Осигурете им зърно и по-малко груб, сочен и зелен фураж

Свинете са животни с еднокамерен стомах, следователно, за разлика от говедата, те консумират много концентриран (зърно) и по-малко груб, сочен и зелен фураж. Добре е да имате предвид, че:
зърнените храни съдържат много нишесте (40–70%), малко минерали (особено калций) и мазнини, и са бедни на протеини (10–12%).

Могат ли прасетата да се хранят с ечемик

Ечемикът се включва в диетата на прасенца, майки, нерези под формата на фино смляно брашно. При угояване на прасета с ечемик се получава висококачествено месо. Ечемикът може да съставлява 40–70% от хранителната стойност в диетата на свинете.

Какви са количествата на овес в дажбата

Овесът, подобно на ечемика, трябва да се храни под формата на фино смляно брашно, тъй като иначе може да причини дразнене на лигавицата на стомашно-чревния тракт. За прасета за угояване за бекон овесът е малко полезен, защото се получава мека, размазваща се сланина.

Олющеният овес има диетични свойства и е незаменима храна за прасенца. Пшеницата е богата на въглехидрати. В диетата трябва да се въведе малко количество пшенично брашно.

В дажбата на възрастни и прасета за угояване натрошената пшеница може да бъде 50% или повече.

Да давате ли царевица и колко

Царевицата може да се дава на прасета от всички полови и възрастови групи. Въпреки това, когато се дава на прасета за угояване, сланината е мека, размазана и жълтеникава.

Затова в дажбите за прасета могат да се включват
от 25 до 50% царевично брашно.

Дажби със зърнени бобови растения

Зърното от бобови растения е богат източник на протеин, който има висока хранителна стойност, има благоприятен ефект върху растежа на животните и качеството на полученото свинско месо.
Зърната от бобови растения са богати на незаменими аминокиселини и особено на лизин и могат да съставляват до 20% от диетата.

Съвети за хранене със зърнени фуражи

  • за триците най-добре е да са от пшеницата;
  • за кюспета - слънчогледът, след това лененото семе, соята и памукът;
  • а концентрираните фуражи са тези, които определят вкуса на цялата фуражна смеска, затова трябва да се обърне специално внимание на подготовката им за хранене.

На първо място, трябва да запомните основното правило, че

зърнените фуражи придобиват най-голяма

смилаемост, когато се дават в смляна форма

Това допринася за по-доброто усвояване на хранителните вещества и следователно за увеличаване на наддаването на тегло на животните.

Пълнозърнестите храни се дъвчат лошо от прасетата, в резултат на което значително количество зърно не се усвоява и се отделя заедно с изпражненията.

При угояване на едно прасе се спестява около 70 кг зърно на концентриран фино смлян фураж в сравнение с грубо смилане. Поради тази причина храненето на свинете със смляно зърно е неикономично.

Кога има риск от отравяне

Причината може да е от хранене с фураж, засегнат от ръжда, мухъл и други гъбички и паразити. Гнилата, мръсна, съдържаща токсични вещества (алкалоиди) храна е изключително вредна.

Отровни вещества се намират в стъблата и листата на растения като бучиниш, конски копър, опияняваща плява, лютиче, пикулник, млечница, черна нощница и детелина след замръзване или суша.

Покълналите картофени кълнове и картофените върхове съдържат много отрова. В покълналите грудки трябва да отчупите кълновете, да ги задушите и да давате малко количество. Опасно е да се използва водата след варене на картофи (съдържа вещества, които дразнят червата).

Храненето на плесенясал фураж, замразено цвекло и силаж на бременна свиня може да доведе до аборт. Избягвайте внезапни промени в дажбите. Свинята свиква с новия фураж за 3-5 дни.

Зърнените фуражи придобиват най-голяма смилаемост, когато се хранят в смляна форма.
Зърнените фуражи придобиват най-голяма смилаемост, когато се хранят в смляна форма.
Отравянето на прасетата може да бъде причинено от хранене с фураж, засегнат от ръжда, мухъл или отровни растения
Отравянето на прасетата може да бъде причинено от хранене с фураж, засегнат от ръжда, мухъл или отровни растения