Жега ли ви е? Чакате ли прохладата на вечерта? А ставате ли по-рано, за да се възползвате от свежото утро и да поработите в градината? Сигурно през най-горещите часове от деня намирате хладно местенце у дома и почивате. А замисляли ли сте се как се чувстват растенията? Те не могат да се преместят и не на всички жегата им понася добре. Е, ние сме ви подготвили няколко, които не се плашат от нея. А те идват и с бонуси...
Много аромат и много цвят побрани в едно единствено растение. А когато към това добавим разнообразие от багри, уникална устойчивост на неблагоприятните фактори на средата, рядко боледуване и нападения от вредители, то карамфилите се превръщат в растение, което задължително трябва да имаме.
Семейството включва над 2000 вида. Ще ви разкажем само за онези, които най-често се срещат в българския двор или балкон. Ако ги нямате, намерете ги, купете ги и направо ги засаждайте, без да се притеснявате от жегата или факта, че растението в момента цъфти.
Dianthus barbatus
Двугодишно или многогодишно цвете с кратък живот спрямо условията, в които се отглежда. Цветовете могат да бъдат прости или кичести и във всички нюанси и комбинации на дъгата. Те са събрани в ароматни съцветия, а цъфтежът продължава от ранна пролет до първите слани.
Брадатият карамфил, както още се нарича, изисква пълно слънчево огряване, органична и добре дренирана почва. В много горещи условия ще толерира леко засенчване в следобедните часове. Този карамфил е много подходящ за смесени лехи и бордюри, както и за саксии. Прецъфтелите цветове се почистват своевременно.
В момента в търговската мрежа се предлагат готови разсади в цъфтеж на добра цена.
Dianthus gratianopolitanus
Трудното име за красиво и ароматно цвете, което се среща в много градини у нас от доста години. Листата и стъблата са сиво-зелени и не отмират през зимата. Цветовете са предимно розови, а има и бели. Ароматът им е силен и сладникав, не може да се обърка. Цъфтежът започва през късната пролет. До края на есента можете да очаквате няколко обилни вълни от ароматни цветове, особено, ако почиствате редовно прецъфтелите.
Този карамфил е лесен за отглеждане и няма големи претенции. Не обича само да се задържа прекалено дълго влагата в коренообитаемия слой. В такива условия загнива кореновата шийка и цветето загива. Затова осигурете добър дренаж при засаждане. Може да се отглежда в градината или в саксия без проблем, както и в скални кътове. Чудесен е за покриване на малки участъци от почвата.
Миникарамфилче
За тези мъници сме писали и друг път, но няма как да ги пропуснем. Основното, което трябва да знаем за тях е, че имат нужда от много слънце, за да цъфтят обилно. Цветове има през цялата топла част от годината. Почистването на прецъфтелите ще ускори образуването на нови и нови цветове.
Минитата изискват умерено влажна почва и редовно торене, особено ако се отглеждат в саксия. Доста често се случва растението да заболее от липса на влага или пък от преполиване. И двата варианта не са желателни, а единият е необратим. Рядко се нападат от вредители, а най-опасни са акарите и трипсите.
В градината карамфилчетата могат да намерят място навсякъде, стига да има достатъчно слънце. Те са перфектните цветя за смесена леха, скален кът или цветен бордюр.
Коментари