Предложенията за есенната кампания, включени в портфолиото на KWS, бяха представени на опитно поле в Бяла Слатина
Рапицата, която безспорно е най-спорната култура през последните години, отново се опитва да намери място в родното земеделие. И интересът към нея не трябва да бъде, защото тя се включва в сеитбооборота, за който се изискват поне четири култури, а защото има ценни агрономически качества. Никой не отрича, че маслодайната рапица е доста взискателна култура, нуждае се от повече грижи в сравнение със зърнено-житните например. Но от друга страна, особено това се вижда ясно през последните години, няма лесно растениевъдно производство. Така че земеделците трябва да залагат на разнообразни култури, за да се намали рискът в производството.
Семенарските компании, независимо дали има или няма интерес от страна на земеделските производители,
поддържат и обновяват портфолиото си
от рапични хибриди постоянно
Сред тях е и KWS, която според специалистите на фирмата, предлага качествени и съобразени с условията хибриди рапица, които имат място на българските полета.
Рапицата е култура, която към момента не се ползва с голяма популярност, каза Петко Василев, управител на KWS, по време на открития ден на фирмата в Бяла Слатина. Все пак тя е решение за покриване на строгите изисквания за четири култури, които трябва да се включат в сеитбообращението и е една голяма възможност за субсидиране по програмите. Тя обаче не трябва да се разглежда като самостоятелна култура, тъй като е невероятен предшественик, а това е една от причините да има едно достойно място в сеитбооборота на стопанствата. Факт е, че през последните години площите с нея намаляха, с изключение на последния сезон. Но пък земеделците, които я отглеждат, сигурен съм, няма да се откажат от нея. Затова и ние правим всичко възможно нашата
генетика да отговаря на всички проблеми,
които културата може да поднесе
- най-вече трудности от климатично естество през вегетацията. А и имаме и друго предимство - устойчивост на хибриди срещу рапична стъблена бълха, с което постижение много се гордеем.
Портфолиото на KWS включва няколко рапични хибрида: KWS Демос, KWS Микадос, KWS Гранос, Хибрирок, KWS Саурос CL, KWS Калиндо CL.
На опитното поле в Бяла Слатина фирмата представи най-новите хибриди, включени в продуктовата листа, както и такива, които са в процес на изпитване.
Най-новият ни хибрид и предложение за предстоящата есенна кампания е KWS Демос, казва Павел Иванов от екипа на KWS. Рапицата е с изключително добър добивен потенциал, тъй като образува много разклонения и е с добър здравен профил. Най-отличителната характеристика на хибрида е, че той е с етикет - Insect PROTECT, а това означава, че има
изключително повишена естествена
толерантност към рапичната бълха
- неприятел, който нанася много големи поражения в ранните етапи от развитието на културата.
Други добри агрономически характеристики са: има RLM-7 устойчивост срещу фома, генетическа устойчивост към разпукване на шушулките, добро развитие през есента, ранен старт на възобновяване на вегетацията през пролетта, висока толерантност към ниски температури.
Другият хибрид, на който акцентираха специалистите на фирмата, е KWS Микадос. Той е нов хибрид, в портфолиото е от 1 година.
През миналият сезон в Северозапада рапицата се избягваше да се сее, по необясними за мен причини, казва Павел Иванов. Земеделците, които обаче отглеждаха рапица, установиха, че хибридът стои много добре на полетата им. Растенията успяха без проблеми да презимуват, съответно дадоха и добри резултати. така че призовавам тези производители, които са я позабравили да се върнат към нея, за да възобновят ползите от отглеждането ѝ в стопанството си.
Растенията на KWS Микадос са по-високи, доста по-гъсти, с много разклонения, които всъщност
носят добавената стойност под формата на шушулки, които са изпълнени докрай със семена
Хибридът се отличава с висок добивен потенциал, като при него спокойно може да се получат добиви от 500 кг/дка при подходящи условия, а това за рапица е много висок резултат.
