Резитба през третата година
Избират се нови скелетни клони и първите скелетни разклонения. Започва се с продължителите на скелетните клони от етаж и се премахват конкурентите им, ако не са премахнати чрез филизене.
За продължители се избират обикновено връхно или странично разположени силни клончета. След това на всеки клон се оставя по едно скелетно разклонение, растящо навън и настрани, под наклон около 300 спрямо хоризонталата. Премахват се всички силни клончета, които ги конкурират. Разклоненията трябва да растат в една посока. Продължителите на скелетните клони се съкращават над външна или странична пъпка малко над мястото, където ще се формират следващите разклонения. След това силните, изправени, растящи навътре в короната клончета по двегодишната част на скелетните клони се изрязват.

Избира се продължител на водача и се премахват неговите конкуренти. При третата резитба се избира клонче за нов клон на височина- 50-70 см от етажа. Възможно е да се изберат и два клона, разположени в празните пространства. Силните клончета в близост до новоизбраните клони се премахват, за да не ги конкурират. Надолу по водача се премахват само някои силни, изправенорастящи клончета, а останалите се запазват за обрастваща дървесина. Продължителят на водача се съкращава над нивото на продължителите на скелетните клони. При по-голяма дължина на клоните, те се съкращават за образуване на скелетни разклонения.
През третата година резитбата е ограничена, като се премахват предимно конкурентите на скелетните клони и на водача и се запазва по възможност повече обрастваща дървесина, без опасност от сгъстяване на короната, която в тази възраст е естествено просветлена.
НЯКОЛКО ПРАВИЛА

Не допускайте отрези с рани и ръбове след резитба. Най-често резитбата се извършва с ножица и трион. Отрезите, направени с трион са с грапава повърхност.
Загладете и замажете раните след резитба. Най-често това се прави с бяла блажна боя.
Не се замазват рани с диаметър по-малък от 1 см.
За бързо зарастване на раните с диаметър 2 до 3 см при прерязване с трион, трябва да се загладят с нож от ръба към беловината до най-горния й слой, без да се излиза от границите на раната. При по-големи рани третирането трябва да се повтори след 3-4 месеца.
Рани, причинени от рак се изрязват или се изчистват до здрава дървесина и се замазват.
При изгризвания от зайци в засегнатия участък от стъблото все още има камбий, който може да възстанови нараненото място. Обработването трябва да приключи преди тъканта да се оцвети в кафяво.
Някой едногодишни клончета на млади дръвчета не трябва да се съкращават, тъй като се цели бързо формиране на овощното дърво и по-ранното му встъпване в плододаване.
Спазвайте съподчинеността на клоните при овощните дръвчета.
Под съподчиненост на клоните се разбира такива различия в силата на растежа, при които клоните от по-голям разред са по-дебели от клоните от по-малък разред.
Правилно съподчинение на клоните при овощните се постига при формирането им, когато разклоненията и дебелината на клоните са по-слаби от разклоненията и дебелината на клоните, от които излизат.
Водачът на дървото трябва да бъде винаги по-силно развит от скелетните клони, а скелетните клони - по-силни от разклоненията и т.н.
Как се реже през четвъртата година и следващите за довършване на формирането

Принципите на резитба през четвъртата и петата година са както при третата година. Избират се нови скелетни клони по водача и нови скелетни разклонения по скелетните клони. За втори скелетни разклонения се избират клончета, които са насочени в обратна на първите разклонения посока, а за трети - по посока на първите. При избора на последните разклонения не се извършва съкращаване на продължителите на клоните, защото ново принудително разклоняване не е нужно.
Наред с формирането на короната започва нейното просветляване

Премахват се предимно онези клонки и клончета, които растат навътре в короната и причиняват нейното сгъстяване. Успоредно с прореждането се премахват отслабените от плодовете клонки на стара дървесина. Просветляването се извършва в продължение на 2-3 години, като се прилага по цялата дължина на скелетните части.
Просветляването трябва да се извърши по такъв начин, че да се осигури пряко огряване и на най-вътрешните части в короната.
Задължително е и просветляването на по-високо разположени части към периферията.
Резитба за плододаване

След като дърветата встъпят бързо в плододаване и растежът във връхните им части затихне, се извършва ограничаваща резитба. Водачът, скелетните клони, скелетните разклонения и по-големите по размери обрастващи клонки се съкращават на 2-3 годишна дървесина в близост до клонка или клонче.
Целта е скелетните клони да станат по-устойчиви, да увисват по-слабо под тежестта на плодовете, да се подобри обрастването им с клонки по цялата дължина, да се подобри осветлението във вътрешността на короната.
След ограничаващата резитба се извършва типичната резитба за плододаване. Тя е толкова по-силна, колкото по-слаб е растежът.
През този период се прилага както прореждане, така и съкращаване на клони и клонки.
При просветляването се премахват клони и клонки, растящи навътре и сгъстяващи короната. В основата на короната се запазват по-силните клони и клонки, а по върховете - по-слабите. Счупените клони и клонки се режат до здраво. Върховете на скелетните части се съкращават, като се режат на двегодишна или по-възрастна дървесина.
При слаб растеж и много плодни пъпки се прореждат и съкращават и по-малките по размери плодни пъпки. Принципът е клонките да се съкращават така, че да се засили растежът им и същевременно да се натоварят с толкова плодове, колкото могат да изхранят. При прореждането се премахват разположените отдолу и засенчените клонки. Премахват се и част от клонките, израстващи от горната страна на скелетните клони и разклонения, ако има достатъчно странични.
Коментари