В разгара на лятото и на градинарския сезон със сигурност вече на всички им е писнало да се борят с плевелите в градината. Така е, нали? Тъкмо сте приключили с едната леха и вече е време да се плеви другата. Тъкмо слагате ръце на кръста, любувайки се на почистеното каре в единия край и обръщайки се на другата страна – хоп! Още плевели.
И да. Плевел е думичка, която никой не обича да чува, а също и да вижда. Но! Има начин да се справите лесно. Ето няколко трикчета:
1. Когато плевите, старайте се да изкоренявате, а не само да пречупвате или късате надземната маса.
2. Най-лесно се води борба с млади нежелани растения. Препоръчително е да се прави в горещ ден, за да изсъхват по-бързо.
3. Не бива да се допуска осеменяване и разпиляване на семената. Така ще се намалят популациите на плевелите с времето.
Плевелите не са просто досадни. Те са агресивни конкуренти за светлина, вода, хранителни вещества и пространство на нашите цветя и за съжаление сякаш растат поне три пъти по-бързо. Номерът е вместо да се борите с тях по всевъзможни трудоемки или опасни начини да ги надхитрите. Как ли? Отглеждайте полезни и красиви растения, които не позволяват на плевелите да завземат сцената. Кои са те?
Lysimachia nummularia или пълзящата Джени, а за по-кратичко, само лизимахия е едно от растенията които ще споменем. Тя расте бързо, ниско и е
перфектният плътен килим
в златни и светло зелени краски
за двора. Някои градинари казват, че е толкова плътна, че всякакви плевели не могат да се справят с нея.
Лизимахията ще се представи добре в слънчеви до частично засенчени местенца. Ще я оцените под широколистни дървета или в краищата на бордюрите. В сандъче или висяща кошница на балкона също ще ви радва много.
В китайската медицина лизимахията се използва срещу уринарни проблеми, рани и кожни раздразнения.
Ajuga reptans или само аюга може да се нарече бариера срещу плевелите. Расте бързо, прави плътен килим, а листната маса е повече от красива.
През пролетта цъфти в красиви
лилаво-сини съцветия
Аюгата предпочита сенчести места с малко или никаква пряка слънчева светлина. Ще се представи добре под сянката на дървета или сгради. Обича вода и не се нуждае от никакви или почти никакви грижи. Най-хубавото е, че по време на цъфтеж се превръща в магнит за пчели и други опрашители.
Полезните свойства на това растение са много и главно свързани с кръвта. Не си позволявайте обаче да я ползвате без препоръка от специалист, защото може да бъде опасна.
Към списъка можем
да добавим и една всеобща любимка - мащерката
Това растение е наистина мултифункционално. Хем се използва в народната медицина, хем чайчето от нея е повече от дъхаво и вкусно, хем намира приложение в някои ястия, хем не позволява на плевелите в градината да я надрастат.
Мащерката се среща в диво състояние у нас в планинските райони. Предпочита каменисти местообитания на границата на гората или в открити ливади с ниска растителност. В градината би се чувствала добре на слънчево място.
Освен изброените ползи, мащерката е и сухоустойчива. А по време на цъфтеж, привлича пчели и други полезни насекоми в градината.
Снимка: 5-4



Коментари