У нас се очаква спад в производството от 9,2%, а с най-висок процент с отрицателен знак е Румъния – 11,9 на сто
Фуражите за домашни птици могат да загубят позицията си на водещ сегмент в производството на комбинирани фуражи в ЕС от фуражите за свине за първи път след повече от десетилетие. Причината е непрекъснатата тенденция на намаляване на производството.
Производството на комбинирани фуражи в ЕС тази година е неблагоприятно повлияно от разпространението на болести по животните като Африканска чума по свинете и Инфлуенца по птиците. Освен това е косвено повлияно от пандемията от Ковид-19 поради промяна в потребителското търсене на продукти от животински произход, информира FEFAC.
Комбинираните фуражи в ЕС – ЕС-27 + Великобритания за отглежданите животни през 2020 г. ще са 161,4 млн. тона, което е спад с 2,2% в сравнение с 2019 г., са прогнозните данни, предоставени от FEFAC .
Производството на фуражи намалява по видове
Всички основни категории фуражи се повлияват от спада на изхода при комбинирания фураж. Например производството на фураж за говеда се очаква да намалее с 2,9% в сравнение с 2019 г. То пострада най-много от мерките за ограничаване на Ковид-19, прилагани през първата и втората вълна –най-вече от затварянето на хотелиерството и ресторантьорството. Намаленото търсене на по-скъпи разфасовки месо като телешко, прясно месо и основни млечни продукти, се отразява негативно на цялата верига доставки.
Земеделските производители са намалили използването на комбинирани фуражи, за да намалят производството на мляко и да забавят растежа на добитъка. Това е компенсирано само частично от нарастващото търсене в Източна Европа, където условията от суша са довели до лоши реколти.
Производството на фуражи в ЕС се очаква да спадне с 1,1%
Например огнището на АЧС при дивите свине в Германия предизвика китайска забрана за внос на свинско месо от този пазар. А Испания може да замести само частично Германия по отношение на износа на свинско месо за Китай поради ограничения си производствен капацитет. Страничен ефект на забраната е, че свинското месо, първоначално предназначено за износ в Китай, ще остане в Европа. Това също се отразява негативно на европейската свиневъдна индустрия, защото има свръхпредлагане в страните от ЕС при свит пазар, а това води до сериозен натиск на цените.
Наред с тези предизвикателства, някои пазари като Холандия, също се стремят да намалят размера на стадата от свине, но причината е друга. Целта им е да намалят вредните емисии от животновъдството в околната среда, отбелязва FEFAC.
Разглеждайки перспективите за производство на фуражи за птици в ЕС тази година, се очаква
намаление от 2,7% след години на постоянно нарастване на фуражите в птицевъдството
Една от причините е, че птицефермите в ЕС реагириха на мерките за блокиране на Ковид-19, стартирани през пролетта на 2020 г.Те намалиха производството, което доведе до значително по-ниско търсене на фуражи за птици. След периода на частично възстановяване през летните месеци, до края на годината се очаква допълнително намаляване – главно в Румъния, Ирландия и Испания, прогнозират от FEFAC.

Коментари