11 съвета за красив и цветен балкон

1. Започнете с по-малко растения, ако сте начинаещи. Убедете се, че отглеждането на цветя ви доставя удоволствие и постепенно увеличете бройката, за да не ви се стори тежко.

2. Съобразете условията, с които разполагате, за да изберете най-подходящите видове. Светлината (часовете слънчево огряване) е решаващият фактор при апартаментното градинарство.

3. Предвидете колко време ще можете да отделяте на цветята.

4. Започнете с 3-5 едногодишни растения за начало, а в последствие добавяйте многогодишните.

5. Не се захващайте със семена. За балкони не си заслужава усилието.

6. Опитайте с различни цветни композиции в контейнер.

7. Най-добрата рецепта е цвете за височина, цвете за пълнеж и подсилване на ефекта, и цвете, което да разчупва общата визия.

8. Спазвайте сезонността на видовете. Например, пролет - лалета, лято - мушката, есен - хризантеми.

9. Багрите са важни. Повече от 3 основни цвята може да натежат прекалено.

10. Подберете правилно саксиите. Ако обичате декоративно листни растения, изберете цветни саксии, за да вкарате разнообразие и обратно. Материалът също допринася за естетиката.

11. Добавете аксесоари за разкош.

(по материали от www.balconygardenweb.com,

снимки: www. pinterest.com)

Кога да украсим балкона

Най-доброто за цветята е...

Когато и да започнете да отглеждате цветя, вече сте закъснели (в кръга на шегата, разбира се). Никога не е късно! Обикновено украсяването на балконите у нас е свързано със сезоните и е подчинено на техните стихии.

Без притеснение на този етап можете да изнесете студоустойчиви растения, каквито са повечето пролетноцъфтящи луковични, както и теменужки, белис, незабравки, храсти като хеномелеса, зимния жасмин и др.

Летните експлозии трябва да почакат. В някои райони на страната е безопасно да изнесете мушката още в края на март. В други обаче това може да стане чак след края на април. Петуниите - чак през май.

Винаги се водете от времето и климатичната обстановка в дългосрочен план! Ако обичате сутрешни и вечерни физзарядки, прибирайте цветята вечер, за да не пострадат от ниските нощни температури. Поне докато нощните температури не се задържат трайно около и над 10 градуса.

Едно или няколко растения в съд

Дренажът на дъното е задължителен

За начинаещи препоръчваме правилото: едно растение в един съд. Самото обгрижване е по-лесно, а и има много по-малко възможности за грешки.

Въпреки това има много комбинации, с които ще превърнете балкона си в уютно и цветно местенце без много усилия.

Важно е да се съобразят изискванията на растенията, така че да бъдат сходни по отношение на поливането, осветяването и храненето. Следващата стъпка е подбиране на такива цветя, които няма да си пречат в общия съд.

Когато създавате композиции от живи цветя, задължително поставяйте дренаж на дъното на контейнерите. Свободното оттичане на излишната вода е от голямо значение за всички декоративни растения.

В контейнера да има ред

Трите основни аспекта на комбинациите

Организацията на комбинирани композиции е само началото.

Всеки такъв съд трябва да има високо растение и точно от него се започва. Мястото му зависи от цялостната картина и позицията на саксията на самия балкон. Високите растения следват пропорциите на съда. Те могат да се вместят до 2 пъти във височината му. Такива растения могат да бъдат декоративните треви, канната, някоя палма и др.

Следващата стъпка е засаждане на растения за пълнеж. Такива могат да бъдат мушкатата, импатиенсите, копривката, бегониите, петунията и някои по-рядко срещани като пентанс, лантана и т.н. Или всички, които оформят хубаво, добре облистено храстче с компактни размери. Броят им зависи от големината на контейнера.

Последни се засаждат каскадите. Тяхното място е близо до ръба на саксията, за да могат да падат свободно. Алисум, калибрахое, фуксия, ипомеа, мандевила, латинки, бакопа, хедера са само част от видовете, които могат да се използват.

В композициите от живи цветя спокойно можете да включите ядивни растения, билки и подправки, а защо не и плодни дръвчета.

Предложения за комбинации

Тази комбинация е подходяща за слънчеви балкони.

В нея са поместени:

пурпурна драцена

дипладения

лантана

лизимахия

Растенията се отглеждат лесно. Предпочитат често поливане, но се справят отлично с инцидентни засушавания.

Лантаната и дипладенията изискват резитби, за да се запази компактната визия. Хубавото е, че колкото повече млади стъбла се развиват, толкова повече цветове ще се отварят.

Препоръчва се редовно подхранване с комплексни торове за цъфтящи.

Ето една комбинация и за сенчести кътчета.

В нея са засадени:

корделине

импатиенс “Нова Гвинея”

торения

лизимахия

Растенията, особено торенията и импатиенса са малко по-капризни по отношение на водата. Дренажът на дъното на саксията е задължителен, а застояването на вода е пагубно за тях. Не се налагат резитби, но почистването на прецъфтели цветове е задължително.

Подхранва се ежемесечно по схема с комбиниран тор.