Пчеларството не е просто хоби или възможност за генериране на доходи, а основна селскостопанска дейност за осигуряване на прехрана и опазване на биологичното разнообразие. Пчеларите, които често са дребни стопани или семейни фермери, играят важна роля в поддържането на функционирането на екосистемите, като осигуряват опрашването и поддържат здравето на множество култури.

Днес, на Световния ден на пчелите, всички ние имаме възможност - независимо дали работим в правителства или организации, сме представители на гражданското общество или загрижени граждани - да насърчим действия за защита и подобряване на опрашителите и техните местообитания, за увеличаване на тяхното изобилие и разнообразие и за осигуряване на устойчивост на пчеларството, се казва в прессъобщение на Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО).

В книгата „Цифрови технологии и решения за пчеларството", разработена от ФАО, се анализира как иновативните технологии помагат за поддържането на тази изключително важна практика, като увеличават производителността и допълват дълбоко вкоренения опит, знания и умения на пчеларите.

Дребните пчелари обикновено управляват между 50 и 100 пчелни семейства. Те са неразделна част от икономиката на селските райони и осигуряват основни услуги по опрашване, като допринасят за добивите на култури и опазването на биологичното разнообразие. В публикацията се подчертава, че пчеларите, независимо дали управляват няколко или стотици кошери, се считат за дребни или семейни земеделски стопани, чийто принос е от съществено значение за устойчивостта на селското стопанство.

Експерти в областта на пчеларството от публичния и частния сектор, научно-академичната общност и гражданското общество прегледаха и потвърдиха ефективността на представените в публикацията иновации, като се съсредоточиха върху това доколко представените решения са удобни за ползване от дребните земеделски стопани. Разработени в допълнение към традиционните пчеларски познания, иновативните решения помагат на пчеларите да пестят време, да бъдат информирани и да реагират бързо на потенциални проблеми. Инструменти като електронни пчеларски везни и приложения за водене на документация предоставят данни и аналитична информация в реално време, като спомагат за подобряване на вземането на решения и управлението на кошерите.

Цифровите технологии нямат за цел да заменят експертния опит на пчеларите. Вместо това те служат като ценни помощни средства, които улесняват пчеларството. Например електронните пчеларски везни позволяват на пчеларите да наблюдават теглото на кошерите от разстояние, което намалява необходимостта от чести физически проверки. Приложенията за водене на документация помагат за проследяване на здравето на кошерите, производството на мед и други важни показатели, като гарантират, че пчеларите са винаги в крак с новостите и в готовност.

Тези инструменти служат за допълване на знанията и ноу-хауто на пчеларите и изследователите и нямат за цел да заменят стойността на самия човек. Тяхната роля в пчеларството обаче е огромна: те предлагат на отделните пчелари практически, ежедневни предимства.

От една страна, простите, бюджетни и удобни за ползване решения, като например електронните пчеларски везни, могат да оптимизират работата на отделните пчелари, като намалят времето и разходите за чести посещения на пчелините за наблюдение на здравето на пчелните семейства. От друга страна, ключов фактор за някои решения остава тяхната икономическа осъществимост.