В мразовити дни трябва да се поддържа температура от -3 до -5 градуса в птичарника. Другото изискване е да не се допуска влага в помещението

Живото тегло на възрастни пуйки от месни кръстоски, отглеждани правилно, може да достигне 17-22 кг за пуяците, а за женските - 7-10 кг. Най-големи количества качествено пуешко месо се получават от бронзовите широкогърди и белите широкогърди пуйки. Средното тегло на пуйчетата от бронзовата широкогърда порода на 3-месечна възраст е 4,5 кг, а на 4-месечна възраст - 6,5 кг. Възрастните пуйки от тази порода тежат до 16 кг, а някои достигат над 20 кг. Те са идеално адаптирани за отглеждане в малки помещения - птичарници.

Белите широкогърди пуйки се отличават с отлични месни качества и скорозрелост. До 90-100-дневна възраст те почти спират да растат, а при клане труповете имат добро представяне в килограмите.

Съвременните породи пуйки

са доста яйценосещи

Ако тежките породи пуйки носят 50-80 яйца годишно, то леките - 100-120 яйца (например белите пуйки). А севернокавказките бели снасят 180-220 яйца, освен това се отличават с натрупване на месо още в ранна възраст. И се угояват добре при паша.

Месните пуйки започват да снасят яйца на 8–9 месеца, а по-леките на 7–7,5 месеца и снасят интензивно 5–6 месеца. Пуешките яйца са хранителни и много вкусни, съхраняват се по-дълго от пилешките. Средното тегло на яйцата е 80-90 грама. А при създаване на 12-14-часов ден (с допълнително осветление), снасянето на яйца може да бъде предизвикано по всяко време на годината.

Правила за отглеждане

Пуйките могат да се държат в обикновена неотопляема стая, те понасят студа доста добре. В мразовити дни е по-добре да се поддържа температура от -3 до -5 градуса. Но при температури над нулата се появява влага, което се отразява зле на пуйките. За да я избегнете, по-добре е птиците да се държат на дълбока суха постелка със слой от 30 см при минусови температури (-3 до -5 °C).

Постилката трябва да се сменя 2 пъти годишно - през лятото и през есента, като трябва да се полага слой от 15-20 см дървесни листа/шума и дървени стърготини, които трябва да се поставят 5-7 дни преди настаняването на птиците - по 1 кв. м място за една пуйка.

Не се препоръчва да се отглеждат пуйки с пилета, за да се избегне заразяването им с общи заболявания.

А за да се получат чисти яйца за разплод, пуйките трябва да бъдат научени да не се втурват сами в гнездата. За целта те се поставят предварително, преди началото на снасянето, и мръсната постеля периодично се подменя в тях. Пуйките бързат да снасят главно през първата половина на деня, затова снесените яйца трябва да бъдат събрани навреме. Гнездата трябва да са достъпни за птицата и удобни за събиране и почистване на яйца.

Помещението за отглеждане на пуйки се оборудва с кацалки и поилки. Хранилките трябва да бъдат правилно монтирани на нивото на гърба на птицата; всякакви контейнери се използват като поилки, но трябва да са на височината на шията на птицата.

Пуйките, повече от другите домашни птици, страдат от липса на движение, така че винаги, когато е възможно, те трябва да бъдат пускани на разходка. През лятото ги пускайте на паша на ливади или ниви след прибиране на реколтата, през този период те покриват до 50% от нуждите си от фураж. През зимата те също се нуждаят от движение, затова трябва да се разхождат свободно навън, но земята да е почистена от сняг и да е покрита с постелки. По време на разходките можете да окачите изсушено сено, коприва, да хвърлите зърно в постелята, тогава птицата, хранейки се, ще прекарва времето си „полезно“.

Развъждане и отглеждане на млади пуйчета

За получаване на оплодени яйца през зимата е необходимо допълнително осветление. За мъжките се увеличава светлата част на деня 2-3 седмици по-рано от женските. Пуйките са в състояние да осигурят висока плодовитост на яйцата: след еднократно чифтосване те могат да носят оплодени яйца в продължение на 60 дни.

Внимание! При чифтосване тежките пуяци могат да наранят пуйките, така че по време на размножителния период женските трябва да носят специални жилетки.

Пуйките са отлични носачки – те

мътят яйца по всяко време на годината,

могат да се използват като кокошките 2-3 пъти подред, включително за люпене не само на пуйки, но и на пилета, патета, гъски и токачки. Под пуйката можете да поставите 15–17 пуешки яйца, 25 кокоши яйца, 9–11 гъши, 15–17 патешки яйца. Пилетата, които се раждат, трябва незабавно да бъдат извадени от гнездото, така че пуйката майка да не ги смачка. След края на изтеглянето на всички пилета можете спокойно да ги пуснете при пуйката. Една пуйка може да излюпи до 20 малки. Най-трудният период на отглеждане на пилета продължава 50-60 дни.

Затова по-правилно е да започнете да инкубирате яйца,

за да получите пуйки за месо през март

През първата седмица от живота на пуйките температурата под източника на топлина трябва да бъде най-малко +32 до +34°C, след което се намалява всяка седмица с 3°C. В помещението температурата се поддържа около +18 до +20°C.

Слабите пуйки се отделят, за да им се обърне повече внимание, в противен случай силните пуйки не ги допускат до хранилките.

Пуйчетата се поставят през първия месец от живота им по 15 на 1 кв. м, до 2 месеца - 8-10, след това 5-6. Пренаселеността при бързо растящи пуйки води до изоставане в развитието и появата на заболявания. Ако навън е топло и сухо, тогава вече 10-дневните пуйки могат да бъдат пускани навън (първо за 15-20 минути), като постепенно се увеличава времето за разходка. Не пускайте пуйките в росата или след дъжд, защото бързо се намокрят и настиват. Влажният под, течението, мокрото легло, почивката на влажна земя са пагубни за пуйките.

Подбор през ноември на младите пуйки

Преди зимата се избират за по-нататъшно размножаване, като най-добрата възраст за такава селекция е 5-6 месеца. Младите животни, които не отговарят на изискванията за разплодни птици, се умъртвяват за месо.

Пуйки на възраст 150–170 дни завършват линеенето, пуйки, които не са се линели до този момент, не се оставят за отглеждане. А наличието на 1-2 стари махови пера в крилото е признак на изоставане в развитието, такава птица се угоява за месо.