У нас е известно още като гръцко, кралско и налба

Гергана Младенова

"Бих искала да науча нещо повече за разновидностите и начините на отглеждане на кралското мушкато." - Ирина Арсенова от Благоевград

Няма начин да видите кралско мушкато и да не се спрете да му се полюбувате. Латинското наименование на вида дава много ясна представа за цветето - Pelargonium grandiflorum (grandi - голям, огромен; florum - цвят). В родината си - Южна Африка, то расте в планински райони върху песъчливо-камениста почва.

Днес Pelargonium grandiflorum е намерило място в сърцата на хората и те го наричат с много имена. У нас е известно като английско, гръцко или кралско мушкато, а също и налба.

Английско е, защото още през далечната 1794 година шотландски ботаник и ловец на растения представя цветето в Англия и по-специално в ботаническата градина в Кю. Там естествената форма се подлага на селекция и изкуствено размножаване и се постигат разнообразие от разцветки, форми и големина, на които се възхищаваме днес.

Особености при отглеждането

През зимата температурата не бива да пада под 10-12°С

За разлика от обикновеното мушкато кралското започва да цъфти малко по-късно - края на април-началото на май. Причината е, че изисква по-висока температура и по-дълъг ден. Обикновено цъфтежът продължава до настъпване на големите горещини през юли и август и след това отново се възстановява през септември, когато нощите захладнеят.

Тази пауза може да се избегне, ако растението се подхранва редовно и правилно, но най-вече ако се премести на по-хладно място.

През зимата английското мушкато има нужда от повече грижи. Температурата не бива да пада под 10-12 градуса, а помещението трябва да е достатъчно светло, за да не се изтощава допълнително листната маса и кореновата система. През този период не трябва да се допуска преовлажняване, но и пресъхването може да е пагубно.

След зимната почивка е хубаво растението да се пресади. Богата на хранителни вещества почва с по-тежък механичен състав е идеалният субстрат за пеларгониумите. Почвата трябва да задържа достатъчно вода, но и да има добра отцедлива способност. Пресаденото цвете се поставя на слънчево, добре осветено място, за да се провокира развитие на млади клонки. Температура около 20 градуса подпомага процеса.

В този период внимателното следене на влажността на почвата е от голямо значение. След пресаждането новата пръст поема повече вода от старата и много лесно може да се стигне до загниване на новите коренчета. От друга страна, ако се засуши прекалено, корените нямат възможност да се развиват и пак не е добре.

Ако са вкоренявани нови резници след засаждането им в саксия се съкращава върхът на младото растение. Това провокира разклоняване на стъблото от основата. Саксията не трябва да е много голяма, подходящ размер е 12У.

Две са разновидностите

По-разпространената е с изправено стъбло

Налбите са представени основно от две разновидности - по големина и форма на растението и на цветовете му.

Първата и по-разпространена е с изправено стъбло, което достига 40-50 см височина и се разклонява сравнително слабо в страни. Листата са по-скоро лопатовидни, с назъбени крайща и овласяване. Растенията нямат прилика с обикновеното мушкато. Цветовете са 6-венечни, едри около 7-8 см в диаметър, събрани по няколко на обща цветоносна дръжка. Цветовата гама варира в бяло, червено, розово, оранжево и лилаво, с едноцветна украска или комбинация от 2-3, че дори и 4 нюанса. Цветовете кичат богато листната маса.

Към английските мушката се отнасят и такива растения с полукаскаден хабитус, сравнително дребни листенца и цветове около и под 1 см. Тези форми се наричат "Ангелски очи" и цъфтят с милионите си малки цветчета неспирно през цялото лято. Цветовете, в които цъфтят, са бяло, розово, оранжево и цикламено, а има и двуцветни и трицветни.

Белокрилката - най-големият враг на кралското мушкато

Досадната мушичка се подвизава по долната повърхност на листата. Там снася яйца и се храни.

Когато купуваме английско мушкато трябва да огледаме дали растението има пожълтели листа или лепкав налеп. Ако няма летящи мушички, проверява се долната повърхност на листата за яйца и ларви. Първи симптоми на нашествие са пожълтяване на долните листа на цветето. При опит да се откъснат, те падат с голяма лекота.

Ако белокрилката се намножи прекалено много, тя лети на облаци около растенията и заразява всичко. С отделяната след хранене медена роса допринася за последващо нападение от чернилни гъби и други фитопатогени.

В началeн стадии или като превантивна мярка борбата с белокрилката може да се извърши с натурални билкови отвари и голямо постоянство. При голяма численост обаче е най-добре да се пръска с подходящ инсектицид, за да се изчисти напълно.

Налбите изискват повече грижи

Редовно почиствайте прецъфтелите цветове

Необходими са поне 4-5 часа пряко слънчево огряване по възможност сутрин. Огряването след обяд, особено в най-горещата част от лятото, може да нанесе щети върху листата и цветовете, а може и да спре цъфтежа. В такъв случай е достатъчно цветето да се премести на по-засенчено място. Шарената сянка се отразява добре на цъфтежа в горещините.

Поливането

се извършва сутрин рано или вечер, когато захладнее. Полива се при необходимост. Английските мушката не обичат задържане на вода или тотално пресъхване.

Подхранването е задължително

На всеки 10-15 дни се тори с комбиниран тор с по-високо съдържание на калий за цъфтеж.

Почистване на прецъфтелите цветове се извършва редовно, за да се стимулира образуване на нови. Досадното пощене трябва да се извършва заедно с цветната дръжка и по възможност в обедните часове.

Сортове и изисквания

Сортовете "Candy" - бонбонените, са представени от растения с компактен растеж до около 30-50 см. Стъблото е изправено и добре разклоняващо се, а в пълната си прелест може да придобие и лек каскаден ефект.

Тези сортове са ранни. Зацъфтяват в началото на март в оранжерийни условия. Цветчетата са големи около 3 см и са събрани в обща дръжка. Сравнително толерантни са към по-високи температури от порядъка на 30-32 градуса и повече. На застудяване издържат до минус 2-3 градуса, но не е желателно да се излагат на такива екстремни условия.

Подходящи са за засаждане както в сандъчета и висящи саксии на балкона, така и директно в градината в бордюри и фигури.

Цветните вариации са 6.

Тежката артилерия - "Aristo", или едроцветните сортове английски мушката са обект на селекция и изкуствено размножаване, с което са създадени много цветни комбинации и вариации. Големината на цветовете достига 5-6, дори 7 см в диаметър. Листата са плътни, а стъблата изправени. Израстват малко повече във височина и се разклоняват слабо в сравнение със "Candy" сортовете. Разцветките са над 20.

Малчуганите при английските мушката са обединени под името "Angel eyes" (ангелски очи). Стотици малки цветчета кичат само едно растение. Тези приятелчета не се плашат от слънцето и горещините, напротив - без пряко огряване цъфтят малко. Това са калдъръмчетата в групата и могат да украсят и най-огрявания балкон.

Имат добре изразен полукаскаден ефект, което ги прави много подходящи за висящи саксии или за строяване в сандъци на парапета на терасата. Лесното отглеждане дава възможност дребосъците да се засаждат в най-различни съдове, дори и колонни тръби и вертикални градини.