УС на ДФЗ ще гласува ставките днес, приемът на заявления ще бъде две или три седмици
Производителите, на които са измръзнали овошки през пролетта, ще получат до 6385 лв./ха за кайсиите, до 5535 лв. за черешите и до 5442 лв. за вишните. Предстои ставките да бъдат гласувани на Управителен съвет на Държавен фонд "Земеделие", който е насрочен за днес (7 юли), съобщи министърът на земеделието и храните Георги Тахов на заседание на парламентарната комисия по земеделие и гори.
Бедствията от лоши климатични условия тази година са без аналог за последните 50 г., коментира министър Тахов. За измръзванията са получени над 5000 заявления за над 32 000 хектара. Има и постъпили 253 заявления за градушки, със засегнати над 15 000 дка.
Областните земеделски служби са посетили насажденията, направили са огледи със снимков материал и са изготвили протоколи. При проверките обаче от земеделското министерство са се натъкнали на много терени, на които липсва почти изцяло агротехническа подготовка и за тях не са били полагани грижи и преди измръзванията. Затова са възложени повторни проверки, защото сумата за обезщетения е една и ако се дадат на хора, които не са полагали грижи, ще намалее ставката за добросъвестните.
Там, където се потвърди липсата на положени грижи и недобро състояние, за тези площи няма да платим, каза Тахов. След заседанието на ДФЗ в понеделник предстои отваряне на прием на заявления за помощта.
Виждате, за какво по мащаб бедстие става дума. Ако обявим само двуседмичен срок за прием, може да не е е достатъчен и да не успеят всички да кандидатстват, ако избързаме, отговори Тахов на въпрос кога ще бъдат изплатени компенсациите. Според него, при триседмичен срок на прием на заявления, плащанията могат да се очакват след 10-и август.
Агроминистърът отговори и на въпрос на депутатката Атидже Алиева-Вели дали ще се изградят противоградови съоръжения на територията на Гърмен, където ледените късове унищожават реколтата за поредна година.
„Да, Гърмен е рисков за градушки, но за съжаление там няма как да изградим ракетни площадки. Близо е до границата и там летят ниско самолети. Затова планираме районът да е сред първите с наземни генератори със сребърен йодид, които предвиждаме да добавим към двата досегашни способа - самолетния в Северна България и ракетите в Южна. Надявам се пре 2026 г. да влязат в употреба първите няколко генератора", каза Тахов. При анализа на ситуацията в Гърмен специалистите в агроведомството са се натъкнали на интересен факт - там през последните три години, във всяка една от тях, на една и съща дата, в един и същи час пада обилна градушка.
Екипът на земеделското министерство за пореден път декларира пред ресорната парламентарна комисия, че за тях напояването е топ приоритет. Все още обаче не са отпуснати средствата за тази година по предвидените 1,5 млрд. лв. в бюджетната рамка 2024-2028 г. Затова в момента се работи изцяло с еврофинансиране. Приключва рехабилитацията на 24 канала на „Напоителни системи" и предстои стартиране на нови ремонти на още близо 40 канала. Досега няма забележки от одитите на ЕК и на българските органи в ДФЗ за изпълнението на тези проекти.
Още четете в новия брой на в. "Български фермер"
Коментари