Стабилен пазар за царевицата

Цените на зърното продължиха да растат в края на изминалата седмица. Пазарът все още се поддържа от високите цени в Черноморския регион и силното търсене от Китай. В петък страната купи още 132 000 тона соя и 210 000 тона царевица от САЩ. На този фон хедж фондовете увеличават своите дълги позиции, подтиквайки пазара на Euronext да расте допълнително.

Сагата за спецификациите на качествена пшеница за Алжир все още продължава и в крайна сметка трябва да доведе до постепенно отваряне на пазара за черноморския произход.

Въпреки това, за пшеницата със съдържание на протеин 11%, спецификацията няма да се промени и нивото на увреждане от насекоми ще остане ограничено до 0,1%, оставяйки място за френски доставки. Ще се приема само пшеница с 12,5% протеин, главно от Русия, с показатели до 0,5%.

Пазарът на пшеницата до голяма степен се подкрепя от стабилността в цените на царевицата на международната сцена.

Всъщност активността на износа, особено от Франция, остава бавна. Друг психологически аспект е задържането на продажбите от производители, което отчасти се дължи на опасения, относно липсата на влага, което затруднява сеитбата на бъдещата реколта. Ако обаче вали през следващите две до три седмици, особено в Черноморския регион, това може да облекчи ситуацията.

Еврото започва седмицата от 1,1870 спрямо долара, като суровият петрол в Ню Йорк е на 41,10 долара за барел.

Прибирането на царевицата във Франция вече е започнало и според FranceAgrimer до 14 септември това е направено на 4% от площта. Не е изненадващо, че работата е започнала по-рано от обикновено. Резултатът от състоянието на реколтата е понижен с една точка до 59%, като добър и отличен.

Цените на растителното масло продължават да растат. Рапицата на Euronext намира допълнителна подкрепа от поскъпването на палмовото масло и опасенията, относно трудните условия на засаждане, поради прекомерна суша в Западна Европа.

Повишаването на цените в Чикаго продължава

за всички агропродукти. Фондовете увеличават своите дълги позиции на фона на силен износ за Китай.

Голяма част от това китайско търсене може да се отдаде отчасти на възстановяването на прасетата от епидемията от чума по свинете от миналата година, но това не е достатъчно, за да се разбере напълно настоящият апетит на Китай. Част от тази стратегия остава неясна.

Цените на соята достигнаха най-високото си ниво през последните две години, около 10,50 щатски долара за бушел. Това трябва да доведе до ново увеличение от октомври на засадените площи в Южна Америка.

Миналата седмица пшеницата поскъпна с + 6,1% спрямо CBOT, до +33 цента на бушел при най-ликвидния договор до момента, изтичащ през декември 2020 г.

В петък фондовете бяха нетни купувачи на 10 000 лота царевица, 15 000 лота соя и 15 000 лота пшеница.

Поскъпват маслата и слънчогледът

След шеметното покачване, цените на слънчогледовото масло в Ротердам и Одеса в края на седмицата паднаха за първи път от 26 август. През този период цената на слънчогледовото масло по условия FOB Одеса се е увеличила от 780 на 1050 долара за тон и до края на миналата седмица е спаднала до 1030 долара за тон.

В Южна Украйна цената на слънчогледовите семена, доставени на преработвателните предприятия през същия период, се е увеличила от 400 долара на тон до 515 долара на тон, включително ДДС. Цените на слънчогледа останаха стабилни в петък, въпреки спада в петък.

Тези ранни корекции могат да подтикнат производителите да увеличат продажбите на сегашните нива.