Брюксел е подложен на засилващ се натиск да отложи и отслаби регламент за ограничаване на обезлесяването, като правителствата на 11 държави, сред които и България, настояват за промени, предаде Ройтерс, като се позова на документ, подписан от недоволните страни.
Брюксел разработи първата в света политика, която има за цел да сложи край на 10-процентния дял, който ЕС има в обезлесяването в глобален мащаб заради потреблението на вносна соя, говеждо месо, палмово масло и други продукти. Тази политика обаче се превърна в спорен елемент от европейския зелен дневен ред.
ЕС вече отложи влизането в сила на новия регламент за декември 2025 г. Причина за едногодишното забавяне бяха исканията на някои европейски търговски партньори, сред които Бразилия и САЩ, да се намалят правилата за отчетност. Миналата седмица Европейската комисия заяви, че ще отмени най-строгите проверки за повечето държави.
Австрия и Люксембург застанаха начело на група от 11 държави членки на ЕС, включително и България, които настояват за още по-голямо опростяване на правилата и за ново отлагане на датата за влизане в сила на регламента. Документът е подписан и от Хърватия, Чехия, Финландия, Италия, Латвия, Португалия, Румъния и Словения.
"Изискванията, наложени на земеделските и горските стопани, остават големи, ако не и невъзможни за изпълнение. Те са несъразмерни с целта на регламента", заявяват 11-те държави в документ, който ще бъде обсъден днес в Брюксел от министрите на земеделието на ЕС.
Съгласно новите правила на юридическите лица, които предлагат на европейския пазар соя, говеждо месо, палмово масло, какао, кафе и други стоки, ще трябва да представят декларации за надлежна проверка, доказващи, че предлаганите продукти не са допринесли за обезлесяването. Изискванията за надлежна проверка ще се прилагат и за износа от ЕС. Това поражда у някои страни членки притеснения, свързани с вътрешното производство на тези продукти. При неспазване на изискванията юридическите лица могат да бъдат глобявани със суми, чийто размер достига до 4% от оборота им в ЕС.
Единайсетте държави предлагат изменения, включително създаването на нов клас държави, за които се смята, че създават много малък рискът от обезлесяване. Продуктите от тези страни следва да бъдат освободени от митнически проверки и от изискванията за проследяване на произход, пише БТА.
Коментари