Заявява доц. Божидар Иванов, ,директор на Института за аграрна икономика

Диана Ванчева

Въпреки неблагополучията след последните проверки на ДФ “Земеделие”за обвързаната подкрепа и разкрити площи без зеленчуци (което е обект на по-строг контрол занапред) няма спор, че основен елемент и в следващия програмен период трябва да бъде това подпомагане.

Схемите за него си остават единственият начин, който дава възможност за целева подкрепа на производствата ни в затруднение, които поради структурни, пазарни или други причини се намират в неравнопоставена ситуация.

Това обяснява доц. Божидар Иванов, директор на Института за аграрна икномика пред в.“Български фермер”.

Според анализа, направен от научното звено, при уязвимите производства в страната ни този вид подкрепа е довела до положителни резултати макар че показа и слабости.

За следващия програмен период държавата ни обаче трябва да повиши ефекта от прилагането ѝ.

И да гарантира, че ще подкрепя устойчиви, жизнени и пазарно-ориентирани производства, които имат нужда от допълнителна грижа, която да ги направи конкурентни.

Това безспорно се признава от МЗХГ във визията на ведомството за новата ОСП.

И с по-задна дата у нас бяха отделяни средства за целта, но пълен ефект не е постигнат. Пита се и достатъчно ли са били тези пари?

През преходната 2014 г. пълният размер на максимално допустимата обвързана подкрепа от 6,5% е била насочена към животновъдството, зеленчукопроизводството и трайните насаждения.

За периода 2015-2020 г. България използва 13% от ресурса за директни плащания за обвързано подпомагане на въпросните уязвими сектори.

Според регламент 1307/2013 за ОСП допълнителни 2% за обвързана подкрепа бяха насочени и към протеинови култури.

Ако се върнем малко назад, ще си спомним, че през 2014 г. България нотифицира в ЕК 10 схеми за обвързана подкрепа - за животновъди, плодове и зеленчуци, и протеинови култури.

През 2017 г. и 2018 г. сме приложили 14 схеми - 8 - за животни, 5 - за плодове и зеленчуци и една за протеинови.

Изводите от анализа на института на тази шарена база са, че занапред  трябва да се осигури таргетирано подпомагане за стопанствата с трудности

Такива са и разположените в планински райони , както и обекти със специфични обстоятелства относно себестойността на производството и общите им разходни нива.

Според доц. Иванов въведеното у нас изискване за доказване на реализация на продукцията е било добро решение, с оглед подобряване на пазарната реализация и насърчаване на устойчивото производство.

Но са показани и слабости.

През кампания 2019 г. отново беше направено ново адаптиране на обвързаната подкрепа.

Приложените схеми станаха 16 - 8 схеми за животни, 7 - за плодове и зеленчуци, и една за протеинови култури.

Какви са резултатите

При плодовете е наблюдавана известна стабилизация в реколтираните площи и спиране на низходящите тенденции в производството.

То обаче варира през определени години от 2015 до 2018 г., и не достига определените като цел максимални стойности.

През 2018 г. са достигнати най-високи нива на овощни лощи при обхванатите в статистика култури - 24 684 ха. Но те са на равнището на 89% от базовата площ, служеща за критерии при обосновката на прилагането на плащането. Все пак е констатирано запазване на интереса на производителите.

При зеленчуците се забелязва възстановяване на площите - през 2017-2018 г. реколтираните достигат 36,6 хил. ха., което е около максималните равнища, определени за целите на схемите.

Но сборът от всички отгледани култури като площ за 2018 г. все пак остава на равнището на една от годините между 2009 и 2013 г., т.е.преди прилагането на обвързаната подкрепа.

Тоест производството на зеленчуци се възстановява в годините на прилагане на обвързаната подкрепа (след няколко предходни години на свиване), но неговият дял си остава или на нивото от 2009-2013 година или на моменти и по-нисък.

Според данни на НСИ, МЗХГ и Евростат постигнатите резултати не са еднакви при различните култури и схеми.

При оранжерийното зеленчукопроизводство, което твърди, че е най-ощетено, се наблюдава, че през периода 2015-2018 г. достигнатите площи са под определената за база максимална стойност от 2011 г. (1060 ха).

Разпределената обвързана помощ е довела до известно стабилизиране, то обаче остава на 91% от референтното равнище площи от 2011 година.

В сектор преживно животновъдство необходимостта от обвързана подкрепа е очевидна. И заради ниската рентабилност на стопанствата, и поради потребността от допълване на доходите на животновъдите.

Млечният сектор остава с намалена възвращаемост и влошен икономически резултат. Това обосновава нуждата от търсене на допълнителни инструменти за подкрепа в него, сочи анализът.

Като извод изпъква, че въпреки прилагането на схемите за обвързана подкрепа, в периода 2017-2019 г. ,се наблюдава намаление на общия брой заявени за подпомагане животни по схемите за обвързана подкрепа и преходна национална помощ.

Има тренд на намаление на заявените за подпомагане млечни и месодайни крави и юници, овце-майки и кози-майки.

Каква е структурата на кандидатите

Анализът за 2017-2019 г. установява, че малките и средни стопанства имат завишени потребности от подпомагане, за да станат конкурентоспособни.

Данните за уязвимите сегменти на стопанствата у нас до 30 ха / 300 дка/ при плодовете и зеленчуците, до 50 животни в говедовъдството и до 200 животни при овцете и козите са довод за необходимостта от продължаване на обвързаната подкрепа.

Доц.Божидар Иванов напомня в анализа, че трябва да се има предвид и това, че секторите, които България подпомага обвързано, осигуряват сериозна заетост на населението. А липсата ѝ или намаляването ѝ, би поставило в риск осигуряването на достатъчни доходи за лицата, влагащи труд в земеделието.

Според данните именно тези сектори изискват повече работна ръка, включително и сезонни работници, и дават доходи и на нискоквалифицираните. Те продължават да бъдат подложени на рискови фактори

Ако се намали финансовият ресурс за обвързана подкрепа, ще бъдат засегнати и ще настъпи спад в нивата на подкрепа на 13 319 животновъди.

И на 13 899 стопани на плодове и зеленчуци.

Тази внушителна бройка производители изпитва значителни икономически трудности, сочи анализът. А тя съставлява съответно 21% и 22% от всички бенефициенти по директни плащания.

Пред в.“Български фермер” доц. Иванов заключи, че в земеделието у нас трудът продължава да е водещ и да изпълнява голяма част от производствения процес - особено в животновъдството и при прибиране на реколтата, там където не може да стане механизирано или едновременно.

Животновъдството, плодовете и зеленчуците осигуряват заетост за 38,5% от общо заетите в земеделието на страната ни.

Така че решенията, които ще се вземат за следващия програмен период, може да се окажат фатални за голяма част от земеделския ни сектор.

Млечният сектор у нас е с намалена възвращаемост и влошен икономически резултат, което обосновава нуждата от търсене на допълнителни инструменти за подкрепа
Млечният сектор у нас е с намалена възвращаемост и влошен икономически резултат, което обосновава нуждата от търсене на допълнителни инструменти за подкрепа
Тази година производителите на череши са от най-закъсалите, казват от съюза на градинарите, при малко плод застрахователите не плащат, и обвързана подкрепа няма
Тази година производителите на череши са от най-закъсалите, казват от съюза на градинарите, при малко плод застрахователите не плащат, и обвързана подкрепа няма