Жътвата на пшеница в Добруджа е към своя край. За съжаление, очакванията за по-добра година не се сбъднаха и средните добиви са по-ниски от миналогодишните. Фермерите трябва да се справят и с ниските изкупни цени на зърното към момента.

През настоящата селскостопанска година засетите площи с пшеница в област Добрич са от 1 298 000 декара. От тях, по последни данни на Министерството на земеделието и храните, реколтирани са над 938 000 декара или 72%. Средният добив за цялата област засега е от 647 кг за декар, което е много под възможностите на семената.

Най-много са площите с пшеница в община Добричка, където средният добив е от 670 кг за декар, следва община Генерал Тошево и среден добив от 650 кг. Най-нисък е средният добив в община Тервел – от едва 550 кг за декар.

По думите на председателя на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите Радостина Жекова, прогнозите на земеделските стопани за по-малко прибрана реколта в сравнение с 2024 г. се сбъдват, предаде БНР.

Причината за ситуацията е липсата на влага. В Добруджа дъжд със селскостопанско значение не е валял вече повече от два месеца, посочи пред БНР агрономът Ани Даскалова.

За поредна година приходите от реколтата от есенниците ечемик и пшеница ще са под разходите по отглеждането им, предвид състоянието на пазара и цените на борсата, категорична е Радостина Жекова.

Стопаните, според Ани Даскалова, ще трябва да започнат да търсят промени в начина на обработка на почвата, за да се съхранява в максимална степен влагата в нея и това е неизбежно.

За съжаление, прогнозите на земеделците за добивите от пролетните култури - царевица и слънчоглед, са още по-тревожни. Това със сигурност няма да доведе до зърнена криза, защото обработваемите площи са достатъчно, но ще доведе до криза в редица стопанства.