Бабиният двор, наречен още селски стил или кънтри, води началото си от манастирските градини и заложената в тях идея за завръщане в рая. Ето защо не трябва да се изненадвате, че един поглед към нея успокоява душата и радва окото, създава усещане за мир и спокойствие.

През ХХ век тази градина преживява нов бум на популярност. Известни дизайнери, като англичанката Гертруд Джекил, модернизират този стил, въвеждайки изящни композиции в простотата и пъстротата на селските градини.

Но същността на селската градина остава непроменена - тя е комбинация от чар и полезност. Предимството на цветните лехи е, че те не изискват постоянна внимателна грижа, тъй като на растенията се дава известна свобода - да се възпроизвеждат чрез самозасяване, като спечелят жизнено пространство от своите съседи. За да не изглежда селската цветна градина хаотична и небрежна, има определени правила за нейното създаване. Селският стил е

"3 в 1"

- селска къща, градина, пълна с овощни дървета и ягодоплодни храсти, и зеленчукова градина (дори няколко лехи зеленина са достатъчни). Там растат малини и касис, морски зърнастец и цариградско грозде, флокси, рози и жасмин, до които лесно могат да се наредят живовляк и мента, бял равнец и жълтурчета, валериана и жълт кантарион, риган и мащерка...

Градините в селски стил могат сериозно да се различават една от друга, защото всяка националност има свои собствени знаци. Например в американската градина това са големи и светли тревни площи, разположени точно пред къщата, веранди с градински мебели и, разбира се, хамаци.

А в нидерландските - малка тревна площ, заобиколена от декоративни растения и огромна овощна градина, където са скрити и стопанските постройки.

Но има няколко характеристики, които важат за всички:

. Лека небрежност на планирането, характерна за истински естествените ъгли, където липсват следи от човешка намеса.

. Няма ясно определени зони и граници и всички "участници в композицията" съществуват сякаш сами. Но практиката показва, че е много трудно да се създаде такава естествена простота.

Това е място за диви и декоративни растения и е съставено по такъв начин, че цветовата схема се оказва ярка, но без уморително разнообразие.

. Без "синтетика" в декора! За дизайна на територията можете да използвате само естествени материали - дърво, глина и камък.

. За да направите цялостната картина разнообразна, използвайте стари селски предмети: лейки, саксии и кутии, колела на каруци, колички и дори градински инструменти, които са станали неизползваеми.

СЪВЕТ: Цветовата схема на градината в селски стил трябва да бъде богата и весела. Вземете жълто, синьо и различни нюанси на червеното, като основа.

Кънтри озеленяване

Свободният селски стил е с гъсталаци от люляк и жасмин, красиви тревни площи, удобни пейки и любимата форма на градината, която създава усещане за близост до природата. Тя изглежда като красив пейзаж, пълен с лози от зрели тикви, овощни дървета, жужащи пчели, плетени кошници, красиви саксии и мек текстил.

Използването на диви цъфтящи растения ще вдъхне спонтанност на такава градина и ще осигури разнообразие при цъфтежа. Тук не е нужно да правите тревни площи - оформлението на градината е много по-свободно, произволно, а маргаритките и лютичетата в цветните лехи винаги са подходящи.

В същото време цветните лехи трябва да бъдат добре съставени, като се вземат предвид височината и времето на цъфтежа на растенията.

Цветя в саксии, кошници, метални кофи и легени, ретро чайници и дори в стари лейки ще бъдат най-подходящата декорация. Дървените щайги също ще бъдат полезни.

Цветята, засадени в различни съдове, които се различават по материал и размер, могат да са из цялата градина. По-добре е да се откажете от пластмасата, за да не нарушавате естествената атмосфера.

Цветните лехи

трябва да останат декоративни от ранна пролет до късна есен. Направете ги на принципа на букети от градински билки, обагрени с весели и радостни цветове. Нека иглики, сибирски ириси и ниски камбанки да се перчат на преден план, дайте фон с по-високи божури, маргаритки, лилии и флокс, а задната част покрийте с декоративни зърнени култури и пелин.

ВАЖНО: забравете за изящни сортови растения, хибридни чаени рози, тържествени гладиоли и други - сред сладката селска простота ще изглеждат твърде помпозни.

В Европа обикновено се смята, че взаимодействието на луксозни растения с прости или диви е типична характеристика на съвременните селски градини. Но в същото време се препоръчва да изберете такива рози или делфиниуми, които под формата на храсти, приличат на древни или естествени сортове и видове.

Квинтесенцията на градината в селски стил е, че растенията я преливат, "пръскат" се по пътеки и тревни площи, висят от перголи, огради, рамкират градински пейки, оплитат "забравени" на различни места неща с цветя и листа - стар велосипед или ботуши, колело, лейка, или варел за вода. С една дума, има нужда от максимално изобилие и лекота на цъфтеж и отглеждане.

