Нищо в природата не съществува случайно. Восъчният молец, например, считан за вредител в продуктивното пчеларство, е изключително полезен за съществуването и развитието на дивите пчели. Унищожавайки старите пити, той не само създава място за нови, но и ограничава разпространението на болестите, информира to-bee.blogspot.com.
Молецът, привлечен от миризмата, снася яйцата си в гнездата на пчелите - в цепнатини по кошера. Веднага след излюпването си младите гъсеници се опитват да достигнат восъчните пити, където се хранят с отпадъчните продукти, получени в резултат на отглеждането на пило, както и с остатъци от цветен прашец в килийките.
По време на цялата метаморфоза, траеща 2 до 3 месеца, ларвите се хранят много лакомо, като с всеки стадий увеличават теглото и дължината си. Една ларва на големият восъчен молец може да повреди през живота си 500 и повече килийки, като изяжда средно 1,246 грама восък.
През годината молецът дава 3 поколения. Теоретически 5 двойки молци при 3 поколения и нормално размножаване могат да унищожат 500 кг пити (около 300 кг восък). В България от восъчните молци се разрушават над 30 т восъчни суровини, уточняват от farmer.bg.
Важно:
- Идеалната температура за развитие на ларвите е 29-35°С.
- Стоп на развитието настъпва при температура <15° и температура > 40°C.
Коментари