Там е топло, сухо и има постоянно изобилие от храна. Коритата за хранене са препълнени със зърно и фураж, има постоянен достъп до вода. Те се настаняват или под пода, или недалеч от плевнята, и проникват в нея, правейки тунели.

Какви щети могат да причинят плъховете?

Загубите от тях са огромни - те „удрят“ не само портфейлите на собствениците, но застрашават и здравето им. А пакостите на мишките са детска игра.

Плъховете бързо ядат зърно и фуражи, буквално изчезват и трябва да се купуват отново и отново.

Тези животни са носители на инфекции, опасни за птиците и хората (чума, тиф, токсоплазмоза, лептоспироза, токсокароза и др.), А също така са място за размножаване на паразити - бълхи, краста и кокоши въшки.

Гризачите могат да ядат яйца и да удушат пилета. Големите индивиди са в състояние да атакуват възрастна птица.

Копаейки подземни проходи и издълбавайки дупки в пода, плъховете увреждат сериозно кокошарника.

Ето защо е толкова важно да се изгради за домашните птици не временна конструкция, където всеки гризач може лесно да проникне, а солидна плевня с основа и бетонен под. Но това е само първата стъпка, която ще предотврати появата на плъхове.

Признаци на домашни гризачи в кокошарника

Лесно е да забележите, че вече храните и плъховете.

Признаците са:

  • Удушени млади ярки или пилета, изчезнали изпод кокошката. Мишките не правят това, но плъховете са напълно способни да отмъкнат малко пиле.
  • Липса на яйца. Това е деликатес, който подобно на пилетата привлича вредители в кокошарника.
  • Повредени проводници. Плъховете са всеядни и опитват буквално всичко, включително напълно негодни за консумация материали.
  • Появата на големи дупки в пода или стените или дупки в близост до кокошарника. Гризачите определено са виновни за това.
  • Котило. Прилича на мишка, но много по-голяма.

Ако се появи поне един признак за наличие на плъх в кокошарник, трябва да се предприемат незабавни действия.

Народни методи за борба

с плъхове в кокошарника са първото нещо, което стопаните използват, когато в него се появят нежелани наематели. Ето някои от тях:

Различни домашни примамки: Най-често брашното или захарта се смесват с вар, цимент (по желание), а до него се поставя купа с вода. Разбираемо е, че плъховете ще ядат сместа и ще пият вода, като по този начин ще предизвикат реакция между компонентите на примамката. Този метод обаче е трудно приложим в кокошарник. Ще трябва временно да преместитее птиците от кокошарника, което не винаги е удобно.

Пепел. Смята се, че разяжда кожата на краката на гризачите. Затова много собственици я разпръскват по пода. Но такава мярка, дори и да работи, далеч не е най-добрата. Първо, пепелта лесно се издига във въздуха, който птицата диша. Второ, в кокошарника винаги ще има мръсотия, от която не е лесно да се отървете.

Миризма на изгоряла вълна. Птиците трябва да се изведат от кокошарника, след което в него се изгаря парче вълна. Плъховете, усещащи миризмата на изгоряло, могат да напуснат кокошарника, но само за известно време. После винаги се връщат.

Неприятни миризми. Смята се, че гризачите не понасят миризмата на определени билки (пелин, вратига, аптечна лайка, мента). Те са или окачени на тавана, или са разположени в ъглите. Но в първия случай миризмата може да не достигне до пода, особено ако кокошарникът е с добра вентилация, а във втория случай тревата, дори изсушена, лесно се унищожава от пилета. По-ефективна алтернатива са етеричните масла, които се нанасят върху клоните и след това се разнасят из помещението.

Стръв под формата на пушена свинска мас. Поставя се върху дъска, която се монтира в буре с вода. Плъховете ще се опитат да стигнат до мазнините, ще паднат във водата и ще се удавят. Възниква въпросът: никой ли не е чувал, че тези гризачи са отлични плувци?

Буре с вода. Народен метод, подобен на предишния, само с тази разлика, че няма стръв. Просто извадете водата от кокошарника. И единственият източник за напиване е водата в бурето. В резултат на това резултатът може да бъде по-плачевен за птица, отколкото за плъхове.

Някои собственици в борбата срещу плъховете в кокошарника търсят помощта на котките. Но не всички от тях са в състояние да хващат плъхове. Тези гризачи са много по-силни и по-агресивни от обикновените мишки.

Кучетата също могат да ловуват плъхове. Дакелите и някои породи териери са специално обучени да правят това. И все пак не всеки е готов да вземе куче само за да помогне за унищожаването на плъхове.

Как да предпазим птица от ядене на отрова

Да направите това не е толкова лесно. Преди да извадите плъховете от кокошарника, най-добре е временно да преместите птиците на друго място. Пилетата не трябва да влизат в контакт с отровни примамки и трупове на мъртви плъхове.

Ето защо е необходимо да поставите отровата в уединени ъгли, където птица не може да достигне, или да я скриете в парче тръба с подходящ диаметър или кутия със специално направени ходове. Пиле или кокошка няма да може да стигне до стръвта, но плъхът и всеки друг гризач ще го направи с лекота. Необходимо е да се отстранят мъртвите гризачи своевременно, като се погребват труповете им далеч от кокошарника.

Не оставяйте отворени чували с фураж. Влязат ли вътре плъхове,дори да ги прогоните, не може да ползвате вече фуража.
Не оставяйте отворени чували с фураж. Влязат ли вътре плъхове,дори да ги прогоните, не може да ползвате вече фуража.