Ранункулус е красиво и сравнително компактно цвете, което обикновено се появява в търговската мрежа рано напролет. За съжаление много от градинарите не се справят с отглеждането му по ред причини. Най-вече поради неразбиране на потребностите му.

Ако си купите ранункулус, отгледан в саксия, с вече заложени пъпки и цветове, спокойно може да го отглеждате в нея или да го пресадите в градината, когато опасността от студ премине.

Изберете слънчево до частично засенчено място и обърнете особено внимание на почвата. Тя не бива да е тежка и да се заблатява от дъждовете или поливната система.

В случай, че сте се сдобили с грудчици, преди да ги засадите трябва да ги накиснете в хладка вода, за да набъбнат. Така ще ускорите процесите за прорастване на първите листенца. Самите подземни органи малко или много приличат на пръсти. Засаждането става с разклонената част надолу, а дълбочната на засаждане е 5-7 см.

За да получите максимален ефект, се препоръчва засаждане в група от по няколко растения. Разстоянието между тях е не по-малко от 10-15 сантиметра.

За нашите условия лютичето се смята за многогодишно незимуващо цвете. В по-топлите райони на страната би издържало мека зима навън, но рискът от измръзване е голям. Затова засаждане на открито се извършва всяка година, когато опасността от повратни пролетни мразове отмине. Цъфтежът започва през лятото.