Два трика помагат да се ускори ефекта на романтика и цветен бунт: използването на трайни насаждения и увивни растения за запълване на празните пространства в цветните лехи, включително и в зеленчуковите градини - грах, боб, тиква; засаждане на почвопокривни растения, устойчиви на утъпкване между плочите на пътеките - ацена, мащерка, бриозоан, гъша тинтява, вероника нишковидна или обикновена трева.

От храстите

изберете дискретни и романтични герои: люляк, бъз, калина, портокал, орлови нокти, дива роза, евонимус, спирея и мехурчести хортензии идеално ще се впишат в палитрата на селската градина.

СЪВЕТ: От декоративните храсти най-подходящи за кънтри стила са люлякът и увивните рози. Те се поставят близо до огради, беседки и стени. Цветът на растенията има значение. Трябва да изберете растения с богати оранжеви, червени и жълти тонове. Смята се, че именно тези цветове създават празнично настроение у човек, зареждат го с положителна енергия и дори осветяват градината в облачно време.

Зеленчуци и цветя

Където има селска градина, има и зеленчукова градина. Необходим детайл в селските цветни лехи са зеленчуковите култури с декоративни листа (манголд, магданоз, копър, салати, лаваж, манголд, и др.) Тиквичките с издълбани листа пасват идеално.

Красивите зеленчуци се засаждат сред цветя или в отделни цветни лехи, най-често с правилна геометрична форма. Ширината на такива зеленчукови лехи е не повече от метър, така че е лесно да се грижите за тях, тъй като за да се запази декоративен ефект през сезона, зеленчуковите растения ще трябва да се сменят няколко пъти.

За да изглежда градината елегантно, лехите от древни времена са обрамчвани с ниски декоративни растения - в Европа е по-скоро подстриган чемшир, а може и подстриган пелин, невен или широка ивица магданоз.

Повдигнатите цветни лехи също са в селски стил, особено ако са украсени с дървен материал, тухли или плет.

Зеленчуците съчетани с цветя изглеждат ефектно в стари бъчви, дори вани. Не се препоръчва обаче да се претоварват цветните лехи и декоративната зона на градината със зеленчукови култури.

Ако е необходимо да се отглеждат големи количества зеленчуци, те организират отделна домашна градина, разделена с ограда, плет, ниска тухлена стена или нисък жив плет. Но дори и в домашната градина се засаждат невен, циния, едногодишни астри, мента, традиционни за провинциалния стил.

СЪВЕТ: Обичайно е в цветните лехи да се включват не само зеленчуци, но и ягодоплодни храсти.

Червеното и черно френско грозде, цариградското грозде, особено стандартните им форми, придават особен чар.

Архитектурни структури

в селската градина никога не излизат на преден план. Дори и най-красивата къща е скрита под зелено покритие, например маскирана с живописна завеса от декоративни широколистни дървета или люлякови храсти.

Ако не харесвате тази опция, използвайте "зелени катерачи": девичето грозде ще придаде на фасадата плътно наметало, което с първите слани ще се превърне от тъмно изумрудено в алено лилаво; актинидията не само ще изплете ажурна пелерина за терасата, но и ще ви поглези с вкусни и здравословни плодове, а клематисът ефектно ще цъфти с ярки звездовидни цветчета.

Е, ако дори минималната грижа за живото покривало вече ви се струва прекомерна и ненужна - засадете хмел, неговите шишарки също са много декоративни.

Ако говорим за малките архитектурни градински форми, много важен е и водоизточникът в градината - кладенец, езерце. Те също са украсени с растения - избирайте влаголюбиви видове.

Акцентите

Опитайте се да погледнете познатите предмети от неочакван ъгъл и да измислите нови, необичайни досега роли за тях.

Колкото повече нестандартни идеи реализирате в градината, толкова по-интересно и оживено ще стане околното пространство.

Развихрете въображението си и измислете нови превъплъщения на стари кофи и менци, кошници и напукани саксии, боядисайте бурета и варели за вода и пясък с ярки цветове, поставете върху лехите тенекиени или дървени табели с имената на растенията, измайсторете плашила.

Идея е например със старо колело от голяма количка да направите цветна градина, като засадите цъфтящи и декоративни трайни насаждения на сектори.

Можете да напълните ръждясалата количка с пръст и да я превърнете в мобилна цветна леха, която ще местите из градината.

Фигурите на патици, жаби, костенурки, гноми и др. също се използват за декорация в кънтри градината.

Но е много важно да не прекалявате с декор и стари неща, в противен случай ще се окаже не романтика, а претенциозност или бъркотия.

Основната тайна на привлекателността на цветните лехи на баба е комфортът, нежността, хуморът и малко носталгия.