Прелестните бели до кремави розички изглеждат като изкуствени, но не са. Ароматът им го доказва. Гарденията е цвете, което, дори да не цъфти, привлича погледите с лъскавите си листа. Растението излъчва изтънченост и вкус. Белите цветове символизират уважение и възхищение. Колкото и да хвалим гарденията тя си остава капризно цвете. Има редица изисквания, за да се чувства добре и да цъфти обилно. Ето няколко съвета да се справите с отглеждането и да ароматизирате естествено дома си.
Иска постоянно място, не трябва да се мести

Гарденията обича слънцето. Това, обаче трябва да се преосмисли през горещите месеци и да се осигури защита особено в следобедните часове. Около 6 часа директна слънчева светлина са идеални за развитието ѝ.
Почвата трябра да се поддържа влажна, но в никакъв случай не бива да се допуска задържане на вода в подложката на саксията. Най-добре водата да е дъждовна и да не е варовита.
Поливките зависят от температурата в помещението. А най-подходяща за гарденията е около 18-20 градуса. В такива условия се препоръчва оросяване всеки ден. Но се внимава да не се задържат капчици в цветовете и листните розетки. Това води до загниване. Всяко отклонение от горепосочените условия може да доведе до опадане на пъпки, цветове и листа.
Влажността и торенето са от значение

Уверявайте се, ако трябва всеки ден, че почвата е влажна. Ако се допусне засушаване, неразтворените цветове ще си останат затворени и ще опадат с течение на времето. Почвата в саксията трябва да е богата на органика.
Периодично добавяне на малки количества добре угнил оборски тор, биоторф от калифорнийски червеи или компост усигуряват добри условия. Ако не разполагате с тях, достатъчно е да подхранвате гарденията през две-три седмици с физиологично кисел тор.
През различните фази съдържанието на хранителните вещества трябва да се променя адекватно на нуждите на растението. По-високото съдържание на фосфор и калий винаги е добра идея. Единственият период, в който не се тори, са най-мрачните месеци - от декември до началото на февруари.
Осигурете ѝ комфорт

Пъпките опадат точно преди да се отворят? Причините: ниска влажност на въздуха, преполиване или пресушаване на почвата, прекалено слънчево огряване (особено следобедно), резки промени в температурата на средата, прекалено висока доза тор или много често подхранване.
Покафеняване на някои листа или части от тях. Този симптом се дължи на прекалено засушаване. Тъканите се обезводняват и некротират. Друга причина може да бъде задържането на вода по листата. Не е изключено покафеняване и в следствие на промяна на рН- то на почвата, както и заболяване (брашнеста мана, листни петна и др.).
Пожълтяване на междужилковото пространство на листата. И тук причините са няколко - преполиването е една от тях. Ниските температури извън оптималните граници също могат да предизвикат пожълтяване. В такива условия се влошава поемането на вода и хранителни вещества от кореновата система. Железният дефицит се среща често, ако почвената реакция преминава в алкална. Използвайте торове за гардении, азалии и рододендрони, за да не се стигне до там.
Ако гарденията не цъфти, помислете дали извършвате правилно резитбите.
Не забравяйте, че адаптирането на всяко ново цвете вкъщи отнема време. Опадането на няколко пъпки и листа не винаги е сигнал за тревога.
Коментари