Не пропускайте тези знания и правила

Много важно е лозята да се засаждат на терени с добър въздушен дренаж.

Да се избягват всякакви много ниски, непроветриви и с тежки почви места.

Да се купуват по-студеноустойчиви сортове.

На по-рискови места е необходимо да се извърши навреме и качествено загребване на лозите.

Търсете информация за слани

Това може да спаси положението

Интересувайте се чрез информацията от прогнозата за времето дали в следващите дни се очакват осланявания.

От съседи или от от метеостанции в близост също може да се ориентирате.

Така ще можете да подготвите опазването на растенията по-отрано, да ги покриете, ако са малко на брой, или да запалите в близост димни купчини.

Това е по силите и на по-дребните стопани.

Димните огнища какво са

За борба със сланите помагат димни огнища - те се правят от влажна слама, царевични стъбла, лозови пръчки и други материали. Разполагат се поне на 8-10 места в един декар лозе.

Запалват се при температура нула градуса С.

Облагородените лози, в корените, се запазват от ранна слана, като се загребват спойките и 5-6 пъпки от леторастите - това се прави през есента - месец септември, но малцина стопани го знаят, затова го казваме и сега.

През април все още съществува опасност

От измръзване на някои насаждения

Както казахме, набъбналите пъпки на лозата се повреждат при температури от -2,5 до -4°C, а другите зелени части при -1 до -3°C.

След като се установи какво е състоянието на растенията в началото на месец април, веднага се заемете със закъснелите, поради неблагоприятните метеорологични условия, земеделски практики.

През април е време за торене, обработки на почвата, окопаване, засаждане на нови лозя - тези неща трябва да приключат още в началото на месеца.

Резитбите в лозята, както и повторното рязане, което се е наложило заради частични измръзвания и пропуски, също тряба да приключат през първите дни на месеца.