През март нидерландската фондация „Пчела" за трета поредна година изследва смъртността на пчелите през зимата на 2024-2025 г. През последните пет години смъртността на пчелните семейства е изключително висока. Тази тенденция все още не е обърната, съобщава сайтът Biojournaal.
Общо 198 пчелари попълниха проучването на фондация „Пчела" тази пролет. Средният процент на смъртност е 21 %. Половината от пчеларите имат смъртност, а другата половина нямат. Това означава, че сред 50 % от пчеларите е налице изключително висока смъртност. Смъртността изглежда е специфична за мястото: голяма част от пчеларите, които сега имат умрели пчелни семейства, са имали смъртност и през предходните години.
Забележително е, че противно на природата, загиват особено големи кошери. Смъртността на пчелите е най-висока, 30 %, сред пчеларите, при които кошерите зимуват на собствен мед, в сравнение с кошерите, които зимуват на фабрична захар - 10 %. Околната среда е толкова токсична за пчелите, че те умират от собствения си мед. За пореден път смъртността засяга тежко провинция Утрехт; 40 % от кошерите са загинали тази зима.
Пчелите умират от собствения си мед
За втора поредна година фондация „Пчела" изследва проби за пестициди от Buijs Agro-Services. 23 проби от мъртви пчели, пчелен восък и мед от 10 пчелари бяха изследвани за 668 пестицида. При предишни изследвания на Naturalis са били изследвани само 110 вещества. Тогава са пропуснати над 550 вещества, включително често използвани пестициди. В това проучване са открити 64 различни пестицида, като 21 от 64-те са забранени или никога не са били разрешени през 2024 г. в Нидерландия.
Средно на проба са открити 12,5 пестицида, а миналата година - 13. В една проба са открити 28 различни пестицида. Тази популация произхожда от район на отглеждане на декоративни и градински култури. През последните пет години пчелите умират на това място всяка година. Мястото, където се отглеждат зеленчуците, които ядем, е катастрофално за пчелите, се казва в публикацията.
Само пет вещества допринасят за над 80 % от общото измерено натоварване с пестициди, а именно дикамба, глифозат, фталимид, пропаргит и флувалинат.
Във всички проби от мъртви пчели е открит фталимид, разпаден продукт на фолпета. Това показва натрупване на това вещество в пчелите. Европейският орган за безопасност на храните (EFSA) съобщава, че този пестицид представлява хроничен риск за пчелите: „Установен е висок хроничен риск за възрастните и ларвите от излагане на третираната култура, плевелите и/или последващата култура за всички полски употреби". Независимо от това, това е широко използван в Нидерландия препарат с потребление от 30 000-50 000 кг/година.
В по-голямата част от пробите, особено в мъртвите пчели и пчелния восък, откриваме дикамба във високи концентрации. Този пестицид все по-често се използва вместо глифозат и е разрешен за употреба при царевица, спортни игрища и тревни площи. Скорошни изследвания установяват 70 % намаление на опрашващите насекоми, когато са изложени на цъфтящи растения, съдържащи дикамба.
Дивите пчели също са засегнати от пестициди
Медоносните пчели и дивите пчели могат да се конкурират помежду си, когато има твърде малко цветя. Изследванията на професор Дейв Гулсън показват убедително, че пестицидите влияят и на щурците и дивите пчели. В този контекст медоносните пчели не са конкурент, а сигнален вид, който е по-лесен за изследване.
Последици за нидерландската икономика
Нидерландските банки, застрахователи и пенсионни фондове имат неизплатено финансиране в размер на 510 млрд. евро в световен мащаб на дружества с висока или много висока зависимост от една или повече екосистемни услуги. Ако пчелите загинат от коктейли от пестициди, това също има отражение върху нидерландската икономика.
Коментари