Ако към края на месеца се очакват силни студове, от земята се изваждат и късноцъфтящите гладиоли. В никакъв случай не чакайте докато земята замръзне.
Коренището на глориозата се изравя, когато надземните части започнат да измират. Месестите ризоми се изравят много внимателно, за да не се наранят. Корените се изсушават добре, заравят се в сух торф и зимуват при температура около 20°С.
Каната се изважда от земята след първия по-силен студ. Пръстта около кореновата пръчка не се изтърсва. Надземните части се отрязват до около 10 см. Всички остатъци от листа се отстраняват. Мястото на съхранение не бива да бъде твърде хладно. Каната зимува най-добре при температура между 10 и 12°С. Корените се складират за съхранение във вида, в който са били извадени, без да се сушат.
Грудките на крокосмията могат да останат в земята и през зимата, ако им осигурите защитно покритие от суха шума или торф, което в сурова зима трябва да е с дебелина 25 см. Тези растения цъфтят най-добре, ако не се пипат.
Луковиците, респективно грудките на звездовидните гладиоли, тигровото цвете, якобитската лилия и фрезиите се изваждат преди земята да замръзне. Грижите за тях като за грудките на гладиолите. Изключение прави звездовидната гладиола, която зимува при около 20°С.
Зимните астри не се делят и пресаждат през есента, а едва през пролетта. Ако зимата е сурова, може да се очакват загуби и в лехите да се получат неприятни дупки.
Засадените на открито циклами трябва да получат стабилно защитно покритие. Най-добрият материал са боровите иглички. Ако зимата не е много студена, дебелината на покритието е около 5 см. При нужда може да се допълни с двоен пласт елхови клонки.
Коментари