояние да издържат на пряка слънчева светлина за дълго време. Ако вашият двор е обърнат на север, тогава растенията трябва да са устойчиви на сянка.

2. Пътеки и настилка 

Следващият етап от проектирането е създаването на схема на пътната мрежа и план за градинската настилка, като избирате и материали за нейното изпълнение. Не поставяйте пътеките под остър ъгъл една спрямо друга, това е много неудобно при ходене. След като отбележите пътеките, представете си как ще вървите по тях напред и назад и колко удобни ще бъдат завоите. На кръстовището на пътеките е най-добре да предвидите малки площи за "изрязване" на ъглите. Не пестете от настилка.

Ясно е, че най-лесният начин да свържете два обекта е с права линия, като в същото време изобщо не забелязвате, че например "режете" от тревата.

Пътеките трябва да водят към целта, като същевременно поддържат някаква мистерия и интерес към заобикалящия ги пейзаж.

3. Подредба на растенията 

След като сте взели решение за настилката, както и за видовете растения и тяхното местоположение, можете да помислите и за разстоянието между тях. Ако засаждате растенията твърде на гъсто, те ще страдат от липса на влага, тъй като ще се конкурират помежду си за пространство и вода.

Проверете какъв размер може да достигнат растенията при зрялост и изчислете разстоянието между тях в груповите насаждения.

Използвайте правилното съотношение на широколистни и иглолистни на обекта. Поставете растенията в групи - отделните насаждения ще бъдат загубени в общия пейзаж. Обърнете внимание на височината - по-високите трябва да бъдат поставени на заден план, а ниските да са пред цялостната композиция. Многостепенният метод на засаждане ще създаде усещане за поток в градинското пространство и окото ви ще се движи лесно из района.

4. Елементите на декора 

Сега, когато всички пътеки и големи растения са намерили своето място в плана, можете да помислите върху елементите на декора: градински мебели, декоративен мулч, малки архитектурни форми, цветни лехи в градината, алпинеум, езерце и др.

5. Строителните материали 

Можете да продължите към избора на материали, които със сигурност ще ви бъдат полезни във вашата градина. Ако планирате павирани площи и пътеки, тогава разгледайте по-отблизо какви материали ви подхождат и харесвате най-много. Можете да пазарувате в търговски центрове, които продават материали за благоустрояване на градини. По принцип именно на такива места идват нови идеи. Можете да разгледате по-отблизо и елементите, които планирате за собствената си градина: мебели, люлки, бордюри, фенери и декоративни парапети.

Между другото, декоративното градинско осветление е друга важна тема, която можете да решите сами. Има и соларни лампи, които не се нуждаят от индивидуално електрическо окабеляване. Захранват се от слънцето и когато започне да се стъмва, се включват автоматично.

6. Оформете зона за отдих 

Именно подреждането на зоната за отдих представлява една от най-големите трудности в ландшафтния дизайн. Необходимо е да се вземе решение за функционалните сгради, които ще бъдат построени тук. Повечето собственици оборудват отворена или затворена беседка, която се превръща в централен елемент на цялата градина. Можете да обърнете внимание и на отворени перголи, летни кухни, открити веранди, прикрепени към къщата и т.н. Тук можете да оборудвате малко декоративно езерце, като поставите пейки, удобни за използване в близост до него, на които ще бъде толкова приятно да прекарвате време през летните вечери.

Можете да оборудвате уютната беседка с барбекю или огнище, което ще ви позволи да готвите и да се отпуснете на открито.