През миналата година хибридът, отглеждан при по-интензивни условия в стопанство в Хърватия, достигна 600 кг/дка, допълва Петко Василев. В практиката не са чести случаите, при които хибрид рапица достига до такива резултати. А при нас в мрежата от опити на 2-3 полета в Хърватия се постигнаха такива добиви. Земеделци, които са гледали нашия хибрид Хибрирок, бих казал, че това е генетично подобрената версия на него. Но най-важен е добивът, т.е. способност за разклонения и компенсиране при различни стресови фактори.
Всяка важна характеристика, която е нужна и съществена за производството, я има в този хибрид, подчертават от KWS. Микадос има устойчивост на фома, повишена устойчивост на неприятели в ранните фази, макар че да не е InsectPROTECT,
има доста сериозна устойчивост
на всички икономически важни болести
И не на последно място има подобрен профил там, където се наблюдава синя китка - една идея по-слаби поражения се установяват. Това не е официално потвърдено, тъй като се нуждае от изпитване, но е по наблюдения на агрономите на фирмата. И въпреки че паразитът не е проблем за този регион на страната, то не се знае в бъдеще как ще върви разпространението на синята китка.
Хибридът KWS Гранос се отличава с бърз старт и през есента, и през пролетта, както и с добра студоустойчивост. Има RLM-7 устойчивост срещу фома, TuYV - толерантност към жълта вироза и повишена толерантност към ларвите на рапичната стъблена бълха - до 50% по-малко повреди на ларвата в сравнение с други хибриди.
Хибрирок е добре познат в практиката хибрид. Характеризира се с бързо възобновяване на вегетацията през пролетта. Притежава силна компенсаторна способност на разклоненията. Рапицата е устойчива на ниски температури и полягане. Хибридът има добра поносимост към сухо гниене и добра толерантност към бяло гниене. С много добра устойчивост на разпукване на шушулките е. Препоръчва се за интензивна технология на отглеждане.
Хибридите KWS Саурос CL и KWS Калиндо CL са от Клиърфийлд технологията. Те се отличават с бързо начално развитие през есента, устойчиви са на ниски температури. Имат ген за устойчивост срещу разпукване на шушулките. Растенията не проявяват стрес след третиране с хербицид. Толерантни са на фома - с ген RLM-7.
През този сезон се очаква добивите от рапица да бъдат малко по-ниски от обичайните, коментират специалистите. Почти в цялата страна растенията претърпяха поражения от сериозните студове, които бяха по време на цъфтежа. Засегнатите цветове, съответно рефлектират върху броя на формирането шущулки, а това резонно води до редукция на добива.
Виждаме, че на опитното поле в Бяла Слатина има по-малко поражения от повратните студове, които имаше през тази пролет, коментира Павел Иванов.
Това, което ми направи впечатление е, че
рапицата се разви много бурно
при възобновяване на вегетацията,
т.е. когато се стопли времето. Знаете, че нямахме почти никакъв сняг, зимата беше топла, без никаква снежна покривка. Обаче рапицата успя да презимува, имаше бързо развитие и също стрелкуване, влезе в цъфтеж по-рано. Може би това я спаси, тъй като почти беше прецъфтяла, когато се случиха студовете и те не успяха да нанесат сериозни поражения върху цветовете, а впоследствие и върху шушулките. Така че от хибридите KWS Демос и KWS Микадос, които са нашите фаворити, очакваме много добри резултати.
Относно сеитбената норма при рапицата специалистът уточнява, че всяка фирма дава препоръки. Тези на KWS са в зависимост от времето - от 30 до 50 кълняеми семена на 1 кв. м. И дори нормата да е по-ниска, например 40 растения в квадрат, то хибридите KWS Демос и KWS Микадос, имат изключителна компенсаторна способност и впоследствие успяват много добре да направят разклонения. Така че тези по-малко останали растения да гарантират един сигурен и много добър добив.





Коментари