Юли е, а жегата обещава да е грандиозна. Макар повечето градинари вече да са на гребена на вълната с поливките или да планират августовската отпуска, ние идваме със съвет за всички тях. Подхранете! Всичко зелено, цъфтящо и плододаващо в градината, на балкона и в дома, цветята, билките, зеленчуците... Сега е моментът.
Възползвайте се от топлината, дългия ден и възможността да се полива по-често. Възползвайте се от активните растеж и развитие на растенията и им дайте храната, от която имат нужда.
Юли е време за комплексно подхранване, а в следващите редове ще прочетете и ще научите повече по темата за храненето на цветята.
Намираме се в пика на цветния сезон
Много от цветята имат нужда от допълнителна енергия, за да продължат да цъфтят или да се запасят с резервни хранителни вещества за следващата година. Ето защо е важно да им помогнем именно сега - през летните месеци.
Да, има вероятност да направим доста грешки с торенето, но не и ако предварително проучим самите торове и това как те се разтварят, как се усвояват от растенията, каква е тяхната формулация и т.н.
Основно правило при цветята е да избягваме едностранчиво подхранване само с азот или с високи дози на елемента. Ако го направим, ще получим повече зелена маса и буен растеж вместо цветове.
Кога, как и с какво да подхранваме
едногодишните цветя?
Всички едногодишни цветя имат една-едничка мисия - да цъфтят много. А за целта им е необходим баланс. В температурата, в поливките, в огряването, а не на последно място и в храненето.
Най-добрата рецепта за богато цъфтящи растения е именно в баланса. Съотношението между основните макроелементи (NPK) е препоръчително да бъде 10-10-10 или 15-15-15. А дажбите да се дават през 2-3 седмици. Торовете трябва да са бързи, а елементите в лесноусвоима от растенията форма.
За едногодишни цветя и особено за тези, които се отглеждат в саксия, е изключително важно да не се пропуска подхранване.
Кога, как и с какво да подхранваме
многогодишните цветя?
В тази група попадат ириси, ехинацеи, рудбекии, кореопсиси, гайлардии, хамерокалиси и още много, много видове. За тях, ако се развиват добре, едно подхранване годишно се счита за напълно достатъчно. А това подхранване се прави именно сега, през летните месеци.
Обърнете внимание, торовете е добре да бъдат с бавно действие. Само тогава няма да се налага да се правят повече на брой подхранвания. Съдържанието на микро и макроелементи, освен че трябва да е балансирано, трябва да е съобразено и със самите цветя и техните специфични изисквания.
Кога, как и с какво да подхранваме
цъфтящите храсти и дървета?
Рози, люляци, будлеи, хортензии, спиреи, вейгели и т.н. и т.н. се намират в друга група растения по отношение на храненето. Те имат нужда от повече фосфор и калий, за да цъфтят обилно. Торове със съотношение на NPK 5-10-10 или 10-15-15 и бавно действие са най-подходящи.
Добре е преди да внесете в почвата определен тор да знаете какво е рН-то и да го съобразите с него. След внасяне на торове задължително се полива добре. Това ще спомогне за добро разтваряне и придвижване на хранителните елементи, а не на последно място и до безпроблемното им усвояване от растенията.




Коментари